www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @464
Počítadlo


Spam poison

Mesto Košice: cestovanie MHD zadarmo

Na Deň bez áut bude jazdiť MHD zadarmo

Bodkou za košickým týždňom mobility je 22. september, Deň bez áut. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) umožnil po súhlase Magistrátu mesta pre Košičanov príjemné prekvapenie v podobe cestovania zadarmo. Budú posilnené aj spoje.

Cestou na Alpinku, obľúbené miesto relaxu Košičanov

Program v rámci Európskeho týždňa mobility pokračuje aj dnes. Ráno si to v súťaži „Kto skôr“ rozdali električka, autobus, bežec, auto a cyklista. „Štart bol o 7.09 hod. z Dneperskej ulice smerom na Námestie osloboditeľov,“ upresnila trasu PR manažérka DPMK Michaela Karaffová. Cieľom súťaže bolo zistiť, ktorý spôsob dopravy je v meste najvýhodnejší a ako môže preferencia električkovej dopravy zrýchliť cestovanie po Košiciach. Súťažili zástupcovia DPMK či magistrátu mesta.

Európsky týždeň mobility ukončí Deň bez áut.

„V tento deň budú Košičania bezplatne cestovať prostriedkami MHD. Sme pripravení na nápor, preto posilníme aj vypravenosť niektorých autobusov a električiek počas rannej špičky. Keďže je Celoeurópsky deň bez áut, aj naši najvyšší zástupcovia ponechajú svoje autá zaparkované doma,“ potvrdila Karaffová. „Poďakovanie patrí všetkým kolegom DPMK a pracovníkom magistrátu, ktorí sa podieľali na organizácii akcií počas 10. ročníka Európskeho týždňa mobility. Tento ročník bol pre DPMK slávnostnejší, keďže sme oslávili aj 120. výročie MHD v Košiciach,“ uzavrela.

Najstarší dopravný podnik na Slovensku, v rámci osláv, otvoril v nedeľu 18. septembra brány DPMK. Do areálu prišlo 2 011 ľudí.

Okrem aktivít DPMK nezaháľal ani košický magistrát. Primátor mesta Košice Richard Raši slávnostne otvoril v nedeľu 18. septembra podujatie Inline open, ktoré sa konalo na uzavretej Moyzesovej ulici.

Slávnostné otvorenie Inline open

Košičania mohli použiť korčule, bicykel, skejt či kolobežku. Zaujímavé a atraktívne podujatie bez áut nadchlo všetky vekové kategórie.

Košičania si Inline open užívali naplno

Ďalšie z bohatých podujatí Európskeho týždňa mobility sa uskutoční 21. septembra od 16.00 hod. v rámci Ekojazdy, štartujúcej na parkovisku pred Magistrátom mesta Košice.

Počas Ekojazdy bude obmedzená premávka od 17. – 18.00 hod. na trase Ružínska, Tr. SNP, Alejová až po križovatku s Gemerskou (len pravý jazdný pruh). Cestou späť cez Tr. SNP po križovatku Toryská po OC Galériu (tiež len pravý jazdný pruh). Pelotón budú sprevádzať dva policajné vozy – na čele a na jeho konci.

Zmyslom podujatí je poukázať na alternatívy voči individuálnej motorizovanej doprave – autám, ktorých v našich mestách neustále pribúda.

Richard RašiEurópsky týždeň mobility je každoročne vyhlásený Európskou komisiou. Ide o osvetovú kampaň zameranú na občanov, na používanie verejnej dopravy, cyklistiky, pešej dopravy a podporu európskych miest a obcí pri presadzovaní udržateľnej mobility.


Pri tej príležitosti som sa opýtal primátora Košíc, Richarda Rašiho.

Ako hodnotíte priebeh aktivít spojených s Európskym týždňom mobility?

Som veľmi rád, že naše mesto je centrom diania podujatí, ktoré majú sociálny rozmer. Nielen mne, ako predstaviteľovi mesta, ale ako som si mohol všimnúť, ani našim obyvateľom, nie je ľahostajný ekologický rozmer takýchto aktivít. Bol som napríklad nadšený záujmom o akciu Inline Open, ktorú sme zorganizovali počas uplynulého víkendu. Zábavné podujatie na dočasne uzatvorenej Moyzesovej ulici, prilákalo množstvo Košičanov. Zvlášť ma teší, keď vidím ľudí, ktorí športujú, pretože to má pozitívny dopad na zdravie, ktoré ako lekár považujem za absolútnu prioritu.

Ako vnímate rozhodnutie vedenia Dopravného podniku mesta Košice, že 22. septembra budú občania cestovať mestskou hromadnou dopravou zadarmo?

Rozhodnutie Dopravného podniku mesta Košice – ponúknuť možnosť cestovať prostriedkami MHD zadarmo – považujem za dobrý spôsob, ako priblížiť obyvateľom nášho mesta tento druh prepravy.

V roku 2010 sa víťazom európskeho týždňa mobility stalo mesto Almada v Portugalsku. Čo by ste povedali, keby sa víťazom európskeho týždňa mobility 2011 stalo mesto Košice?

Samozrejme, že by nás to potešilo, pretože takýto post víťaza je motivujúci. Na druhej strane nie je nijak prioritné vyhrávať. Dôležitejšia je systematická práca, zlepšovanie životného prostredia, či eliminovanie škodlivosti smogu z áut aj osvetou a motiváciou ľudí používať zdravšie formy presunu.

Foto: © DPMK, Košice.sk

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj, Košice.sk, DPMK

Ján Parada, 21. 09. 2011 | Prečítané: 4412 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore