www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @407
Počítadlo


Spam poison

Kráľovská komisia vyšetruje vykrúcačky Jehovových svedkov

Mlčanliví svedkovia

V mestečku Narrogin v obilnom páse západnej Austrálie čakajú ľudia na armagedon. Čakajú na Jehovových anjelov, ktorí vylejú krčahy jeho hnevu, čo premení oceány na krvavé moria a rozláme zem takým zemetrasením, akého nebolo od tých čias, ako tu ľudia žijú. Polia, obkľučujúce ich mesto, nedajú viac obilie; hlasy pomstiacich sa anjelov budú znieť ako trúby v oblakoch. Napriek početným revíziám svojich proroctiev veria Jehovovi svedkovia, že nadchádza koniec sveta. Takáto eschatológia ostáva ústrednou témou ich viery – ich očakávania, že svet bude násilne očistený. Politika je kliatba, je márnym odkladom konečného zúčtovania. Toto vysvetľuje ich neúnavnú evanjelizáciu – nemá zmysel zmeniť svet, ktorý bude aj tak zničený; v skutočnosti ide o obrátenie duší na pravú vieru.

BCB je pseudonym, ktoré dala kráľovská komisia pri vyšetrovaní zneužívania detí mladej dievčine, žijúcej v jednej rodine na farme v obilnom páse. Okolo roku 1979 sa jej rodičia rozhodli, že ju dajú do školy v susednom meste. Jej matka bola príslušníčkou cirkvi Jehovových svedkov a rozhodla, že celá rodina prejde do narroginskej kongregácie. So slzami v očiach vypovedala BCB, že nedeľné a stredajšie stretnutia narroginskej kongregácie sa konali v jej kráľovskej hale a zúčastňovali sa ich všetci členovia v obci. Vždy jeden zo staršinov mal na týchto stretnutiach prednášku na podklade článku v Strážnej veži alebo niektorej pasáže z Biblie. Staršinovia viedli aj krúžky otázok a odpovedí a poskytovali špecifický tréning o návštevách z domu do domu.

Komisia zistila, že išlo o spôsob života, pri ktorom došlo v priebehu 60 rokov k ďaleko viac ako tisícnásobnému zneužitiu detí a ani jedno nebolo hlásené polícii.

„Jedným zo dvoch staršinov bol Bill Neill. Veci som chápala tak, že v komunite Jehovových svedkov mal ako staršina veľkú autoritu a každý ho rešpektoval a dôveroval mu, vrátane mojej mamy.“

V 1980-tých rokoch Neill sústavne obťažoval a zneužíval BCB.

Striktné kontroly

Angus Stewart, poradca zasadajúcej komisie, vypovedal:

„Cirkev Jehovových svedkov je prísne kontrolovaná a na presné predpisy viazaná organizácia, ktorá sa snaží izolovať svojich členov od ostatnej spoločnosti. Je to systém, v ktorom skupina mužov, dosadených na svoje miesta zhora a nie hlasovaním kongregácie, rozhoduje o všetkých aspektoch života svojich kolegov, žien a detí.

Jehovovi svedkovia sú vášniví literalisti Biblie a väčšina z nich v širokom rozsahu nahradila civilné zákony svojou vlastnou božskou verziou práva. O sebe si myslia, že „sú na svete, ale nie sú z neho“. Tento týždeň sme preverovali ich paralelné spôsoby žitia. Osobitne dve kongregácie, narroginskú a druhú v Mareebe na severe Queenslandu. Komisia zistila aroganciu zodpovedných a izolovanosť obetí, ktoré devastovali zneužitých jednotlivcov. Žilo sa tam spôsobom, pri ktorom došlo za 60 rokov k viac ako tisíc sexuálnym zneužitiam detí a ani jedno nebolo hlásené polícii. Ani jedno.

Výbor staršinov

Prejavom izolovanosti Jehovových svedkov sú ich tzv. „rozhodcovské výbory“ – zostavy staršinov, ktorí vydávajú posudky o seberovných. Najhorší možný výsledok previerky pre Jehovovho svedka je vylúčenie, odchod z rodiny spoluveriacich. Výbor funguje na základe biblického príkazu, ktorý je obsiahnutý v texte Deuteronómium (19, 15):

„Jeden svedok nebude nič platný pri nejakej vine alebo zločine, ktorého sa niekto dopustil; od výpovede dvoch alebo troch svedkov bude závisieť rozhodnutie.“

Staršinovia to nazývali „svedeckým pravidlom“ a malo to za následok, že ak bol pre nejaký údajný zločin len jeden svedok, nič sa nedialo – ani vtedy, keď sa obžalobe verilo. Sudca Peter McClellan to narroginskému staršinovi Maxovi Horleymu komentoval výrokom, že „sexuálne zneužívanie má spravidla len jedného svedka“. „Obeť.“

Bolo to ešte horšie. Biblický príkaz vyžadoval stretnutie žalovaného so žalobcom a staršinovia vynucovali stretnutie obete s páchateľom. Všetko sa preberalo pred zhromaždením staršinov – všetci muži a všetci priatelia obžalovaného.

BCB vypovedala:

„Bill sa na mňa počas celého konania vyzývavo pozeral. Mala som pocit, ako keby sa ponúkal, že sám rozpovie, čo mi urobil. Znepokojilo ma to, zneistilo a nebola som v stave porozprávať staršinom všetko, čo sa udialo. Cítila som sa stále ako Billova obeť. Bála som sa povedať niečo, čo by bolo nepríjemné mne alebo jemu.“

„Už len hovoriť o sexe v miestnosti plnej mužov je veľmi ťažké. No najťažšie bolo rozprávať o tom, čo mi Bill urobil, keď sedel naproti mne. Vtedy som sa necítila bezpečná a bála som sa dôsledkov toho, keby som povedala plnú pravdu. Možno by to bolo bývalo ľahšie, keby tam bola bývala jedna zo sestier, s ktorými som dobre vychádzala.“

Zneužívanie otcom

V mareebskej kongregácii bola BCG v 1980-tych rokoch tínedžerkou. Jej otec bol staršina – a tiež ju znásilňoval. Bol to prudký, ako ortuť živý chlapík, ktorý vedel citovať bibliu, keď znásilňoval svoju dcéru. V komunite bol však rešpektovaný a jeho postava ho dlho chránila. BCG sa modlila k Jehovovi, aby zopár zo svojich anjelov rozostaval okolo jej postele.

„On to však neurobil a môj otec neprestal.“

Otec začal znevažovať svoju dcéru na verejnosti, aby ju zdiskreditoval. Vravel ľuďom, že je hlupáčik alebo hriešna a skoro začala cítiť, že ju mestečko odsudzuje. To bolo roky pred tým, ako sa BCG zdôverila matke a šokovala ju jej odpoveď:

„Myslím si, že to robil aj s tvojou sestrou.“

Považovala to za zradu z maminej strany. A po opýtaní sa jej sestier vyšlo najavo, že otec obťažoval všetky štyri dcéry.

Horor rástol, keď sa BCG približovala k staršinom. Rovnako ako BCB bola aj BCG nútená stretnúť sa so svojím mučiteľom pri cirkvou predpísanom „božskom procese“.

„Zdráhala som sa hovoriť o tom, čo sa mi dialo, pretože všetci staršinovia boli muži a všetci boli priatelia môjho otca. Kým mi nepoložili priamu otázku, neodhalila som nijakú podrobnosť pohlavného zneužívania.“

„Niekoľko mesiacov po schôdzkach vyšetrovacej komisie v roku 1989 som sa ako výsledok svojho stretnutia so staršinami pokúsila o samovraždu. Neznášala som, ako ma ľudia v mojom okolí posudzovali a odsudzovali. Chcela som si vykopať jamu a umrieť v nej.“

Otca nakoniec po dlhšom čase vylúčili zo zboru staršinov, ale len aby ho o pár rokov znovu prijali. S BCG nikto neviedol nijaký konzultačný pohovor. Ani po skončení vyšetrovania ju nekontaktoval nijaký staršina.

„Okolo roku 1992 sa môj otec vrátil do Mareeby a opäť sa stal staršinom. Pamätám sa, ako mu všetci potriasali ruku a potľapkávali ho po pleciach.“

No nakoniec bol súdený a odsúdený na tri roky väzenia.

Vyšetrovanie

Tento týždeň stála na pranieri skupina úlisných mužov, aby podali svedectvo o obscénnosti svojho konania. Boli rovnako málovravní a nenápomocní. Hoci hlásajú skromnosť, nebola ani stopa pokory v odpore všetkých prijať zodpovednosť za to čo sa stalo. Jeden z narroginských staršinov, Joe Bello, odhalil pohŕdavú nezúčastnenosť, ktorá je typická pre Jehovových svedkov. Na otázku, či sleduje dielo kráľovskej komisie, odpovedal, že nie, nesleduje.

„Vôbec nie?“

„Vôbec nie.“

Komisia nám predviedla hroznú procesiu mužov, skoro samých mužov, a testovala ich škaredé a neslušné autoritárstvo. Kňazi, farári a predstavení. Staršinovia komunity sa hrdo vystatovali svojím postavením a pritom otravovali svoje prostredie. Muži, ktorí vyžadovali od žien a detí vernosť, dovoľovali, aby boli zneužívané. Muži, ktorí boli údajne osvietení Duchom svätým, stali sa znásilňovateľmi.

A sú to teraz títo mužovia, správcovia a vodcovia spoločenstva, čo sú usvedčení zo sériovej ignorancie. Od druhých vyžadovali rešpekt, ale teraz opakujú tie isté odpovede na ľahké otázky. Egoisti, ktorí ospravedlňujú svoje priestupky a dištancujú sa od svojich pohrôm. Muži, ktorí sú aj rozvravení, aj málovravní. Pri výsluchoch sme opakovane stretli mužov, ktorí hľadali strategickú voľbu robiť sa pomätencom alebo klamárom.

Videli sme ich. Ich zbožnosť je strašlivý žart; ich odkaz je popol. No aspoň príhody ich obetí si teraz prezrela komisia, ktorá preukázala zľutovanie, akého nikdy neboli schopné ich rodiny. Odcudzenosť Jehovových svedkov podporovala zneužívanie a nechávala rásť traumu. Staršinovia nabádali svoje stádo, aby sa stránilo „svetských ľudí“, pretože sekularisti sú agenti Beštie/Šelmy/Satana. Videli sme v týchto komisiách vznik takýchto situácií – kultúry, ktoré plesniveli opakovaním vlastného tajnostkárstva.

Boli to však nakoniec svetskí ľudia, kto prišiel na pomoc BCG.

„Najprv som sa bála polície, pretože som vyrástla v prostredí, kde nás učili, že sa musíme báť všetkého, čo je mimo dosahu cirkvi Jehovových svedkov. Ale dôstojníčka, ktorá mala na starosti môj prípad, Natalie Bennettová, mala veľkolepé spôsoby a veľmi ma podporovala. Počas celého súdneho konania som našla porozumenie len u polície a súdom mi prideleného poradcu.“

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Martin McKenzie-MurrayMartin McKenzie-Murray
je hlavný korešpondent v novinách The Saturday Paper
Čerpané z: Royal commission examines Jehovah Witnesses cover-up, 1. augusta 2015; článok bol uverejnený v tlačenom vydaní týždenníka pod názvom Silent Witnesses (Mlčanliví svedkovia)

Martin McKenzie-Murray, 04. 08. 2015 | Prečítané: 2603 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore