www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Počítadlo


Spam poison

Medzinárodný deň pamiatky na obete holokaustu

V októbri roku 2005 vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov 27. január za Medzinárodný deň pamiatky na obete holokaustu.

Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan označil pri tejto príležitosti holokaust za „jednoznačné zlo“.

Rozprava o holokauste sa na zhromaždení OSN konala už v januári 2005, čo bolo prvýkrát od skončenia druhej svetovej vojny, počas ktorej nemeckí nacisti zavraždili šesť miliónov židov.

OSN neurčilo 27. január náhodou – v rovnaký dátum v roku 1945 sovietske vojská oslobodili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau v nacistami okupovanom Poľsku, kde podľa dostupných informácií zahynulo vyše milióna židov.

Nemecko si už od roku 1996 pripomína 27. január ako Deň pamiatky na holokaust. „Medzinárodný deň pamiatky na obete holokaustu bude dôležitým pripomenutím si všeobecného poučenia z holokaustu – výnimočné zlo, ktoré sa v budúcnosti už nesmie opakovať a neslobodno naň zabudnúť,“ uviedol vtedajší generálny tajomník OSN, Kofi Annan, vo svojom vyhlásení.

Šesťdesiatpäť rokov od skončenia druhej svetovej vojny si pripomíname tých, ktorí boli zavraždení počas holokaustu. Spomienkové stretnutia, prednášky, besedy sa konajú na mnohých školách a verejných miestach aj na Slovensku.

Slovenská republika má aj vlastný Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Parlament Slovenskej republiky stanovil dátum tohto pamätného dňa v roku 2000 na 9. september. V tento septembrový deň v roku 1941 prijala vtedajšia vláda slovenského štátu nariadenie o právnom postavení Židov č. 198/1941 známe ako Židovský kódex. Išlo o súbor právnych predpisov, ktoré spoločensky, hospodársky a ľudsky degradovali židovské obyvateľstvo. O rok neskôr slovenská vláda odštartovala prvú vlnu deportácií židovských občanov do koncentračných a vyhladzovacích táborov.

Nariadenie, ktoré nadviazalo na dovtedy prijaté obmedzenia a zákazy, zásadne obmedzovalo občianske, náboženské a základné ľudská práva židov. Židovský kódex, vypracovaný podľa nacistického vzoru, patril medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PhDr. Monika Vrzgulová CSc.
– narodila sa 13. júna 1965 v Trenčíne
– etnologička, Ústav etnológie SAV
– v roku 1998 udelená cena SAV Mladý výskumník roka
Čerpané z: Holokaust.sk – dokumentačné stredisko holokaustu

Monika Vrzgulová, 26. 01. 2010 | Prečítané: 5212 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Oxymoron
19-01-20 * 17:32
 Re: Oxymoron
19-01-20 * 17:26
 Re: Oxymoron
19-01-20 * 15:46
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Internetový čas
Internet time: @319