www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @557
Počítadlo


Spam poison

Kto je pracujúca chudoba?

Nedostupnosť tovarov a služieb slovenským občanom

Kto je pracujúca chudoba?

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 3 022 × 1 994 bodov.

SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudobyHovoril som včera s jednou bratislavskou firemnou právničkou. Napriek vzdelaniu nemôže nájsť takú prácu v odbore, kde by dostala aspoň 1 000 eur v čistom. Terajší zamestnávateľ jej vypláca 720 eur. Z čoho jej po zaplatení hypotéky a dopravy zostane zhruba 7 eur na deň. Je z toho zúfalá. Každý deň premýšľa, kde ešte navyše zarobiť a ako ušetriť. Sú však chvíle, keď o tom nepremýšľa. A to vtedy keď je v depresii, lebo nevidí nijakú nádej na zlepšenie.

Medzi ľudí veľmi nechodí, lebo vraj na to nemá. V obchodoch nakupuje len nutné jedlo a auto, ktoré zdedila po rodičoch, musela odparkovať, lebo nemala na zimné pneumatiky. Nedávno vraj stretla spolužiaka zo základnej školy. Pochválil sa, že okrem 13. a 14. platu dostáva na svoj účet každý mesiac 1 700 eur. Pracuje totiž ako predavač v Rakúsku. Povedala mi, že ten priepastný rozdiel v ich výplatách ju to tak zasiahol, že keď sa s ním rozlúčila, sadla si do auta a ešte hodnú chvíľu plakala. Vraj nebola schopná ovládnuť tú bezmocnosť, ktorú vtedy pocítila. „Pripadala som si ako neschopná,“ povedala mi. Pripadala si tak napriek tomu, že študovala na dobrej vysokej škole. Napriek tomu, že má dobrú kvalifikovanú prácu.

Táto moja známa je mladá žena. Má 32 rokov a život pred sebou. Ale už teraz patrí medzi pracujúcu chudobu. Medzi tých ľudí, ktorí nedokážu bez ohľadu na výšku vzdelania uspokojiť svoje základné životné potreby a žiť dôstojne.

Na to, že medzi nami vzniká obrovská skupina chudobných a hrozí nám zostarnutie v chudobe upozornila už Iveta Radičová niekedy okolo roku 2010. Prešlo 10 rokov a skupina, o ktorej vravela, sa nezmenšila. Naopak, zväčšila. Chudobných je stále viac. Zvýšil sa počet okresov pracujúcich chudobných a naďalej rastie počet okresov s veľmi nízkou ekonomickou výkonnosťou a mzdovou podvýživou. Dnes je chudobou alebo sociálnym vylúčením ohrozených až 863 000 obyvateľov Slovenska! To je predsa strašné číslo.

A máme ďalšie, ktoré vás zdvihnú zo stoličky. Predstavte si, že štyria z desiatich ľudí si nemôžu zaplatiť ani raz ročne týždennú dovolenku. Musia zostať doma. Viac ako jeden a pol milióna z nás nie je schopná čeliť nečakaným výdavkom. To znamená, že ak sa im pokazí práčka, alebo šporák, alebo si musia kúpiť nové zimné pneumatiky, musia si na to požičať, inak sú bez. Ale títo ľudia patria aj do skupiny tých 40 % ľudí, ktorí majú problém splácať pôžičky? Zadlžia sa ešte viac, kým to ide a padajú hlbšie a hlbšie do pasce chudoby. Možno práve oni potom patria medzi viac ako 250 000 ľudí u nás, tu v strednej Európe, ktorí si nemôžu ani zakúriť, lebo na to nemajú.

Spomenul som expremiérku a zamýšľam sa nad tým, kam sme to dospeli, že ľavičiar cituje pravičiarku. Že túto situáciu nerieši tá takzvaná ľavica, ktorá toľké roky vedie tento štát. Myslím, že preto, lebo dávno stratila svoje opodstatnenie a poslanie. Lebo tých chudákov v Rožňave, Detve, Brezne, Bystrici, Michalovciach… a viditeľne aj v Bratislave a mnohých ďalších mestách svojím samostredným videním sveta nevníma. Chudobní Slováci sú pre túto vládu priehľadní. Neexistujú. Nevidia ich, lebo sa im asi nehodia do štatistík, alebo preto, lebo vidia iba samých seba. Riešia iba seba.

Je na čase týchto ľudí vymeniť. Našu krajinu neriadia tak, aby sa nám v nej žilo dobre. Alternatívou nie sú ani pravicoví milionári, ktorí sa nevedia vžiť do problémov chudobných pracujúcich.

Dajte nám, prosím, príležitosť pomôcť všetkým tým, ktorí to potrebujú. Možno ste medzi nimi aj vy. Možno aj vy, žijete z ruky do úst, alebo sa do tejto situácie môžete dostať kedykoľvek bez vlastného pričinenia. Chceme vám pomôcť. Dvihnúť Slovensko odo dna. Chceme zastaviť jeho ožobračovanie a zmeniť jeho riadenie. Ak vás zaujíma ako, prečítajte si náš volebný program. V ňom máme jasne definované, ako dostaneme do vašich peňaženiek viac peňazí, ako nás všetkých vymaníme z tej pasce, do ktorej sme sa cudzou vinou dostali.

S úctou k vám
Stano Mičev
predseda strany SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby

Stiahni súborVolebný program strany (súbor je vo formáte PDF a má 1,7 MB).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudobySOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby
– cieľom politickej strany je zabezpečiť pre pracujúcich dôstojné pracovné prostredie
– program strany vychádza zo sociálnych, environmentálnych a ekonomických východísk a je postavený na troch vyrovnaných pilieroch: Dôstojný život, Zdravá krajina a Moderný štát
Čerpané zo: Solidarita.eu

Súvisiace články:
Solidarita, ľudskosť a rovnosť (23.01.2020)

SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby, 02. 01. 2020 | Prečítané: 219 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (17 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore