www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @639
Počítadlo


Spam poison

Máte v hlave nápady ako meniť školstvo?

Prihláste sa do 3. ročníka Komenského inštitútu

Máte v hlave nápady ako meniť školstvo?

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 534 × 202 bodov.

Komenského inštitút opäť hľadá odvážnych učiteľov, riaditeľky, zástupcov aj budúcich pedagógov do nového ročníka. Pripojte sa k inšpiratívnym učiteľom a učiteľkám, ktorí majú odvahu robiť veci inak. Komenského inštitút, ktorý realizuje CEEV Živica, bude už 3. rok podporovať pedagógov a prispievať k zmene školstva zdola.

Učiteľov budú učiť špičkoví lektori zo sveta aj Slovenska

So psychologičkou budú pedagógovia hľadať svoju víziu a hranice moci, naučia sa riešiť konflikty v triede, zostaviť si zážitkové vyučovanie, podporovať rešpektujúcu komunikáciu alebo aj techniky na rozvoj kritického myslenia. Komenského inštitút ponúka pedagógom ročný bezplatný vzdelávací a zároveň praktický kurz pozostávajúci z týždňovej letnej školy, štyroch víkendových workshopov a online stretnutí. Ročným kurzom sa to však nekončí a po absolvovaní kurzu sú absolventi zapojení do alumni programu, ktorý im počas roka ponúka dva víkendové workshopy, študijnú cestu s návštevou zaujímavých škôl, doma i v zahraničí a online stretnutia.

„Nemôžeme stále čakať na osvieteného ministra, ktorý spasí školstvo. Skutočná zmena môže prísť predovšetkým zdola – od učiteľov v spolupráci s rodičmi a žiakmi,“ hovorí Juraj Hipš, zakladateľ Komenského inštitútu.

Pedagógov čaká stretnutie s kolegami, s ktorými sa navzájom budú inšpirovať a podporovať v realizovaní zmeny zdola

V súlade s našou víziou spájame a podporujeme pedagógov, ktorí sa neboja pracovať na sebe, experimentovať, vo svojich študentoch postupne prebúdzať ducha slobodného myslenia a rozvíjať pocit osobnej zodpovednosti. Každoročne do Komenského inštitútu prijímame len 20 pedagógov, pretože kladieme veľký dôraz na individuálny prístup.

„Najdôležitejším faktorom vo vzdelávaní je učiteľ. Iba kvalitní učitelia môžu tvoriť kvalitné školy,“ hovorí Veronika Suváková, ktorá program koordinuje.

Mikroprojekt – ostrov pozitívnej deviácie na škole

Účastníci si na začiatku štúdia zvolia tému svojho „pedagogického mikroprojektu“, cez ktorý sa budú usilovať dosiahnuť hmatateľnú zmenu vo svojej školskej komunite.

„V Komenského inštitúte poukazujeme na významné problémy v slovenskom školstve a prostredníctvom praktických riešení realizovaných priamo učiteľmi ukazujeme možné cesty ich postupného prekonania,“ vysvetľuje Juraj Hipš.

Majú dnešní pedagógovia predstavu, kam má slovenské školstvo smerovať? Ponúkame im možnosť, aby svojím konkrétnym príkladom ukázali, ako môžeme školstvo meniť k lepšiemu. Komenského inštitút je inšpiratívny priestor, v ktorom získate vedomosti a zručnosti na odštartovanie praktickej školskej reformy. Ako?

Lenka už v škole nerozdáva známky. Jozef naučil deti kriticky myslieť na hodinách fyziky. Dadkini deviataci si vedia sami uvariť zdravé jedlo aj vystavať bylinkovú špirálu. Katkine hodiny angličtiny sa viac podobajú na cestu okolo sveta. Druhá Katka vybudovala escape room v átriu školy – učiť sa tam môžu aj biológiu. Tomáš chce, aby jeho žiaci vedeli, v čom sú dobrí. Tvrdí, že škola by mala vytvárať priestor práve pre takéto skúsenosti a témy (ďalšie inšpirácie nájdete na stránkach Komenského inštitútu).

Prihlasovanie je spustené

Komenského inštitút je otvorený pre učiteľov, riaditeľov škôl a ich zástupcov, či univerzitných študentov učiteľských smerov z celého Slovenska. Program sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

Štúdium je zadarmo vďaka finančnej podpore našich partnerov.

Aj keď nový ročník začína letnou školou v auguste, uzávierka prihlášok je už 26. apríla 2018, a to online na stránke www.komenskehoinstitut.sk.

Pod čiarou

Veronika Suváková
programová koordinátorka
Komenského inštitút
ikonae-mail: suvakova@zivica.sk
ikonatel. č.: 0903745830

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

CEEV Živica, 09. 04. 2018 | Prečítané: 177 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 71
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kapitalistická šľachta
17-11-18 * 19:35
 1 %
17-11-18 * 19:29
 Re: ŠtB – strach revolúcie
17-11-18 * 18:12
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore