www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @451
Počítadlo


Spam poison

Mexické svety tvoria čarodejnice i gangstri

Súčasná mexická fotografia. Výstava prebieha od 7. 7. do 5. 9. 2010

Železná vaňa v márnici a v nej spadnutý zamočený obrázok Panny Márie. Obrovský Boží prst ukazujúci jediný správny smer. A žena v stredných rokoch s výrazným rúžom a bláznivým farebným oblečením mladej slečinky. Mexické svety.

Piknik

Výstava, ktorá v bratislavskom Stredoeurópskom dome fotografie ukazuje rôzne stránky Mexika. Krajiny, kde vládne veľká kriminalita, krajiny, kde stále žijú čarodejnice, i krajiny, v ktorej ľudia sa snažia žiť dôstojne.

„Nie je tu jedna identita, ale mnoho svetov, ktoré žijú v rámci predstavy mexickej kultúry,“ vysvetľuje kurátor Alejandro Castellanos. A 25 umelcov predstavuje na výstave rôznorodosť mexickej súčasnej fotografie.

Mrazivé obrazy z márnice a príprav na pohreb ukazujú mŕtveho chlapca so zošitou hlavou či ruky v gumených rukaviciach, ktoré zapínajú oblek. V drevených rámoch ako namaľované obrazy visia fotografie, z ktorých sa zatají dych - cesta a na nej telo zahalené bielou plachtou, strom, na ktorom visia len biele vejúce šaty, či konár a na ňom hompáľajúce sa ženské nohy. Na inej sérii fotografií vidno mladých chlapcov, čo vyzerajú ako gangstri, i načiahnutú ruku s pištoľou. Aj to je Mexiko.

Lenže mexickým fotografom nechýba ani humor. Séria Pravdivá história superhrdinov pobaví. Mexický Superman sa preháňa na bicykli, ďalší hrdina v komiksovom obleku je ochrancom zákona s názvom Kapitán Amerika a žena v preoblečení za superhrdinku je zachytená v práčovni. A fotografie Nech žije naša štvrť zavedú medzi miestne postavičky – predstavia starnúceho šviháka v havajskej košeli s figliarskym pohľadom či muža bozkávajúceho sochu Ježiša s tvárou lebky.

A vďaka výstave sa dá nahliadnuť aj do Zeme čarodejníc – do stanu, kde sa vykonávajú magické obrady – a uvidieť oltár, kde sa pred obrazom Ježiša vyriekajú čarovné formulky.

Ilustračné foto: © SEDF
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Zuzana Kizáková
– redaktorka oddelenia kultúry v denníku Pravda
– vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Novinársky začala pôsobiť ešte ako študentka gymnázia v Galantských novinách. V roku 2004 nastúpila do domácej redakcie TASR ako externá redaktorka. Od roku 2005 do roku 2006 pôsobila ako interná redaktorka a fotografka TOP redakcie TASR. Od apríla 2007 pracovala ako reportérka sekcie Kultúra v internetovom denníku Aktuálne.sk. Od júla 2008 do júla 2009 bola kultúrnou redaktorkou v denníku Hospodárske noviny. Od leta 2009 bola spolupracovníčkou Pravdy a od jesene 2009 je redaktorkou rubriky Kultúra v denníku Pravda. Zameriava sa na kultúrnu politiku, prevádzku kultúry, vážnu aj populárnu hudbu, divadlo a rozhovory s významnými osobnosťami kultúrneho života.
Čerpané z: rubrika Kultúra, Galéria, denník Pravda

Zuzana Kizáková, 19. 07. 2010 | Prečítané: 3511 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore