www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @209
Počítadlo


Spam poison

Moje miesto na tejto zemi…

Autorka: Mgr. Eva Vlčková

Ilustračné fotoHľadala som miesto, kde by som mohla obrastať machom. Z hlučného a zároveň tichého hniezda ma vyslali, aby som šla. „Život je ťažký,“ vzdychala som ťažkými dňami po rozlúčke z milovaného brlohu. Žila som život, aký som chcela, stretávala sa s ľuďmi, s ktorými som sa chcela. Niekedy s trpkým trápnym pocitom – ani nie viny – skôr niečo, že nie som ako tí druhí. Som tým, čo chcem a porovnanie ma desí. Porovnajte bodliak a margarétu a vysvetlite im obom, že porovnávať neporovnateľné sa nedá. Najprv sa treba naučiť ich reč. Preniknúť do hĺbky a systému, prečo sú lupene biele a prečo tie výrastky pichajú. Prečo sú iní, živí ich tá istá hnedá hmota s množstvom červíkov, baktérií a s miliónmi živín. Zmeniť podstatu je možné len preniknutím do špiku kostí.

Neskôr, keď monotónnosť, šedivosť a nezmyselnosť dní sa stali neznesiteľnými, sama som odišla. Túžila som potom dlho. Odísť ďaleko, odletieť na mesiac, kde nepočuť hlasy, kde nerozoznať pohľady, kde je rovina bez obzoru a oceán bez brehu, kde nik nehľadí cez plece na písané riadky, kde dávajú krídla a neničia ducha. Ocitla som sa uprostred masy, chaotických informácií, behu a ničnerobenia. Chodila som, hľadala, stretala a odchádzala. Sama. „Je super nadväzovať nové kontakty, každý človek ťa môže obohatiť.“ Ťažená neustálym objavovaním a utekaním som neprestala veriť a snívať ďalší sen. Už-už som si bola istá, že som našla svoj prístav, keď sa mi noha, ruka a niekedy myseľ pošmykla. Alebo trhli. A voľný pád.

Nasýtila som sa splneného sna a snom sa mi stala odvrhnutá minulosť. Ani anjel nelieta s jedným krídlom. Aj ozubené koleso potrebuje zapadať. Aj zuby cvakajú a ruky sa spájajú. Rýpala som, driapala a kmásala svoju dušu roztrpčená myšlienkou a otázkou zvedavých detí. Zmietaná víchrom pochybností, prázdnoty a zbytočnosti som vyčerpaná padala až do môjho ja. Bolo to ďaleko.

Milujem objavy, za ktorými svitá slnko. Milujem facky, ktoré zaháňajú vlčiu tmu. Milujem schopnosť očí vidieť v tme a šere. Milujem neschopnosť žiadajúcu pomoc.

Z prachu som zdvihla oči a videla som jasne môj sen. Pravdivý a reálny. Videla som seba. Odvážila som sa vstať, utrieť oči, nechať zvláštne objavy ukryté a poodhaliť len závojom. Prišiel rýchlo a nečakane. A dlho očakávane. Vliezol pod kožu, do špiku kostí. Asi chcel pochopiť systém a hĺbku. Ako rastiem, z čoho žijem. Prečo nie som ako bodliak. A prečo voniam. A prečo sa rozvíjam. A pre čo žijem. Bola som poslušná. Bola som ako vymenená a konečne svoja. Pocit po pocite sa roztopil, nový sa narodil. Žily prijali darovanú krv a asi aj tvár zmenila svoj tvar. Systém sa nalomil a trochu opravil. Vravela som nie, musí prestať lúčenie. Ešte to nie som ja. No konečne som si mohla vystrieť chrbát.

Sprevádza ma. Ticho, niekedy hlasnejšie. V hmle, v slnečných lúčoch, pri víchrici aj na vrcholoch štítov. Chcem ujsť, ale v spleti labyrintu je len jedno východisko – cesta späť. Žiadam, volám, chcem a hneď staviam svoj múr prianí a snov. Ťažko posúvam amatérske tehly do jeho rúk, aby budoval. Na kľúč sa to nedalo. Prikladám materiál, o iné sa nestarám. On ťahá múry a vypĺňa škáry. Starostlivo ukazuje, upriamuje, dvíha a upravuje. Rozhodnutie oboch o spolupráci. Rozhodnutie o živote. Ťahať sa ako brečtan. Na silnom koreni, do výšky. Pýta sa a ja hovorím áno. Môj učiteľ. Ukazuje sen a plní ho. Stráca sa a prichádza. Hľadám a vidím… moje miesto na tejto zemi.

Ocenená práca: Mgr. Eva Vlčková, 1. miesto v III. kategórii 1. ročníka literárnej súťaže Odkaz Karolíny Brüstleovej.

Ilustračné foto: © Algebraik
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Eva Masná
– redaktorka obecného mesačníka Podhorský hlásnik
– občasník obce Podhorie, ktorý vychádza v snahe informovať všetkých občanov o tom, čo sa v obci deje a svojou troškou napomáhať budovať z obce jednu veľkú rodinu
Čerpané z: vlastný zdroj

Eva Masná, 11. 03. 2010 | Prečítané: 3902 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 34
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore