www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @633
Počítadlo


Spam poison

Medzinárodný deň žien 2015

Všetky ženy a dievčatá majú právo na vzdelanie

V oblasti vzdelania žien sa v Európe už dosiahli značné pokroky a nikto dnes nepochybuje o jeho dôležitosti. Na svete však stále existujú krajiny, kde sa dievčatám o školskej dochádzke môže len snívať. Pri príležitosti tohtoročného Medzinárodného dňa žien sa Európsky parlament rozhodol pripomenúť dôležitosť vzdelania ako nástroja emancipácie žien a dievčat.

V mnohých rozvojových krajinách sa dievčatám nedarí skončiť základnú či strednú školu, ak ju vôbec môžu navštevovať. Môže za to chudoba, predčasné uzatváranie manželstiev a mnohé iné diskriminačné sociálne normy. Aj keď v Európe našťastie nemusíme riešiť takéto problémy, stále je veľa toho, čo treba doriešiť. Napríklad otázku pracovných príležitostí. Ženám u nás vzdelanie rozhodne nechýba, na našich univerzitách promuje dokonca viac žien ako mužov. Problémy nastávajú na pracovnom trhu, kde sú ženy častokrát platené menej ako muži a pracujú častejšie na polovičný úväzok.

V parlamentnom uznesení o odstraňovaní rodových stereotypov sa uvádza, že tieto stereotypy sa formujú už v malých deťoch a to či už prostredníctvom školy, médií alebo spoločnosti. Tieto utkvelé predstavy potom v ľuďoch pretrvávajú až do dospelosti a zapríčiňujú okrem iného i diskrimináciu na pracovnom trhu.

Európsky parlament bojuje za rodovú rovnosť už dlhý čas. V súčasnom období pracuje na novej stratégii pre rovnosť mužov a žien. V roku 2013 udelil Sacharovovu cenu Malále Júsafzajovej za jej snahy v oblasti vzdelávania dievčat a minulý rok takto odmenil konžského gynekológa Denisa Mukwegeho, ktorý sa stará o obete sexuálneho násilia.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku (IK EP)
– vznikla začiatkom roku 2002
– sídli v nových bratislavských priestoroch na Palisádach, kde sa nachádza i zastúpenie Európskej komisie v SR
– cieľom a poslaním IK EP je priblížiť slovenským občanom históriu, štruktúru, činnosť a fungovanie Európskeho parlamentu
Čerpané z: www.europarl.europa.eu

IK EP, 07. 03. 2015 | Prečítané: 981 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kniha
24-01-20 * 01:46
 Re: Kniha
23-01-20 * 19:20
 Humanistická zbierka Protect Humanists At Risk
23-01-20 * 02:13
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom