www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @050
Počítadlo


Spam poison

Letný Slnovrat sa blíži

Rozhovor s Yezidom, vydavateľom portálu CEZ OKNO

V sobotu 16. júna sa v Banskej Bystrici na Námestí SNP 16 uskutoční Letný festival výprav za poznaním Slnovrat.

Prečo názov Slnovrat?

Je niekoľko dní počas roka, ktoré môžeme smelo označiť za sviatky Zeme. Slnovrat je jedným z nich. Prvý ročník bol v decembri, atmosféra bola skvelá, no vznikol nápad usporiadať i festival sčasti pod holým nebom, aby sme si spoločne užili leto. Ako som oslovoval prednášajúcich a ľudí so záujmom o spiritualitu zblízka i zďaleka, vykryštalizoval zámer oboch festivalov.

Zimný sa koná vďaka spolupráci so Zvolenským zámkom v priestoroch Stĺpovej siene a tomu prislúchajú i témy. Dejiny a tajomno.

Letný prináša spiritualitu a umenie. Čo k tomu dodať? Príďte a uvidíte sami, srdečne všetkých čitateľov pozývame.emotikona

Festival organizujú CEZ OKNO a ALIANCIA v spolupráci s Centrom nezávislej kultúry Záhrada. Môžete priblížiť tieto organizácie?

CEZ OKNO je internetový portál zameraný na alternatívne informácie, kde sa venujeme širokému spektru tém, ktoré dnes medzi ľuďmi čoraz viac rezonujú. Od začiatku bola túžba, aby to bol nespoplatnený priestor, kde čitatelia nájdu kvalitné články a kde sa dozvedia o témach, ktorým sa mainstream venuje málo alebo vôbec.

Nedávno sme prekročili 6 miliónov návštev, vydávame voľne dostupné špecializované občasníky v elektronickej podobe (AVE EVO, ČAJOMIL a UFO Noviny) a začali sme organizovať i drobné akcie. Vygradovalo to až do festivalov a sme šťastní, že môžeme ponúknuť takú pestrosť, a že sú tu základy, na ktorých, ako veríme, môžu vyrásť ešte mnohé projekty.

ALIANCIA združuje všetky doterajšie aktivity a vytvára priestor pre ešte lepšiu spoluprácu. Vzťahy založené na dôvere a spontánna tvorivosť, to je náš cieľ. Nechajme sa prekvapiť, čo všetko sa v budúcnosti podarí. Stránky projektu nájdete na www.aliancia.net.

Centrum nezávislej kultúry, kde sa festival SLNOVRAT uskutoční, je multifunkčné divadelné štúdio a oddychová zóna s možnosťou organizovania kultúrnych podujatí v exteriéroch. Hlavnou náplňou je poskytovanie priestoru pre prezentáciu a tvorbu súčasného nezávislého umenia v podobe divadelných a tanečných predstavení, koncertov, festivalov a výstav, ale aj pre vlastnú umeleckú produkciu.

Prečo ste sa rozhodli usporiadať takýto festival? Čím je odlišný od iných?

Som rád v kontakte s ľuďmi, ktorým je blízka spiritualita a bádanie. Začalo to uverejňovaním článkov, neskôr nás spájala chuť urobiť niečo pre to, aby bol svet krajší. Oslovil som niektoré osobnosti a bol z toho prvý ročník. Mohol sa uskutočniť len vďaka nezištnému prístupu a veľkej ochote ľudí. Pochopili sme, že je to cesta, ako sa môžu podariť „veľké veci“ i s málom financií. Deje sa toho neuveriteľne veľa. Je úžasné, čo všetko sú ľudia ochotní urobiť pre podujatie, ktorému veria. Je to skrátka náš festival. Všetkým patrí obdiv a úprimná vďaka.

Návštevníkom výprav za poznaním sľubujete, že zažijú hudbu, tanec, prednášky a workshopy…

Áno, oproti minulým ročníkom je tu novinka – prednášajúci ponúkajú zároveň i workshopy, na ktoré je potrebné prihlásiť sa dopredu. Záujem rozhodne, uskutočnia sa tie najžiadanejšie.

Pozvanie prijala Andy Timková i hudobník Maok a operná speváčka Perla Perpetua Voberová. Východné umenie predstaví v exhibícii Tchaj-ti a Čchi-kungu Ivana Kypeťová, novú medicínu František Nagy a pozvanie prijal i Marián Fillo, debatovať budeme o slobode v očkovaní. Bohato bude zastúpený orientálny tanec, vystúpia Lenka, Adiva a Samira. O živlových bytostiach sa budeme rozprávať s Petrom Vyšehradským, totemové zvieratá nám objasní Marián Benka. Zameditovať si môžeme s Jozefom Škurlom v rámci Sahadža Jógy a so svojimi aktivitami nás oboznámi i Falun Gong. Surovú stravu na všemožné spôsoby budeme môcť vychutnať s Dávidom Vendelom, o čajový catering sa postará Čajovňa Gaia a môžeme sa tešiť i na filmové predstavenie z produkcie FuriaFilm. Večer uzavrie vystúpenie Divadla Štúdio tanca.

Verím, že tak bohatý program priláka návštevníkov, ktorí budú s nami od začiatku až do konca.

Na čo by nemali zabudnúť návštevníci pred príchodom na festival?

Pravidlá a odporúčania sú zverejnené na stránke festivalu www.cez-okno.net, ale zhrnul by som ich do jedného priania, nech všetci spoločne zažijeme fajn deň.emotikona

Ďakujem za rozhovor.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Internet je užitočný pomocník (24.05.2012)
Slnovrat – Záhrada (05.05.2012)

Ján Parada, 21. 05. 2012 | Prečítané: 2137 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (17 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore