www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @195
Počítadlo


Spam poison

Moja obľúbená učiteľka

Autor: Matej Horňák

Moja najobľúbenejšia učiteľka. Prečo som si vybral práve túto tému? Boli tam aj iné zaujímavé. Tak prečo túto?

S učiteľkami mám veľké skúsenosti, keďže ich stretávam skoro denne. Moja úplne najobľúbenejšia učiteľka sa volá Tatiana a má 26 rokov. Na našej škole učí iba tri roky, ale stačil prvý týždeň, a získala si celú školu. Vie sa zabaviť, pochopí naše vtipy, čo sa u veľa učiteliek nestáva.

Tánička je moja najlepšia kamarátka. Vie o mne skoro všetko. Všetko jej poviem a ona ma vždy vypočuje. Je to aj „poradkyňa“. Keď máme nejaký problém, stačí za ňou zájsť a pomáha nám hľadať riešenie. Je to veľmi dobrá duša.

Ideme teraz spolu na olympiádu. Prácne sa pripravujeme. Venuje sa mi vždy, keď môže. Keď zostane voľný čas na slovenčine, vysvetľuje mi na slovenčine. Veľmi radi s ňou chodíme do mesta alebo na výlety. Vždy má nejaké pripomienky, že niekedy sa váľame až po zemi. Jej práca s hlasom a mimikou je neporovnateľná. Vždy v pondelok sa porozprávame aký bol víkend, kde sme boli, a tak. Samozrejme ani toto jej nezabráni, aby niečo „dodala“. V bežnej reči nás opravuje, aby sme nevyzerali ako blázni, keď pôjdeme na strednú školu do mesta. Keďže bývame na dedine, máme vlastné nárečie. Spočiatku ho nemohla ani počuť, ale časom si zvykla.emotikona

Začalo to trestami, niekedy aj stokrát. Musím uznať, že tie tresty nám dosť pomohli. V škole sa medzi sebou opravujeme. Už iba málokedy povieme „za desať minút zvoní“ alebo „nemám parazón“. Chytáme už aj vyslovovanie mäkkého ľ. Niekedy sa aj ona „prehreší“ voči slovenčine, ale my jej to vždy „vytmavíme“ ako aj ona nám, keď tu začínala.

Prišla na ňu aj „dilema“ či nám má uznať ako synonymum slova povala slovo „hóra“. Keďže je to jedno z nášho nárečia, napísali sme to na písomke všetci.

Najlepšia je zima.

Pamätám si deň pred vianočnými prázdninami, keď sme sa išli von guľovať. Všetci sme dostali do tváre, samozrejme aj ona. A vôbec nám za to nenadávala. Pamätám si aj deň, keď som odchádzal z cvičení na dejepisnú olympiádu. Dolu pri dverách som čakal, kým pôjdu učiteľky domov, lebo mi nemal kto odomknúť dvere. Išli až tri. Chodia všetky tri na aute, keďže všetky sú z Nitry. Pokiaľ s metličkami odhŕňali z auta sneh, ja som sa s nimi zhováral. Všetky tri sú také, že sú so mnou kamarátky. Keď už len čakali na to, kým sa motor ohreje, strhla sa guľovačka (keďže bolo asi dvadsať centimetrov snehu). Dobre, dobre, bola to aj moja vina. Pokiaľ „zametali“ auto, ja som do nich provokatívne hádzal malé snehové guličky. A tak, keď už len čakali, strhlo sa voči mne „povstanie“.

Ja sám, chlapec, proti trom učiteľkám. Poviem vám, nemali so mnou žiadne zľutovanie. Najskôr som utekal, ale naše učiteľky sú asi šprintérky, lebo ma hneď dobehli. Nemal som inú možnosť, len sa brániť a guľovať ich. Všetci sme boli od snehu. Mali sme sneh úplne všade. Za krkom, pod rukavicami, jednoducho všade.

Tak, keď bol koniec „povstania“, išiel som domov. Pozdravil som ich a odišiel. Ako som tak išiel, prechádzali autom okolo mňa a ukazovali rôzne gestá (nemyslím teraz žiadne hanlivé). Napríklad zaťatú päsť si ťukala o bradu – konkrétne Tánička.emotikona Vedel som, že je to zo srandy, aj keď vyhrážky, že si to na druhý deň odskáčem už odzneli. Bol som presvedčený, že je to planý poplach.

Mám ešte v živej pamäti, ako som stál na chodbe druhého septembra a pozeral sa na nových učiteľov. Medzi nimi aj Tánička.

Asi týždeň pred tým, som si písal s bratancom z druhého kolena a hovoril mi, že jeho sesternica ide učiť k nám. A tak som sa pozeral na tie nové, a usudzoval, že ktorá to je. No a bola to akurát Tánička. Riaditeľka povedala, že je naša triedna, a prišla k nám sa porozprávať a predstaviť. Najskôr sme boli takí „zakríknutí“, ale po pár minútach sa atmosféra uvoľnila a začali sme debatovať. Keď sme tam pri nej ostali iba dvaja, traja, tak som sa jej opýtal, či nepozná toho môjho bratanca. Ona, že hej a pozrela na mňa s úsmevom, že čo tým sledujem. Podľa jej ďalších slov ju moja veta zaskočila. Bola to: „Vy ste moja rodina.“

Potom som jej vysvetľoval náš zložitý rodokmeň a osoby, ktoré nás „spájajú“. Ešte hodnú chvíľu sme o tom debatovali.

Učí tu tri roky, ale za tie roky bolo veľa chvíľ, kedy sme sa smiali a párkrát od smiechu aj plakali. Každému človeku by som doprial stretnutie s ňou, pretože aj ten najnudnejší, najskeptickejší a najpesimistickejší človek by zrazu ožil a na svet by sa pozeral cez ružové okuliare, ktoré nasadila aj nám.

Vďaka nej je svet oveľa krajší.

Ocenená práca: Matej Horňák, 3. miesto v I. kategórii 1. ročníka literárnej súťaže Odkaz Karolíny Brüstleovej.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Eva Masná
– redaktorka obecného mesačníka Podhorský hlásnik
– občasník obce Podhorie, ktorý vychádza v snahe informovať všetkých občanov o tom, čo sa v obci deje a svojou troškou napomáhať budovať z obce jednu veľkú rodinu
Čerpané z: vlastný zdroj

Eva Masná, 12. 03. 2010 | Prečítané: 7023 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 34
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore