www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @005
Počítadlo


Spam poison

Máme konkrétny a realizovateľný plán, ako zlepšiť slovenské školstvo

Strana Sloboda a Solidarita predstavila ďalšie zo svojich reformných diel

Spravme Slovensko vzdelanejším, tak znie názov reformy školstva, ktorú na tlačovej besede prezentoval poslanec NR SR a tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling spoločne s predsedom SaS Richardom Sulíkom.

„Okrem obrovskej miery korupcie, ktorú nám Robert Fico doniesol, trpí Slovensko aj tým, že vyše 10 rokov prešľapuje na mieste. Ideová prázdnota Smeru je do neba volajúca. Preto budúca vláda sa bude musieť činiť aj v oblastiach, ktoré sú najviac zanedbané – školstvo, zdravotníctvo, justícia. Všade tam v medzinárodných oblastiach klesáme. Budú potrebné odvážne reformy, zmeny, vylepšenia, jasné stanoviská,“ uviedol líder SaS Richard Sulík.

„Školstvo je jednou z oblastí, ktoré nutne potrebuje riešenia. Vyrobilo sa množstvo vízií a dokumentov, ktoré, bohužiaľ, buď skončili v šuplíku, alebo školstvu skôr poškodili. Preto prichádzame so súborom konkrétnych a z veľkej časti rýchlo realizovateľných opatrení.“

SaS chce zvýšiť jednorázovo a výrazne platy učiteľov, nie čiastočne po percentách.

„Navrhujeme nástupný plat 912 eur a v 11. triede, v ktorej je najviac učiteľov, plat až vo výške 1 110 eur. Financované by to bolo úspornými opatreniami aj systémovými zmenami, ktoré navrhujeme,“ povedal Branislav Gröhling.

Liberáli navrhujú zníženie počtu ministerských organizácií.

„Mnoho z nich je nefunkčných a zbytočných. Míňajú peniaze, ktoré by mali ísť školám, žiakom a učiteľom. Odhadujeme, že takto usporíme do 20 miliónov eur ročne,“ tvrdí poslanec NR SR a tímlíder SaS pre školstvo.

SaS chce zaviesť Školskú právnickú osobu: školy budú môcť prostredníctvom tohto inštitútu dostávať peniaze priamo, zároveň môcť tvoriť zoskupenia, ktoré spolu môžu riešiť obsah vzdelávania, ekonomické či účtovné záležitosti.

„Máme priveľa vysokých škôl a zbytočných odborov, ale aj veľa stredných škôl a veľkú rozdrobenosť malých základných škôl. Všetci vieme, že ich potrebujeme menej, ale bez toho, aby sme komukoľvek obmedzili prístup ku vzdelaniu; na základe dostupnosti škôl, polohy, vyučovacieho jazyka a štatútu špeciálnych škôl,“ popísal Branislav Gröhling ďalšie z opatrení SaS – zefektívnenie siete základných a stredný škôl.

Sulíkovci tiež chcú otvorený trh s učebnicami.

„Som presvedčený, že najlepšie posúdia učitelia a riaditelia, z akých kníh sa deti majú učiť. Navrhujeme presunúť rozpočet na učebnice z ministerstva na jednotlivé školy ako súčasť normatívu, a tie budú môcť nakupovať štátom schválené učebnice podľa vlastného uváženia,“ poznamenal Gröhling.

Súčasťou reformy sú aj obsahové zmeny vo vzdelávaní, sledovanie uplatnenia absolventov, zefektívnenie systému duálneho vzdelávania či zjednocovanie financovania školstva.

„Nám v strane SaS záleží na školstve a vzdelaní. Preto predkladáme 11 opatrení a 64 riešení, ktoré pomôžu slovenskému školstvu,“ dodal Branislav Gröhling.

Foto:

Richard SulíkBranislav Gröhling

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 15. 01. 2018 | Prečítané: 94 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (30 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (26 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 65
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Boh zomrel na syfilis
21-02-18 * 21:08
 RE: Projekt cesty na Mars
21-02-18 * 17:49
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore