www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @707
Počítadlo


Spam poison

Lewis Carroll

Skúste sa zamyslieť nad hádankou: Ktoré hodinky sú užitočnejšie, lepšie?

Hodinky, ktoré ukazujú správny čas iba raz za dva roky, alebo hodinky, ktoré ukazujú správny čas iba dvakrát za deň? Rozhodli ste sa? Prvé hodinky predbiehajú denne o jednu minútu, druhé stoja.

Alica v krajine zázrakovPodobné hlavolamy vymýšľal v bezsenných nociach Lewis Carroll, v celom svete známy autor knižky pre malých čitateľov Alica v krajine zázrakov. Za týmto menom sa skrýval profesor matematiky v Oxfordskej univerzite Charles Lutwidge Dodgson, ktorý obmenou svojich mien do latinčiny – Ludovicus Carolus a potom späť do angličtiny – Lewis Carroll, si vytvoril svoj literárny pseudonym.

Lewis Carroll

Charles Lutwidge Dodgson sa narodil 27. 1. 1832 v Daresbury v anglickom grófstve Cheshire. Pre svojich dvoch bratov a osem sestier už v mladosti vymýšľal bábkové hry s vlastnoručne vyrezávanými figúrkami, zostrojoval hračky, spisoval a ilustroval domáci časopis. Vyštudoval na najstaršej anglickej univerzite v Oxforde. Tu zostal pôsobiť najprv ako knihovník. Neskôr sa stal profesorom matematiky a viac ako 30 rokov prednášal. Profesor Dodgson, po celý život slobodný mládenec, bol plachý a uzavretý. Trpel rečovou vadou – zajakával sa. Výborne sa vedel baviť medzi deťmi. Pre ne vymýšľal hádanky, vtipné riekanky a hlavolamy. Veľmi rád deti fotografoval a rozprával im svoje podivuhodné príbehy. Fantázia mu nikdy nechýbala.

Lewis Carroll čiže Ch. L. Dodgson sa vedel ponoriť do sveta detských snov a fantázie. Paralelami so životnou i odbornou realitou prenikol do zázračnej krajiny detskej duše.

Človek musí bežať, čo vládze, aby zostal tam, kde je, a ešte rýchlejšie, ak chce sa niekam dostať.

Jeho život skončil 14. 1. 1898 v Guildforde.

Odborná práca Ch. L. Dodgsona sa týkala oblasti matematickej logiky.

Spoločnosť by omnoho menej podliehala panikám a iným bludom a zvlášť politický život by bol úplne iný, keby väčšina argumentov široko rozosiatych po svete bola správna. Ale obávam sa, že je to práve naopak.

Ak chcete čosi urobiť pre rozvinutie svojich schopností správne usudzovať, pozrite sa do knižky Lewisa Carrolla „Logika hrou“ (v originále The game of logic), ktorá vyšla v Prahe vo vydavateľstve Pressfoto roku 1972. Môžete sa z nej naučiť hru, ktorá vám pomôže pri skúmaní správnosti určitého druhu úsudkov.

Pre tých, ktorí radi riešia úlohy – dva hlavolamy od L. Carrolla:
1. Adam vraví, že Božena klame. Božena hovorí, že klame Cyril. Cyril tvrdí, že klamú Adam a Božena. Výrok Adama sa vzťahuje na daný výrok Boženy, výrok Boženy sa vzťahuje na vyjadrenie Cyrilovo a Cyrilov výrok sa týka výrokov Adama a Boženy. Kto klame a kto hovorí pravdu?
2. Medzi tromi štvorcovými pozemkami, o plochách 74 m², 116 m² a 370 m² (pozri na náčrt), zostáva kúsok pozemku tvaru trojuholníka. Aká je jeho plocha? Skúste to aj bez goniometrických vzťahov či kalkulačky, len pomocou Pytagorovej vety a vhodného náčrtu; výsledok je celočíselný.

náčrt

Podivínsky anglický profesor Dodgson prenikol do sveta literatúry i matematiky. Zanechal deťom veľa zaujímavých dobre vymyslených príhod a pripravil podnetné matematické hlavolamy. Skrývajú sa za podpisom Lewis Carroll.

Foto L. Carrolla: © National Portrait Gallery, Londýn

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Riešenie hlavolamov: 1. Božena vraví pravdu, Cyril i Adam klamú. 2. 11 m².

Mgr. Dušan Jedinák
– absolvoval MFF UK v Prahe (učiteľstvo M-F), postgraduálne štúdium na PF UK v Bratislave a špecializačné štúdium na MFF UK v Bratislave. Vyučoval na gymnáziu v Topolčanoch, bol úradníkom a školským inšpektorom ÚIC v Bratislave. Venuje sa didaktike a dejinám matematiky, publikuje z problematiky motivácie a popularizácie školskej matematiky. V rokoch 1997–1999 pôsobil ako pedagóg na Katedre prírodných vied a Katedre matematiky, informatiky a fyziky na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave.
Čerpané z: vlastný zdroj, časopis ROZHLEDY matematicko-fyzikální, ročník 65, 1986/87, číslo 6, február

Dušan Jedinák, 08. 03. 2010 | Prečítané: 5591 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore