www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @097
Počítadlo


Spam poison

Medzinárodný deň žien očami humanistky

Opýtali sme sa Oľgy Pietruchovej ako vníma tento významný sviatok žien

Čo vám najviac pripomína Medzinárodný deň žien? (Mám na mysli historicky, politicky, spoločensky…)

Pre mňa je dôležitá podstata MDŽ a jeho historické súvislosti – spomienku na dlhoročnú snahu žien o zrovnoprávnenie v spoločnosti, najdlhšiu revolúciu v dejinách ľudstva.

MDŽ si začali ženy pripomínať práve pred sto rokmi ako koordinované úsilie za zlepšenie pracovných podmienok žien a ich volebného práva. Každoročné protesty newyorských robotníčok z textilných fabrík ukazovali, že hoci bolo otrokárstvo oficiálne zrušené, štrnásťhodinový pracovný čas a nevyhovujúce pracovné prostredie bez bezpečnostných opatrení vytvárali z mladých prisťahovalkýň náhradu novodobých otrokov. Navyše, marcový požiar v textilke Triangle Shirtwaist Factory v New Yorku v marci 2011 pripravil o život 146 mladých žien. Práve táto udalosť umocnila solidaritu žien v priemyselných krajinách a definitívne zaviedla tradíciu osláv MDŽ ako symbolu za zrovnoprávnenie žien.

Myslíte si, že je potrebné tento sviatok pripomínať? Prečo?

Určite, veď postavenie žien na Slovensku ešte stále nie je rovnoprávne. Výsledky v mnohých oblastiach života ukazujú, že stále máme čo doháňať. Okrem toho je dôležité nezabudnúť na našu históriu, myslím tým históriu ženského hnutia.

Čo vás najviac teší na tomto sviatku?

Práve jeho historické pozadie a pripomínanie si snahy ženského hnutia o zrovnoprávnenie.

Čo vám naopak prekáža na tomto sviatku?

Vadí mi jeho spochybňovanie a sprofanovanie ešte z čias socializmu, že ho komunisti zneužili na vlastnú propagandu, pričom ženské hnutie ako každé ľudskoprávne hnutie ako také bolo pre nich neprijateľné.

Po tom, ako ste minulý rok boli ocenená čestným titulom Humanistka roka, zmenilo sa vám niečo v osobnom, prípadne pracovnom alebo spoločenskom živote?

Nie, nezmenilo, prečo by sa malo? Nie je to cena, ktorá by bola spoločnosťou široko vnímaná a akceptovaná, čo je samozrejme na škodu.

Aké máte pocity z ocenenia?

Som rada, že si moje názory a snahu o pozitívnu propagáciu ateizmu a humanizmu, ako i kritický postoj voči prešľapom cirkvi, všimli aj iní.

Angažujete sa v oblasti ľudských práv. Ste výkonná riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, pôsobíte v občianskom združení Možnosť voľby. Čo považujete za najťažšie pri presadzovaní práv žien?

Je samozrejme viacero problémových oblastí, ja osobne sa venujem najmä sexuálnym a reprodukčným právam žien. Je to stále ešte spochybňovaná otázka a snahy katolíckej cirkvi a KDH o obmedzovanie týchto práv žien a ľudí celkove sú pre nás neustálou výzvou.

S čím si nevedia poradiť aktivistky v oblasti ľudských práv? (Čo ich ťaží?)

Chýba systémový prístup k riešeniu spomínaných otázok, ale i vytvorené inštitucionálne mechanizmy na podporu práv žien a mimovládnych organizácií, pracujúcich v tejto ale i iných oblastiach.

Ako vychádzate s politikmi, prípadne úradníkmi počnúc od vlády, cez ministerstva až po byrokratov na miestnej úrovni?

Je to rôzne, niektorí sú veľmi ústretoví, tí konzervatívnejší zas naopak. Vždy je to o konkrétnom človeku a jeho snahe alebo neochote veci meniť k lepšiemu.

Ako pristupujú politici k ženám-aktivistkám? Či niekedy dávajú najavo, že sú muži. (Arogantnosť, nátlak hlasovať za niečo, alebo proti tomu, čo navrhujete… alebo naopak, do akej miery sú milí, citliví…)

Platí to, čo som práve povedala… nedá sa generalizovať. Zažila som aj veľmi arogantné vystupovanie voči mojej osobe, bolo to vždy zo strany politikov KDH. Rovnako ale zažívam aj uznanie, ústretovosť a snahu pomôcť.

Máte nejaký osobitný odkaz pre dievčatá, prípadne mladšie ženy?

Žiť podľa svojich predstáv a očakávaní a neriadiť sa predsudkami a stereotypmi, ktoré sú v spoločnosti stále hlboko zakorenené.

Ako najčastejšie oslavujete sviatok MDŽ?

Väčšinou mám pred MDŽ plné ruky práce, lebo médiá a politici si spomenú, že by bolo treba nejako sa ozvať… a tak odpovedám na otázky, píšem články a dávam rozhovory. A o dva dni je všetko zabudnuté…

Nezvyknem nijako mimoriadne oslavovať, skôr si s manželom otvoríme dobré víno a pripijeme všetkým silným ženám sveta, ktorých je veľmi veľmi veľa… našťastie.

Pamätáte si nejakú veselú príhodu spojenú so sviatkom MDŽ?

Ani nie, ja som v časoch búrlivých socialistických osláv MDŽ žila v zahraničí a veselé príhody ma obišli rovnako ako obrusy a karafiáty.

Ďakujem za rozhovor.emotikona

Oľga PietruchováIng. Oľga Pietruchová, M.A. sa narodila 20. novembra 1962 v Lučenci v učiteľskej rodine. Má dve dcéry, Claudiu a Michaelu, a syna Richarda. Jej manžel Juraj Mesík prednáša na vysokej škole predmet „globálne výzvy“ a pracuje ako externý konzultant Svetovej banky. Problematike ľudských práv a rovnoprávnosti žien sa Oľga Pietruchová dlhodobo venuje prácou v treťom sektore. V súčasnosti pracuje ako výkonná riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo. Zároveň je predsedníčkou Ženskej loby Slovenska a členkou výboru European Women´s Lobby so sídlom v Bruseli. Osobná stránka Oľgy Pietruchovej má názov Olga.sk. Podrobnosti z jej životopisu sa nachádzajú v rubrike O mne.

Oľga Pietruchová s dcérami

Oľga Pietruchová s dcérami.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 08. 03. 2011 | Prečítané: 6498 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (12 hl.)
 
Nie (12 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 24
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore