www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @721
Počítadlo


Spam poison

Kultúra v Modrovej prekvitá

Výstava prináša dobové fotografie, folklórne predstavenie si vychutnáte v novom šate s dokonalým zvukom

ModrováPo certifikovanom detskom ihrisku a kultivácii futbalového ihriska prináša grantový program Coca-Cola pre región podporovaný spoločnosťou Coca-Cola HBC Česko a Slovensko v spolupráci s Trenčianskou nadáciou do Modrovej štedrú kultúrnu nádielku. Na výstave dobových fotografií sa tak môžete zatúlať do minulosti, miestne tradície „opráši“ predstavenie folklórneho súboru v nových krojoch s vylepšeným zvukom.

„Po realizácii prvých 2 projektov zameraných na šport a rodinu môžeme prostredníctvom týchto projektov podporiť šírenie kultúrneho dedičstva a udržateľnosť jedinečných lokálnych tradícií. O to viac nás teší, že projekty majú pozitívny ohlas, ľudia o ne prejavili záujem a oslovili všetky generácie,“ hodnotí podporené projekty Marian Pavelka, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

Z online skupiny na výstavu

Starosta Modrovej založil skupinu na sociálnej sieti, kde vkladal fotografie z histórie obce. Mladej rodáčke z obce, žijúcej v Bratislave, napadlo online projekt rozšíriť do offline sveta, kde by oslovil aj staršiu generáciu.

„Z monografie obce som vybrala veľa zaujímavých informácií a doplnila nimi výstavu, aby som návštevníkovi poskytla komplexnejší pohľad na dejiny Modrovej,“ vysvetľuje vznik myšlienky jej autorka Dominika Horňáková.

Mnohé fotografie poskytli samotní obyvatelia obce, prezentované boli v tlačenej aj digitálnej podobe. Výstava bola otvorená verejnosti pri príležitosti osláv 860. výročia prvej písomnej zmienky o obci Modrová v kultúrnom dome. Prilákala aj rodiny z iných kútov Slovenska, či viacerých rodákov, ktorí už v obci nežijú. Pre veľký úspech ostali mnohé fotografie nainštalované nastálo.

Na fotkách našli starých rodičov aj samých seba

„Ľudia na fotografiách objavili svojich rodičov, starých rodičov či seba, keď boli ešte deťmi alebo mali o trochu vrások menej,“ hodnotí reakcie návštevníkov autorka projektu.

„Výstava oslovila všetky generácie, najdojímavejšie reakcie však prichádzali od ľudí nad 50 rokov. Dlhú chvíľu na fotky pozerali a rozprávali si príbehy z detstva či mladosti. Asi 60-ročná pani ostala v šoku, keď na veľkej čiernobielej fotografii uvidela dievčatko v kroji – samú seba.“

Pri príprave a inštalácii výstavy pomáhali Dominike miestni dobrovoľníci vrátane samotného starostu.

„Mala som k dispozícii obrovské množstvo krásnych fotiek, ale vybrať som mohla len približne 100. Rozhodla som sa pre kúsky, ktoré boli umelecky najkrajšie alebo rozprávali príbeh.“

Autorka plánuje výstavu neustále dopĺňať novými prírastkami a vyzvala miestnych, aby sa o obrázky zachytávajúce život v obci podelili s ostatnými. V budúcnosti by chcela k výstave zorganizovať besedu s historikmi či zaujímavými osobnosťami spoločenského života.

Súbor drží tradíciu a rodákov pokope

„Novým projektom z dielne FS Modrovanky-Krojovanky by sme chceli predstaviť a uchovať miestne tradície a zvyky, skvalitniť naše predstavenia a najmä udržať súbor aj pre ďalšie generácie,“ tvrdí speváčka súboru a zároveň spoluautorka projektu Erika Horňáková.

Mnohí, najmä mladší členovia súboru, študujú a pracujú mimo Modrovej, ale aj vďaka nemu sa vracajú domov a budujú si silný vzťah k obci. Nové pásmo malo premiéru v Modrovej.

„Zožali sme veľký úspech, diváci tlieskali, usmievali sa. Po predstavení ďakovali a nešetrili chválou. Plánujeme vystupovať aj v ďalších obciach či v Piešťanoch,“ komentuje kladné reakcie Erika Horňáková.

O folklór majú záujem aj mladí

Folklórny súbor využil časť grantu na zhotovenie dobových odevov.

„Na vystúpení sme predstavili nové modré sviatočné zástery, pracovné kroje, aj pánsky sviatočný kroj s košeľou. Na predstavení doslova vynikli, posilnili umelecký dojem vystúpenia. Boli šité podľa starých 50- až 60-ročných zachovalých častí, z ktorých sme si predtým museli mnohé požičiavať,“ hovorí speváčka súboru.

Z grantu zakúpia aj audiotechniku, ktorá úroveň vystúpenia posunie ešte o stupienok vyššie.

„V novej hre Od rána do noci na Považskom Inovci chceme priblížiť atmosféru zábavy od detstva až po dospelosť v rodinách roľníkov,“ popisuje dielo spoluautorka projektu.

O tento druh tradičnej kultúry majú záujem aj mladí, o čom svedčí nárast členov súboru.

„Projekt plánujeme v budúcnosti rozšíriť o ďalšie ľudové piesne.“

Foto:

Výstava fotografií

Výstava fotografií.

Dievča na výstave

Dievča na výstave.

Dvaja vojaci

Dvaja vojaci.

Folklórny súbor Modrovanky-Krojovanky

Folklórny súbor Modrovanky-Krojovanky.

Kroj

Kroj.

Po kliknutí na fotografie sa v novom okne zobrazia v lepšom rozlíšení.

Vložila: Adriana Blahová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PRime timePRime time
Agentúra PRime time bola založená v roku 1998. O dva roky neskôr sa stala členom Asociácie PR agentúr na Slovensku (APRSR). Od svojho vstupu do tejto asociácie patrí medzi TOP 5 agentúr podľa prijatých honorárov. Od roku 2005 je PRime time súčasťou medzinárodnej siete PR agentúr Weber Shandwick.
Čerpané z: www.primetime.sk

PRime time, 02. 11. 2017 | Prečítané: 592 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (12 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 29
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore