www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @904
Počítadlo


Spam poison

Moslimovia sa vyhrážajú krajanom ateistom smrťou

Doma i v nemeckom exile

Ľudia protestujú v bangladéšskej Dháke

Ľudia protestujú v bangladéšskej Dháke a požadujú usporiadanie nových volieb. (3. januára 2019) | foto: Reuters.
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 600 × 1 066 bodov.

Ateistickí žiadatelia o azyl neveria v boha a túžia po pokojnom živote bez náboženských príkazov, obmedzení a trestov. Ani po úteku z moslimskej vlasti, kde im kvôli odmietnutiu viery hrozí smrť, vôbec nie sú v bezpečí, a to ani v sekularizovanom Nemecku. Práve tam stále častejšie čelia vyhrážkam smrti zo strany krajanov.

Meno Mahmúdula Haka Munšího sa v Bangladéši najprv objavilo na zozname ľudí, ktorí majú byť zabití. Keď o niekoľko týždňov neskôr zomrelo postupne päť jeho priateľov, úrady známeho blogera varovali, že už pre neho nemôžu nič spraviť. Munší sa teda v roku 2015 rozhodol, že zo svojej vlasti utečie.

Najskôr sa vydal do Nepálu, potom na Srí Lanku a nakoniec sa usadil Nemecku. Keď ale dorazil do utečeneckého centra v západonemeckom Detmolde, čakalo ho nepríjemné prekvapenie. Opäť narazil na nepriateľstvo. Vlastných krajanov, ktorí pritom rovnako hľadajú v Európe útočisko.

„Každý deň dostávam na Facebooku hrozby smrti. Niekedy ich príde aj štyri a pol tisíca za deň,“ opisuje Munší pre stanicu Deutsche Welle.

Aj keď Munší dúfal, že v Nemecku prenasledovanie skončí, jeho meno sa vzápätí objavilo na celosvetovom zozname bangladéšskych utečencov v zahraničí, ktorí majú byť zavraždení. Ľuďom s podobným osudom sa v Nemecku snaží pomôcť Ateistická organizácia na pomoc utečencom (ARR), ktorá len v minulom roku podporila takmer štyridsať z nich.

Jej zamestnanci sa venujú najmä ochrane žien, ktoré na území Nemecka čelia ďalšej perzekúcii.

„Konzervatívni moslimovia kritizujú ženy, ktoré sa pohybujú na verejnosti bez šatky. Neustále riešime slovné útoky, vylúčenie, hrozby a násilie,“ opisuje Dittmar Steiner z ARR.

Na vlastnej koži to zažila i tridsaťtriročná biologička Vurúd Zuhajrová z irackého mesta Karbalá, ktorá v Nemecku dostáva vyhrážky smrti a je pod policajnou ochranou. Jej odporcom najviac vadia sekulárne príspevky na sociálnych sieťach. K úteku sa Zuhajrová rozhodla vo chvíli, keď ju brat zbil do bezvedomia. Ako dôvod mu postačilo, že odišla z domu bez zvolenia otca a vyjadrila pochybnosti o moslimskej viere.

Ateisti sú celosvetovou menšinou

Zuhajrová získala v Nemecku utečenecký azyl a spoločne s Munším patrí do skupiny utečencov, ktorí sú po odmietnutí moslimskej viery prenasledovaní. Munší na seba privolal hnev islamistov v roku 2013, keď založil hnutie Šáhbag požadujúce potrestanie vojnových zločincov z bangladéšskej vojny, v ktorej v 70. rokoch minulého storočia zahynuli tri milióny ľudí.

Aj keď Európanom nie je Munšího meno povedomé, v Bangladéši na svojom blogu postupne nazbieral viac než pol milióna nasledovníkov. Po jeho výzvach k protestu sa do ulíc vydal milión ľudí.

„Bolo to úžasné, ako sen,“ opisuje Munší.

Jeho oponenti vzápätí označili hnutie za protiislamské a odštartovali systematický hon na jeho zakladateľa.

Podľa Munšího ateistickí utečenci nebojujú s islamom, ale za slobodu náboženstva, možnosť spochybňovať učenia a tradície, bojujú za práva žien a menšín, a život bez náboženských obmedzení. Ateisti sú však celosvetovou menšinou. V roku 2012 sa za ateistov označilo 13 percent celosvetovej populácie. Zatiaľ čo v Saudskej Arábii bola táto hodnota len päť percent, v Číne naopak dosiahla 47 percent.

Nemecko podľa humanitárnych organizácií situácii ateistických utečencov nevenuje príliš pozornosť, pretože náboženská príslušnosť ani ateizmus nie je podľa Spolkového imigračného úradu (BAMF) automaticky dôvodom pre udelenie ochrany. Historicky prvým prípadom, kedy BAMF uznal ateizmus ako dôvod pre emigráciu, nastal v roku 2010. Vtedy udelil azyl iránskemu kameramanovi Siamaku Záríovi.

Autor: dtt.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

iDNES.cziDNES.cz
Spravodajský portál iDNES.cz priniesol prvé spravodajstvo užívateľom internetu 12. januára 1998. Môže sa pochváliť desiatimi spravodajskými Oscarmi, desaťkrát po sebe obhájil prvé miesto v ankete Krištáľová lupa v kategórii Spravodajstvo. Týždenne portál navštívi viac ako 4 milióny čitateľov.
Multimediálna skupina MAFRA patrí k najsilnejším masmediálnym spoločnostiam v Českej republike. Je zastúpená všetkými mediatypmi – printom, onlinom, TV a rozhlasom. Svojimi tlačenými titulmi MAFRA pravidelne oslovuje 2,4 milióna čitateľov, internetové projekty navštívi týždenne 3,4 milióna užívateľov. Najväčšími produktmi skupiny sú denníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro, týždenníky TÉMA a 5plus2, iDNES.cz, Lidovky.cz, MOBIL.CZ, AAA Poptávka, Óčko a Rádio Impuls (súčasti masmediálnej divízie Agrofert).
Čerpané z: iDNES.cz, iDNES.cz na Facebooku a Mediálna skupina MAFRA

iDNES.cz, 09. 01. 2019 | Prečítané: 365 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore