www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @939
Počítadlo


Spam poison

Koniec sveta v roku 2012 nebude

Na internete, medzi ľuďmi a aj v niektorých médiách sa objavili katastrofické „zaručené“ predpovede o konci sveta 21. decembra 2012, v lepšom prípade o niekoľkomesačnej tme a katastrofách

Na pochybných internetových stránkach, v kolujúcich videách a iných zdrojoch, sa najčastejšie uvádza ako dôvod:

1) koniec Mayského kalendára,
2) zrážka s planétou Nibiru (5× väčšou ako Zem),
3) postavenie planét v jednej priamke,
4) postavenie Slnka, Zeme a mohutnej čiernej diery v strede našej Galaxie v jednej priamke,
5) Príťažlivé pôsobenie gigantickej čiernej diery zo stredu našej galaxie,
6) náhla zmena rotácie Zeme za niekoľko sekúnd či hodín,
7) náhle prepólovanie magnetického poľa Zeme za hodiny alebo dni.

K uvedeným „dôvodom“ vyhlasujeme, že z astronomického hľadiska k žiadnej nezvyčajnej, či katastrofickej udalosti 21. 12. 2012 nedôjde.

1) Mayský kalendár nepredpovedá koniec sveta. Kalendáre existujú kvôli vedeniu záznamov o plynutí času, nie na predpovedanie budúcnosti. Aj v dnešnej dobe máme kalendáre (alebo predpovede zatmení Slnka) vypočítané len do určitej doby, ale to neznamená že potom bude koniec sveta. Navyše, rôzne skupiny bádateľov uvádzajú rôzne dátumy konca mayského kalendára (pozri detaily k mayskému kalendáru na konci tohto vyhlásenia).

2) Ak by sme sa mali zraziť s planétou Nibiru 5× väčšou ako naša Zem už 21. 12. 1012 (ale aj v r. 2013) musela by už byť ľahko pozorovateľná a astronómovia by o nej vedeli. Argumenty typu, že to vieme, ale to tajíme, sú síce pre nás lichotivé ale nepravdivé a to preto, že vedecká komunita je slobodná a je nepredstaviteľné, že by všade na svete vedci „poslúchali“ niekoho, kto im zakazuje zverejňovať pravdu o svete okolo nás. Navyše, planéta takej veľkosti by bola už viditeľná aj pre laickú verejnosť.

3) Postavenie planét v jednej priamke na konci r. 2012 NEBUDE, pozri priložený obrázok skutočných pozícií jednotlivých planét aj planétky Pluto.

4) Postavenie v jednej „priamke“ Slnka, Zeme a čiernej diery v strede našej Galaxie sa odohráva každý rok v decembri a vyplýva z PRAVIDELNÉHO pohybu Zeme okolo Slnka. Bolo tak aj v r. 2011, 2010, 2009… a koniec sveta nenastal.

Postavenie planét

5) Príťažlivé (gravitačné) pôsobenie na našu Zem od gigantickej čiernej diery zo stredu Galaxie je zanedbateľné, či je, alebo nie je v jednej „priamke“ so Slnkom a Zemou. Príťažlivé pôsobenie rýchlo klesá v závislosti od vzdialenosti. To znamená, že na nás gravitačne pôsobia viac BLÍZKE menej hmotné telesá (Mesiac, Slnko) ako veľmi hmotné ale veľmi VZDIALENÉ telesá. Čierna diera v strede Galaxie je veľmi hmotná ale je vzdialená približne 28 000 svetelných rokov, t. j. svetlu, ktoré letí rýchlosťou 300 000 km/s trvá 28 000 rokov, kým príde k nám. Na takej vzdialenosti, pôsobí uvedená čierna diera na človeka podobnou príťažlivou silou ako hneď vedľa stojaci hmotný buldozér. (Tu treba poďakovať vzniknutej panike o konci sveta za to, že sa milióny ľudí dozvedeli vedecký fakt, že v strede našej Galaxie je čierna diera.)

6) a 7) K náhlej, samovoľnej zmene rotácie Zeme za niekoľko sekúnd či hodín nemôže z fyzikálneho hľadiska dôjsť (môže sa tak stať iba po zrážke s veľmi hmotným telesom ale po takej katastrofe by pre nás asi už zmena rotácie Zeme nebola dôležitá).

Zmena rotácie Zeme je nemožná, bráni tomu platnosť zákona zachovania momentu hybnosti. Pozri zákon zachovania momentu hybnosti.

Pre jednoduchosť, predstavte si na vode obrovskú loď (tanker), rotujúcu jedným smerom a skúste zmeniť jej rotáciu za pár sekúnd opačným smerom. emotikon Nemožné.emotikon

Náhla zmena rotácie Zeme sa nikdy nestala a nikdy nestane. Existujú pomalé presuny kontinentov trvajúce stovky miliónov rokov, ale to nemá nič spoločné o tvrdeniach o obrátení rotačných pólov. Mnoho katastrofických webových stránok uvádza tento nezmysel, v súvislosti s prepólovaním zemského magnetického poľa. Tvrdia, že existuje vzťah medzi rotáciou Zeme a magnetickými pólmi Zeme, ktoré sa skutočne nepravidelne prehadzujú priemerne raz za 400 000 rokov. Takéto magnetické prepoľovanie však nespôsobilo žiadnu ujmu na živote na Zemi. Magnetické prepólovanie podľa serióznych vedeckých výskumov je tak či tak, v najbližších tisícročiach veľmi nepravdepodobné a už určite nie rýchlosťou prepólovania za niekoľko hodín či dní. Klamlivé sú tvrdenia, že magnetické prepólovanie príde veľmi skoro (v r. 2012), a že spôsobí zmenu rotácie Zeme:

a) smer rotácie Zeme a polarita zemského magnetického poľa nie sú prepojené,
b) nie je žiadny dôvod očakávať zmenu magnetickej polarity v dohľadnej dobe,
c) náhly posun smeru rotácie Zeme s katastrofálnymi následkami, je nemožný a nemá nič do činenia s galaktickým rovníkom alebo s niektorými ďalšími nezmyslami, ktoré sa objavujú na mnohých internetových stránkach.

Na záver by sme chceli upriamiť pozornosť na webovú stránku www.y12.tym.sk, kde je 20 detailných pravdivých podrobných odpovedí na všetky nezmysly šírené v súvislosti s koncom sveta v r. 2012.

Autori: RNDr. Aleš Kučera, CSc. riaditeľ Astronomického ústavu SAV a RNDr. Drahomír Chochol, DrSc. vedecký tajomník

Dodatok:

Detailné vysvetlenie mayského kalendára:

Starí Mayovia používali kalendár, založený na pozorovaní astronomických javov (pozície planét voči Zemi, východy a západy planét, zatmenia Slnka a Mesiaca…), skladajúci sa z niekoľkých časových cyklov, ktoré prebiehali paralelne a ktoré sa presne opakujú po 1 872 000 dňoch, teda 5 125 rokoch. Tento veľký cyklus Mayovia nazvali „Vek Slnka“ alebo „Veľký rok“. Súčasne prebiehalo aj priebežné načítavanie dní od počiatku mayského kalendára, ktorí Mayovia považovali za okamih stvorenia sveta. Porovnanie určenia astronomických, prípadne historických udalostí v mayskom a gregoriánskom kalendári, ktorý teraz používame, prevedený rôznymi skupinami bádateľov, viedlo k rôznym určeniam konca mayského kalendára, počnúc dátumom 26. 4. 1493 a končiac dátumom 14. 8. 2532. K dátumu 21. 12. 2012 dospeli bádatelia Goodman, Martinez a Thompson z porovnania historických udalostí. Naproti tomu, porovnanie astronomických javov v oboch kalendároch, prevedené bratmi Bohumilom a Vladimírom Böhmom z Čiech, viedlo k dátumu konca mayského kalendára 14. 12. 2116. Výpočet okamihov astronomických úkazov, spočítaných využitím moderných teórií pohybu telies slnečnej sústavy, publikovaných J. Klokočníkom a kol. v odbornom astronomickom časopise Astronomische Nachrichten v r. 2008 ukázali, že bratia Böhmovci určili okamih konca mayského kalendára najpresnejšie. Tento záver podporuje aj datovanie niektorých historických udalostí, napr. dobytie mayských miest Chichen Itza a Uxmal ozbrojenými kmeňmi okolo rokov 987 a 1007, ktoré je v zhode s výpočtami, uskutočnenými bratmi Böhmovcami. Možno teda uzavrieť, že dňa 21. 12. 2012 mayský kalendár, resp. „Veľký rok“ mayského kalendára nekončí! K ukončeniu súčasného „Veľkého roka“ mayského kalendára dôjde až 14. 12. 2116, kedy začne nový „Veľký rok“ trvajúci 5 125 rokov. Zemská os vykoná jeden precesný pohyb raz za 5 „Veľkých rokov“, čo odpovedá precesnej perióde 26 000 rokov. Treba zdôrazniť, že Mayovia nikdy nespájali koniec „Veľkého roka“ s koncom civilizácie.

Odpočítavanie do katastrofy

Autor ilustrácie: © Piraro

Článok vložila: M. Španková

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Úrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané z: Slovenská akadémia vied

Súvisiace články:
Proroci niečo uhádnu, niečo nie (21.01.2016)
Koniec sveta sa nekonal (21.12.2012)

SAV, 08. 12. 2012 | Prečítané: 2918 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1255
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore