www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @147
Počítadlo


Spam poison

Kuchynské utierky nie sú zárukou dokonalej hygieny

Test kuchynských papierových utierok

Štatistiky sú neúprosné. Jednoznačne ukazujú, ako rýchlo sme si zvykli mať poruke kotúč papierových utierok. S ich pomocou sme sa naučili riešiť veľa patálií − od jednoduchého utierania rúk, detských úst alebo psích mláčok cez balenie desiatych až po osušenie potravín alebo umývanie okien. Vybrať z dostupnej ponuky utierky, ktoré sa netrhajú a dobre sajú, však môže byť beh na dlhú trať. Preto sme zvolili šprint a 18 balení sme podrobili záťažovým skúškam v laboratóriu.

Papierové utierky patria v ľudských príbytkoch k relatívnym nováčikom, svoje miesto si však našli pomerne rýchlo. Za ich objavom sa skrýva, podobne ako pri mnohých vynálezoch, nedopatrenie. Zrodili sa údajne zo zle narezaných roliek toaletného papiera na začiatku minulého storočia. Vo veľkom sa však začali vyrábať až na začiatku tridsiatych rokov v Amerike.

Na bežné použitie sa však v domácnostiach začali využívať až oveľa neskôr. Boom utierok v Európe zaznamenali výrobcovia v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Z prieskumu, ktorý si výrobcovia dali v tom čase spracovať, vyplynulo, že iba 27 % kuchynských utierok sa používa pri kontakte s potravinami. Zvyšok sa využíva pri ďalšom čistení a utieraní v domácnosti.

Podobné zistenie sa potvrdilo aj v našej súčasnej facebookovej ankete, v ktorej sme sa pýtali, kde všade nachádza utierka uplatnenie. Účastníci v nej uvádzali, že ich používajú nielen v kuchyni pri varení a stolovaní, ale aj pri ďalšom „nekuchynskom“ upratovaní. Dodajme ešte, že podľa odborného obchodného mesačníka Retail News, prípadne prieskumu spoločnosti GfK, nakupujeme dve tretiny utierok, ktoré sú privátnymi značkami obchodných reťazcov.

Akými schopnosťami sú vybavené dnešné utierky? Môžeme sa pri výbere držať spoľahlivého vodidla? Sú medzi utierkami rozdiely, alebo je jedno, ktoré kúpite? Viac sa dozviete v našom teste.

Papierové rolky

© igorkol_ter – Fotolia.com

Kuchynské papierové utierky sú na jedno použitie, pritom na ich výrobu je potrebné veľké množstvo energie i materiálu. Výrobcovia argumentujú ich väčšou hygienickosťou v porovnaní s látkovými handričkami. Spotrebiteľský časopis dTest otestoval celkom 18 papierových utierok v laboratóriu a okrem iného zistil, že baktériám sa darí i na papiere.

Nezávislý test časopisu dTest spočíval v skúške nasiakavosti, pevnosti, uvoľňovania papierových vlákien a mikrobiálnej neškodnosti kuchynských papierových utierok pri kontakte s potravinami.

„Papierové utierky by mali byť pevné, ľahko sa odtrhávať v mieste perforácie a byť schopné dobre nasiaknuť tekutiny. Nemali by sa z nich uvoľňovať papierové vlákna. Papierové utierky prichádzajú do kontaktu s potravinami, mali by preto spĺňať základné hygienické nároky,“ opisuje ideálne vlastnosti Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

U kuchynských utierok je najdôležitejšia ich schopnosť vstrebávať vlhkosť.

„V laboratóriu sme merali, aká veľká časť rolky je potrebná na vsiaknutie 100 ml vody. Utierkam Billa/Clever sa v tejto skúške vôbec neviedlo, na likvidáciu jedného dl vody by sme potrebovali skoro štvrť rolky, čo činí zhruba 0,06 € (1,60 Kč). Jeden dl vody pritom dokážu iné utierky vsiaknuť za 0,01 € (20 halierov),“ hodnotí výsledky skúšky absorpčných schopností Hana Hoffmannová.

Teoreticky môže v papierenskom priemysle dôjsť ku kontaminácii zo znečistených strojov či vody alebo z recyklovaného materiálu. Spory baktérií prežívajú i veľmi nehostinné podmienky. Vo vlhkom a teplom prostredí, ako napríklad v kuchyni, sa môžu znovu aktivovať. Jedinými utierkami, na ktorých po dvoch dňoch pôsobenia vlhka a tepla nevyrástla ani jedna kolónia baktérií, boli utierky Billa/Clever.

Najrôznejšie chemikálie z kategórie optických zjasňovačov dokážu vylepšiť nevábnu farbu recyklovaného papiera. Do recyklovaných utierok sa používajú zmesi najrôznejších druhov papiera, ktoré nemožno kontrolovať. Recyklovaný papier tiež často obsahuje papier napríklad z pôvodného kancelárskeho papiera, ktorý sa bieli. dTest zisťoval, či sa optické zjasňovače, ktoré sa prípadne môžu nachádzať v utierkach, môžu uvoľniť do jedla. V prípade dvoch utierok z recyklovaného papiera laboratórna skúška potvrdila prenos optických zjasňovačov do okolitého prostredia, a to dm/Saugstark & Sicher Recycling a Tesco/Springforce.

Výroba i používanie papierových utierok predstavuje bezpochyby ekologickú záťaž. Použitie recyklovaného papiera sa javí ako ohľaduplnejší variant, také utierky by ale nemali prísť do kontaktu s jedlom.

„V rámci predbežnej opatrnosti vyberajte do kuchyne radšej utierky zo 100% celulózy. Je pri nich menšie riziko mikrobiálneho znečistenia i uvoľňovania chemikálií,“ odporúča Hana Hoffmannová.

Kuchynské utierky nachádzajú uplatnenie i mimo kuchyňu. Redaktori časopisu dTest zaujímalo, k čomu všetkému ľudia tieto utierky používajú. Do ankety na facebookovej stránke dTestu sa zapojilo 467 účastníkov, pritom 71 % z nich uviedlo, že kupuje kuchynské rolky pravidelne. V kuchyni pri varení alebo pečení (osušení mäsa, odkvapkávaniu oleja) využíva utierky 30 % respondentov, pri upratovaní v kuchyni potom 26 % respondentov. K ďalším účelom patrí očista pri stolovaní (13 %), pri čistení kúpeľne či bytu (11 %), vysúšenie rúk (10 %), čistenie auta a garáže (4 %), utieranie riadu (2 %) alebo leštenie okien.

Praktické rady dTestu:

  • Nasiakavosť: Viac vrstiev papiera nie je zárukou lepšej absorpčnej schopnosti utierok – niektoré dvojvrstvové utierky boli nasiakavejšie než tie trojvrstvové.
  • Hygiena: Do kuchyne (pre kontakt s potravinami) sú vhodnejšie utierky zo 100% celulózy.
  • Ekológia: Všeobecne ohľaduplnejšie k prírode sú recyklované utierky, môžu však uvoľňovať chemické zjasňovače. Využite ich preto radšej na hrubé upratovanie.
  • Likvidácia odpadu: Použité utierky nesplachujte do záchodu, pretože sa vo vode nerozpustia. Patria do komunálneho odpadu. Pokiaľ nimi neutierate chemikálie, môžete ich dať na kompost. Utierky s tukom a mastnotou možno spáliť v peci.

Prehľad testovaných jednorázových utierok nájdete na stránke Kuchynské papierové utierky. Kompletné výsledky testu prinieslo januárové vydanie časopisu dTest.

Foto:

Kuchynské rolkyKuchynské utierkyKuchynské utierky s mäsom

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

Súvisiace články:
Negatíva zábavnej pyrotechniky – hluk, škodliviny, odpad (31.12.2019)
Čierne porciované čaje – povzbudia, neuškodia, neoslnia (25.09.2019)
Test akrylamidu v detských sušienkach (10.09.2019)
Ako ochrániť svoje auto pred zlodejmi (27.08.2019)
Detské fixky: Každé tretie prepadli kvôli nežiaducim látkam (22.08.2019)
Svetlé ležiaky – bez plesní a pesticídov (08.08.2019)
Sirupy a koncentráty – ovocie v menšine (25.07.2019)
Varovanie pred nebezpečnými detskými cyklovozíkmi (16.07.2019)
Izotonické nápoje – minerály či ióny, alebo skôr cukor a chémia? (30.06.2019)
Test detských opaľovacích prípravkov 2019 (15.06.2019)
V súťaži Spotreba pre život zvíťazili študenti z Prahy 5 a Ledča nad Sázavou (11.06.2019)
Dajte si pozor pri online nákupe vstupeniek na festivaly (08.06.2019)
Dovolenka so psom alebo bez neho? (04.06.2019)
Detské ryžové krekry – chrumkanie bez starostí (14.05.2019)
Salámy Vysočina – pätina v nezávislom teste prepadla (09.05.2019)
Zjesť alebo vyhodiť potraviny, ktoré sú po záruke? (13.04.2019)
Vitamínové prípravky: čím viac, tým lepšie? (29.01.2019)
Reklamácie zásielok ako študentská súťažná disciplína (23.01.2019)
Naučte sa chrániť svoje osobné údaje hrou (19.01.2019)
Aké sú najčastejšie omyly pri reklamáciách (18.01.2019)
Zimná dovolenka v zahraničí sa môže predražiť (09.01.2019)
dTest: Čo najviac pálilo spotrebiteľov v roku 2018? (04.01.2019)

dTest, 12. 01. 2019 | Prečítané: 594 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (1 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 38
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
 RE: Zbohom sloboda.
11-07-20 * 08:23
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore