Je to deň, kedy si svet pripomína smutné príbehy detí, ktoré sa nevrátili domov. Je to čas, kedy vyjadrujeme pocit solidarity a nádeje všetkým rodičom, čo nemajú žiadne nové správy o svojich stratených deťoch.
Pre organizácie, zapojené do projektu „Hľadané deti“ je to aj začiatok každoročnej kampane na zviditeľnenie témy stratených detí. Detí, ktoré sa nevrátili domov z akejkoľvek príčiny. Deti, ktoré boli unesené, ktoré sa stratili, alebo sú samé na úteku. Väčšina nezvestných detí na Slovensku sa vráti do bezpečia svojho domova. Ale čas, ktorý strávia mimo domova, je práve ten čas, ktorý je pre ne mimoriadne rizikový.
O projekte Hľadané deti
Každoročne sa na Slovensku stratí vyše 800 detí a mladých ľudí do 18 rokov. V skutočnosti je však stratených detí omnoho viac, pretože rodičia sa hanbia, že zlyhali vo výchove a polícii to neohlásia. Najmä keď ide o opakované úteky z domu. Príčiny útekov detí z domu môžu byť rôzne – od naplnenia túžby po dobrodružstve až po radikálne riešenie zlých vzťahov či už v škole alebo v rodine, nedorozumenia s rodičmi, neúspechy v škole, ale i únik pred násilím a inými patologickými javmi páchaným na deťoch v rodine. Dieťa odíde z domu, do neznámeho sveta, bez prostriedkov, neuvedomuje si riziká, ktoré na neho číhajú. Môže sa stať obeťou trestného činu, alebo jeho páchateľom. Polícia robí všetko, čo je v jej silách, aby sa deti dostali čo najrýchlejšie do bezpečia. Pomoc občanov je však veľmi vítaná.
Projekt Hľadané deti sa realizuje od júna 2006 prostredníctvom Linky detskej istoty pri SV UNICEF, Policajného zboru SR a spoločnosti Tesco. V ďalších rokoch sa do projektu zapojili ďalší partneri Občianske združenie HOPE – Pomoc nezvestným, Adware Net, s.r.o. Projekt je pozitívnym príkladom spolupráce neziskovej, štátnej a komerčnej sféry.
Krstný otec projektu „Hľadané deti“ Ján Kroner
Cieľ projektu:
- Prevádzkovať Linku pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti 116 000.
- Aktivizovať širokú verejnosť pri hľadaní detí stratených, na úteku alebo v inom ohrození, ponúknuť pomoc deťom na úteku.
- Rozvíjať osvetu a prevenciu – zvyšovať informovanosť verejnosti o problematike nezvestných detí.
Linka 116 000
Číslo 116 000 je jednotné harmonizované číslo sociálneho významu, ktoré je dostupné v 13 európskych krajinách. Linka detskej istoty pri SV UNICEF je prevádzkovateľom čísla 116 000 na Slovensku. 24 hodín denne poskytuje bezplatne odbornú psychologickú, právnu a administratívnu pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa. Linka detskej istoty pri SV UNICEF je od roku 2008 členom medzinárodnej organizácie Missing Children Europe.
Táto linka je určená:
– rodičom, príbuzným a všetkým tým, ktorí potrebujú akékoľvek informácie alebo pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa;
– deťom a mladým ľuďom, ktorí z akéhokoľvek dôvodu odišli z domu, pomáha hľadať riešenia, ktoré by umožnili dieťaťu návrat domov alebo poslať blízkym správu.
Podporte projekt „Hľadané deti“ odoslaním SMS správy v hodnote 1 € na číslo
850
v sieti Orange Slovensko,
T-Mobile Slovensko
a Telefónica O2 Slovakia.
Ďakujeme.
Celá vyzbieraná suma bude prevedená na zbierku, operátori neúčtujú žiadne ďalšie poplatky.
Symbolom prezentácie Medzinárodného dňa nezvestných detí na Slovensku je modrý uzlík vo význame „nezabúdame na nezvestných, pripomeňme si ich“.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.