www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @370
Počítadlo


Spam poison

Medzinárodný deň Rómov

Medzinárodný deň Rómov je príležitosťou hľadať to, čo nás spája, a nie to, čo nás rozdeľuje.

Rómska vlajka8. apríl si Rómovia na celom svete pripomínajú ako svoj sviatok – Medzinárodný deň Rómov. Tento dátum určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave ako svoj pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktoré sa konalo 8. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Už štvrté desaťročie je tento deň príležitosťou na pripomenutie si, že hoci národ bez domova, sú Rómovia súčasťou histórie sveta.

Holokaust Porraimos Samurdaripen

Tento deň je zároveň posolstvom k súčasníkom a volaním po spoločenskom a politickom uznaní dnes v podstate najväčšej minority v Európe. Lebo hoci my, Rómovia, žijeme v Európe takmer tisíc rokov, zostávame nielen nepoznaní, ale predovšetkým opradení nánosmi predsudkov, ktoré bránia celým generáciám Rómov v ich reálnom spoločenskom uplatnení.

Medzinárodný deň Rómov je príležitosťou pre mnohých raz v roku prejaviť nám aspoň formálne úctu a povedať, že sme občanmi Slovenska. Bohužiaľ, situácia, náš každodenný život ukazuje niečo iné. Nie je práve prejavom demokratizácie slovenskej spoločnosti stupňujúci sa rasizmus a extrémizmus.

Chceme preto využiť túto príležitosť, aby sme povedali, že Rómovia nie sú len tou skupinou spoločnosti, ktorá je na jej okraji a predstavuje pre ňu veľký sociálny problém. Domnievame sa, že je najvyšší čas pochopiť, že veľká časť rómskej komunity je pripravená a ochotná spolupracovať a byť partnerom pri riešení všetkých aktuálnych problémov.

Medzinárodný deň Rómov je však príležitosťou aj pre samotných Rómov, aby sme si ako národ uvedomili, že iba tí, ktorí prijali svoje rómstvo ako pridanú hodnotu ľudskosti, iba tí, ktorí si dokážu vážiť sami seba, svoj jazyk, svoju históriu, že iba tí môžu písať budúcnosť rómskeho národa. Prijať vlastnú identitu je dnes jedinou cestou ako dosiahnuť akceptáciu v spoločnosti.

Medzinárodný deň Rómov je príležitosťou raz v roku povedať, že Rómovia si zaslúžia úctu. Nielen jeden deň v roku. Ako hovorí taliansky misionár, ktorý s Rómami prežil viac ako 40 rokov – Don Mário Riboldi: musí to byť veľká sila, ktorá dovolila Rómom aj po tisícročiach násilnej asimilácie zostať sebou samými. Možno to je podstata, od ktorej sa treba konečne odraziť. Nie bojovať s vnútornou identitou komunity, lebo to je vopred prehratý boj. Je toho v spoločnosti totiž oveľa viac, čo nás spája, ako toho, čo nás rozdeľuje.

Medzinárodný deň Rómov sme sa my, ako novinári, ktorí sa hlásia ku svojim koreňom a ktorí sa vo svoje práci špecializujú práve na programy prednostne určené Rómom a pripravované prevažne v rómskom jazyku, rozhodli pripomenúť si slávnostnou premiérou svojich filmov, ktoré vznikli v uplynulých mesiacoch v rámci projektu Hazardné hry s chudobou. V nich sa snažíme pomenovať nielen tie časti našej histórie, ktorá je dodnes nepoznaná (holokaust) ale cez sociálne problémy, ktoré so sebou prinášajú aj také dôsledky ako je obchod s ľuďmi (obchodovanie s ľuďmi) až po najaktuálnejší problém súčasnosti: extrémizmus.

Domnievame sa, že máme povinnosť pomenovať veci okolo nás a pomáhať tak celej spoločnosti v hľadaní samej seba – bez rozdielu farby pleti, rasy, národností.

Prezentované filmy majú v prvom rade vzdelávací charakter. Sú určené študentom na školách, pracovníkom v komunitných centrách, učiteľom, policajným špecialistom, úradom sociálnych vecí ako prevencia obchodovania s ľuďmi. Všetky sú prioritne pripravené v štandardizovanom rómskom jazyku. Našim cieľom je aj takto posilniť sebaidentifikáciu rómskych detí a mládeže a vytvoriť im podmienky na poznanie vlastnej histórie ako aj na pochopenie súčasnosti.

Filmy vznikli s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie a s finančnou podporou OSI.

Vo videu je publicisticko-dokumentárna relácia Holokaust Porraimos Samurdaripen z cyklu Hazardné hry s chudobou.

Pod čiarou

Stiahni súbor (súbor je vo formáte MP4 a má 99,4 MB).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Jarmila Vaňová
šéfredaktorka RPA, redaktorka Mecem-u pre Rómsky národnostný magazín So vakeres pre STV2, vedúca rozhlasového vysielania Mecem-u pre Rómske národnostné vysielanie Slovenský rozhlas-rádio Patria Košice
Čerpané z: Romaňi žurnaľistiko agentura (RPA) – Maškarthemutno ďives Romengero hin vrama, kana šaj rodas oda, so amen sthovel jekhetanes, na oda, so amen rozthovel

Jarmila Vaňová, 08. 04. 2010 | Prečítané: 9377 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (576 hl.)
 
Nie (428 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1004
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Skúsenosť
04-04-20 * 22:32
 Rúška
03-04-20 * 22:11
 Re: 17
03-04-20 * 19:52
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore