www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @891
Počítadlo


Spam poison

MDŽ 2011

Téma pre Medzinárodný deň žien 2011

Rok 1975 bol Medzinárodným rokom žien a oslávil 8. marec ako Medzinárodný deň žien. O dva roky neskoršie, v decembri 1977 vydalo Valné zhromaždenie OSN výzvu, aby členské štáty každoročne oslávili Deň Spojených národov pre práva žien a medzinárodný mier, a to spôsobom, ktorý zodpovedá ich historickej a národnej tradícii. Od roku 1975 oslavuje Organizácia Spojených národov Deň žien 8. marca; generálny tajomník OSN vydáva k tomuto dňu svoje posolstvo.

Téma pre Medzinárodný deň žien 2011:

Rovnaký prístup k vzdelávaniu, zamestnaniu a vede. Cesta k slušnej práci pre ženy

Účasť Organizácie Spojených národov na oslavách Medzinárodného dňa žien 2011 po celom svete:

• Oslava 100. výročia Medzinárodného dňa žien (MDŽ) v centre OSN v Ženeve

• Oslava MDŽ v spolupráci s Medzinárodným úradom práce – udelenie cien za prevenciu sexuálneho obťažovania na pracovisku

• Oslava v spolupráci s ITU – Telekomunikačnou úniou – Diskusia na vysokej úrovni: Rozlúčka s dievčaťom informačnej technológie: Prečo opúšťajú mladé ženy technológiu?

• Oslava v spolupráci s Konferenciou Organizácie Spojených národov pre obchod a rozvoj: Panelová diskusia o zvyšovaní prístupu žien k vzdelaniu, vede a technológii za účelom ekonomického rastu a rozvoja

• Oslava v spolupráci s Ekonomickou a sociálnou komisiou OSN pre Áziu a Pacifik

• Oslavy v spolupráci s UNESCO, WHO/SZO, UNIS (Informačná služba) vo Viedni a UNRIC (Regionálne centrum pre západnú Európu) v Bruseli

Odkazy, bližšie informácie, programy, nájdete na stránke Woman Watch alebo kliknite na banner.


História Medzinárodného dňa žien

Úvod

MDŽ sa slávi v početných štátoch sveta. Je to deň, keď sa ženám priznáva ich výkon bez ohľadu na ich postavenie, či už národné, národnostné, etnické, jazykové, kultúrne, ekonomické alebo politické. Je to príležitosť obzrieť sa dozadu na boje a úspechy, ale ešte dôležitejší je pohľad dopredu na možnosti, ktoré čakajú na generácie žien v budúcnosti.

Valné zhromaždenie OSN uznáva rolu žien pri snahách o zachovanie mieru a rozvoj; vyzýva k ukončeniu diskriminácie a zvýšeniu podpory snáh žien o plnú a rovnakú participáciu na spoločenskom živote.

História

MDŽ sa vynoril z aktivít robotníckych hnutí na začiatku 20. storočia v Severnej Amerike a Európe.

1909: Prvý celoštátny deň žien sa slávil 28. februára. Americká socialistická strana ho navrhla na uctenie pamiatky stávky textilných robotníkov v New Yorku v roku 1908; ženy protestovali proti pracovným podmienkam.

1910: Socialistická internacionála na zjazde v Kodani určila Deň žien na uctenie hnutia za práva žien a podporu hnutia za všeobecné hlasovacie právo, teda za právo hlasovať aj pre ženy. Návrh bol prijatý jednohlasne; na konferencii bolo vyše 100 žien zo 17 štátov, vrátane prvých 3 žien, práve zvolených do fínskeho parlamentu. Pre dátum osláv MDŽ nebol určený presný dátum.

1911: Ako výsledok kodanskej iniciatívy bol pre MDŽ vybraný 19. marec. V Rakúsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku sa sprievodov zúčastnilo viac ako milión žien a mužov. Okrem práva voliť a zastávať verejný úrad žiadali ženy právo na prácu, pracovné kurzy a koniec diskriminácie v práci.

1913 – 1914: MDŽ sa stal mechanizmom protestu proti príprave svetovej vojny. Ako svoj príspevok k mierovému hnutiu oslávili ruské ženy svoj prvý MDŽ v poslednú februárovú nedeľu. Inde v Európe boli ženské zhromaždenia 8. marca alebo okolo tohto dátumu; protestovalo sa proti vojne a vyjadrovala sa solidarita s inými aktivitami.

1917: V dôsledku vojny ruské ženy opäť protestovali poslednú februárovú nedeľu (v gregoriánskom kalendári to bol 8. marec) „za chlieb a mier“. O štyri dni neskôr cár Mikuláš II. abdikoval a dočasná vláda priznala ženám právo voliť.

Od oných prvých rokov získal MDŽ pre ženy v rozvinutých aj rozvojových krajinách novú globálnu dimenziu. Rastúce medzinárodné ženské hnutie, posilnené štyrmi globálnymi ženskými konferenciami OSN, pomohlo urobiť z pamätného dňa stretnutie na podporu práv žien na ich účasť v politickom a ekonomickom živote národa. MDŽ sa postupne stal dňom úvahy o dosiahnutom pokroku, dňom volania po zmene a po oslave odvážnych činov jednoduchých žien v histórii ich krajín a spoločenstiev.

Spojené národy a rodová rovnosť

Charta Organizácie Spojených národov, podpísaná v roku 1945, je prvá medzinárodná dohoda, potvrdzujúca princíp rovnosti medzi ženami a mužmi. Od tých čias pomáhajú Spojené národy vytvoriť historickú základňu pre medzinárodne uznané stratégie boja, štandardy, programy a ciele na pokrok v postavení žien na celom svete.

Počas desiatok rokov podporovala Organizácia Spojených národov a jej technické agentúry účasť žien ako rovnocenných partnerov mužov pri dosahovaní udržateľného rozvoja, mieru, bezpečnosti a dodržiavania ľudských práv. Posilňovanie žien je aj naďalej hlavným znakom snahy OSN pri riešení sociálnych, ekonomických a politických výziev na celom svete.

A čas súri, lebo 8. marec bude hneď.

Preklad: priatelia e-zinu Humanisti.sk.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Organizácia Spojených národov
Oddelenie OSN pre informovanie verejnosti (UN Department of Public Information)
Čerpané z: WomenWatch – Information and Resources on Gender Equality and Empowerment of Women a History of International Women's Day

OSN, 02. 03. 2011 | Prečítané: 7077 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (13 hl.)
 
Nie (16 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 29
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore