www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @734
Počítadlo


Spam poison

Kytica a medaila

Pre jubilujúceho národného umelca Ignáca Bizmayera

Zľava: Ignác Bizmayer a Ivan GašparovičKyticou kvetov, darom, úprimným blahoželaním a slovami obdivu si uctil prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič 90. narodeniny národného umelca Ignáca Bizmayera.

Svoj rešpekt pred talentom, tvorbou a celoživotným príklonom autora k témam slovenských tradícií vo figurálnych plastikách vyjadrila hlava štátu aj udelením Medaily prezidenta Slovenskej republiky Ignácovi Bizmayerovi.

V liste adresovanom majstrovi uviedol Ivan Gašparovič nasledovné slová uznania:

„Blahoželám Vám k významnému životnému jubileu, ktoré je pre mňa vítanou príležitosťou, aby som ocenil dielo Vášho života, mimoriadne vzácne a obohacujúce našu národnú kultúru a umenie. Vašu životnú a umeleckú cestu predznamenala habánska tradícia, ku ktorej ste získali vzťah už v detstve, ktorá Vás oslovila a doslova si Vás vybrala za svojho pokračovateľa a zveľaďovateľa. Vaša úžitková, dekoratívna a najmä figurálna keramická tvorba je už dnes trvalou súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva, vychádza z dávneho majstrovstva a tradícií našich predkov, je však predovšetkým vyjadrením Vášho umeleckého cítenia a talentu, ktorý je nesmierny a ktorý som vždy veľmi obdivoval. Vážim si, že Vašim celoživotným dielom a krédom sa stali motívy habánskych majstrov, modranskej keramiky, ľudovej slovesnosti, krojov, zvykoslovia, vinohradníckych tradícií či výjavy zo života roľníkov. Je toho veľa, čo ste zanechali našej kultúre a verím, že dielo Vášho života nie je ešte úplné, ale že v ňom budete pokračovať a vystavovať ho vo Vašom múzeu v Modre či v iných výstavných sieňach doma i v zahraničí. K tomu Vám, vážený majstre, želám najmä zdravie, pokoj a spokojnosť v kruhu Vašej rodiny a veľa tvorivosti a chuti do ďalšej práce. Teším sa na Vaše nové diela a výstavy, ktoré boli pre mňa vždy mimoriadnym umeleckým zážitkom.“

Národný umelec Ignác Bizmayer sa narodil 20. apríla 1922 v Košolnej pri Trnave, dodnes pracuje v dielni v Modre-Harmónii ako profesionálny umelec. Jeho celoživotná tvorba sa viaže k výrobe majoliky a keramickej figurálnej plastiky. V roku 1972 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1982 národný umelec.

Ján Čomaj – Hlina ako osudOd roku 2003 je držiteľom najvyššieho štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a figurálnej tvorby. Vo svojej tvorbe sa Ignác Bizmayer zameral na výtvarné stvárnenie bohatých slovenských krojov, remeselníkov, muzikantov, svätcov a početných slovenských ľudových tradícií a zvykov.

Pre Jána Čomaja, autora biografickej knihy o Ignácovi Bizmayerovi – Hlina ako osud, umelec povedal:

„Celý svoj život a tvorbu som venoval oslave slovenského ľudu, ktorého trápenia, radosti a prejavy ducha mi boli najväčšou inšpiráciou. Jeho identitu a rôznorodosť jeho umeleckého prejavu, jeho veľké nadanie a duchovné bohatstvo som spoznával na študijných cestách po rázovitých kútoch našej vlasti. S nesmiernym obdivom som prijímal poznanie, aké je naše Slovensko bohaté. To všetko som sa snažil zaznamenať vo svojej figurálnej tvorbe. Chcel som ňou vyjadriť úctu prostým ľuďom, vzdať hold nášmu nadanému národu. Teší ma, že moje dielo je aj takto prijímané: ako obraz o živote našich predkov i ako posolstvo chrániť si a rozvíjať vzácne dedičstvo.“

Pri príležitosti významného jubilea Mesto Modra a Slovenské národné múzeum – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre pripravili Ignácovi Bizmayerovi slávnostné popoludnie „Pocta národnému umelcovi“.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Kancelária prezidenta Slovenskej republiky
Hodžovo nám. 1
P. O. Box 128
810 00 Bratislava 1
Čerpané z: www.prezident.sk

KP SR, 18. 04. 2012 | Prečítané: 2060 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (7 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (3 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 42
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore