www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @421
Počítadlo


Spam poison

Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice

19. – 20. január 2013

Už o niekoľko hodín sa Košice prebudia do víkendu, ktorý nebývalo bohatým, rôznorodým a najmä netradičným programom oficiálne ich odštartuje ako Európske hlavné mesto kultúry (EHMK). Po minulotýždňovom víkende, ktorý patril partnerskému francúzskemu mestu Marseille, sa tak 19. a 20. januára 2013 už aj Košice predstavia ako európska kultúrna metropola.

Z prvej tlačovej besedy

Otvárací ceremoniál Košice – EHMK 2013 sa práve začína. Na prvej tlačovej besede bol predstavený program tejto, pre Košice výnimočnej udalosti. Zľava: dramaturgička hlavného programu Jana Šargová, hlavný koordinátor Otváracieho ceremoniálu Lumír Mati, riaditeľ n. o. Košice 2013 Ján Sudzina, umelecký riaditeľ Vladimír Beskid, dramaturgička pre vizuálne umenie Zuzana Pacáková a parížska umelkyňa Elisé Morinová, ktorá v Dóme sv. Alžbety vystavuje svoju inštaláciu nazvanú Kumulus. (foto: Michal Bober)

„Chcem pri tejto príležitosti úprimne poďakovať všetkým, ktorí prispeli nielen k príprave tohto veľkolepého otváracieho ceremoniálu, ale počas celých štyroch rokov sa podieľali na príprave projektu Košice – EHMK 2013. Počínajúc všetkými ľuďmi z tímu, ktorých sa mnoho aj vystriedalo, cez všetkých vedenia mesta Košice, ako aj vládne orgány, ale aj externé subjekty, ktoré tvoria kultúru v našom meste ale tiež množstvu dobrovoľníkov. Bez nich všetkých by tento výnimočný projekt nebol tam, kde dnes je,“ zdôraznil riaditeľ n. o. Košice 2013 Ján Sudzina.

Ocenil aj postoj Košičanov za to, že napriek tomu, že nie všetko vychádza ideálne, sú hrdí na svoje mesto a veria v úspech projektu.

„V neposlednom rade ďakujem všetkým partnerom, ktorí finančne podporili Otvárací ceremoniál – VSE RWE Group, KOSIT, a. s., J&T Banka, a. s. Slovenská pošta, Železničná nemocnica Košice, Slovnaft a EEI. Bez týchto partnerov by sa nám takéto podujatie nepodarilo zorganizovať,“ dodal J. Sudzina.

Nielen Košičanov, ale všetkých, ktorí sa nezľaknú zimného počasia, pozval v sobotu a v nedeľu do košických ulíc.

Organizátori Otváracieho ceremoniálu sa po očakávanom konci sveta v roku 2012 nechali inšpirovať pozitívnym duchom celoplanetárneho nového začiatku a projekt EHMK prirovnali k zrodu novej planéty. Hostí a návštevníkov preto v informačných brožúrach nesmie prekvapiť privítanie na Planéte Košice. Podľa hlavného koordinátora Otváracieho ceremoniálu Lumíra Matiho, je to metafora pre miesto, akým by sa raz Košice mali a chceli stať.

„Radi by sme, aby zatiaľ aspoň na dva dni, hostia a návštevníci spolu s tvorcami programu vytvorili mesto, kde ľudí bude baviť to, čo sa tu deje a kde je skutočne radosť žiť,“ uviedol.

Umenie a kultúra by sa v bližšie nešpecifikovanej budúcnosti na tejto „planéte“ mali stať každodennou súčasťou a zároveň jeho novým obsahom.

„V celom projekte Košice – EHMK 2013 ide totiž práve o transformáciu z postindustriálneho mesta na mesto kreatívne. Vidíme budúcnosť tohto mesta – Planéty Košice, ktorá je poháňaná fantáziou, túžbami a nádejou, ale aj humorom, nadhľadom i odvahou a jej obyvatelia sú sami sebe, ale svojmu širokému okoliu inšpiráciou,“ dodal L. Mati.

Celý dvojdňový program, pripravený tisíckou účinkujúcich, tvorí takmer 200 podujatí, ktoré sa uskutočnia na vyše 70 miestach v Košiciach.

Podľa umeleckého riaditeľa n. o. Košice 2013 Vladimíra Beskida dramaturgia Otváracieho ceremoniálu (OC) je poňatá ako jedinečný, dvojdňový a inšpiratívny happening, ktorým ožije celé mesto.

„Ceremoniál vnímame ako štartovaciu platformu, ktorá otvorí nielen veľké defilé kultúrneho a umeleckého programu EHMK v roku 2013, ale bude aj symbolicky upozorňovať na to, že sa dívame do budúcna, že máme víziu moderného kreatívneho mesta a veríme, že vďaka projektu sa podarí okysličiť a stimulovať domácu kultúrnu scénu,“ dodal V. Beskid.

Vyvrcholením bude hlavný program oficiálneho otvorenie Košice – EHMK 2013, ktorý sa uskutoční v nedeľu 20. januára na dvoch scénach: od 16-tej hodiny v košickom Štátnom divadle a následne o 18-tej bude pokračovať ako Veľká otváracia show na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne.

„Program v divadle je postavený o niečo konzervatívnejšie. V jeho úvode sa predstaví Orchester Štátneho divadla Košice pod taktovkou Petra Breinera, absolventa košického konzervatória, ktorý v súčasnosti žije v New Yorku a patrí medzi najnahrávanejších skladateľov na svete,“ uviedla dramaturgička hlavného programu Otváracieho ceremoniálu Jana Šargová.

Po vystúpení oficiálnych hostí bude program pokračovať klasickými i netypickými prepojeniami rôznych umelcov, druhov hudby a žánrov.

„Týmto programom chceme zároveň predstaviť rôznorodosť projektu Košice 2013 a všetky jeho oblasti, ktoré ním chceme podporovať – od tradičnej kultúry až po súčasnú, a samozrejme tiež všetky kvalitné umelecké spojenia,“ dodala J. Šargová.

Na pódiu pri Dolnej bráne, ktorá je už na prvý pohľad netypickou stavbou, postavenou z lodných kontajnerov, začne originálny a prekvapujúci program, ktorí organizátori nazvali v duchu svojich odvážnych vízií Košický vesmírny program. Známa skratka KVP (košický vládny program) tak po vyše polstoročí dostala nový obsah.

„V programe na Dolnej bráne sa predstavia najmä košickí a prešovskí umelci, ale aj mnohí, ktorí pôsobia v Bratislave či inde v Európe, ale pochádzajú z východného Slovenska. Samozrejme nebudú chýbať zahraniční umelci z Čiech, ale aj Japonska či partnerského Francúzska. Bude to medzinárodné, ale zároveň aj lokálne. Snažili sme sa vybrať to najlepšie, kvalitné a zároveň neopočúvané. Aj tí umelci, ktorí patria medzi známejších, určite divákov prekvapia novou, netradičnou polohou alebo originálnymi spojeniami a novými piesňami,“ uviedla J. Šargová.

Pestrá show sprevádzaná špeciálnymi vizuálnymi efektmi vyvrcholí novou piesňou Mariána Čekovského venovanú Košiciam od umelcov z celého východu. Čekovský ako Humenčan, ktorý sa však vyznáva z lásky ku Košiciam, do nej zapojil aj kolegov Natašu Džunkovú a Lukáša Adamca z Košíc, Katku Knechtovú z Prešova a detské spevácke zbory z Michaloviec a Sobraniec. Počas pestrého programu bude na scénu vstupovať aj štvorčlenná posádka Košickej (multi)kultúrnej družice, ktorá reprezentuje rokmi preverenú schopnosť spolužitia mnohých národností v Košiciach. V happeningovom duchu ju organizátori, ako súčasť mystifikácie, ešte pred záverečným ohňostrojom, plánujú vyslať do vesmíru.

Kompletný dvojdňový program Otváracieho ceremoniálu Košice – EHMK 2013 je dostupný na www.kosice2013.sk. Na tejto webovej stránke je možné sledovať aj internetové vysielanie z jednotlivých podujatí.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 18. 01. 2013 | Prečítané: 2259 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (171 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1251
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore