www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @493
Počítadlo


Spam poison

Koniec na začiatku

Hviezda policajných večerníčkov tentoraz v seriáli o mafii

Po prvých častiach seriálu RTVS o mafii, v ktorých sa opakujú nielen celé úvodné a záverečné pasáže, je dostatočne zrejmý ideologický a politický zmysel audiovizuálneho projektu. Niežeby mafia v minulosti i v súčasnosti neexistovala, ale je naozaj obmedzené zužovať jej pôsobenie na legendárnu Sicíliu a najmä na Slovensko počas vlád Vladimíra Mečiara. Problémy s organizovaným zločinom majú všetky vyspelé západné demokracie a osobitne Spojené štáty americké.

Opis aktivít mafie v seriáli je zrejme autentický, ale pointou je vždy spojenie zločincov s mocenskými špičkami, kde namiesto dokázateľných faktov stačia výroky obskúrnych postáv, spomedzi ktorých jeden generál už pred časom robieval v hlavnej spravodajskej relácii Slovenskej televízie tzv. policajné večerníčky.

Nevdojak sa tvorcovia tvária, akoby zmena režimu a následná malá i veľká privatizácia vznikli v lokálnej slovenskej réžii a nemali podstatný geopolitický rozmer. Kedy a kto riadil malú privatizáciu, v ktorej nadobudli niekdajší veksláci podstatne rozsiahlejší majetok, aby si následne mohli dovoliť pokus o vstup do vysokej politickej a ekonomickej hry? To sme zatiaľ nepočuli, veď ide napospol o ľudí, ktorí po odstránení Vladimíra Mečiara z postu premiéra šibnutím čarovného prútika spasili Slovensko a okamžite zrušili organizovaný zločin.

Pravdaže – mafia nevymrela s mocenským pádom Vladimíra Mečiara, ako sa usiluje divákov presvedčiť verejno-právny informačný kombinát RTVS, ktorého generálny riaditeľ by tiež mohol divákom vysvetliť, ako zbohatol práve počas éry V. Mečiara na základe exkluzívneho postavenia pri dodávaní reklamy do jedného z dvoch štátnych elektronických médií. Nešlo o tvorbu či výrobu reklamných spotov, ale len o ich preberanie vo výhradnom zastúpení, teda o činnosť, ktorú by mohlo a malo vykonávať nejaké menšie interné oddelenie priamo v príslušných hromadných oznamovacích prostriedkoch. Ale v oboch inkriminovaných inštitúciách sa zrazu táto banálna aktivita vysunula do externého prostredia, kde sa z nej stal big biznis nemenovaných agentúr.

Samozrejme – v súčasnosti pokračuje aj podiel bývalých i aktívnych policajtov na organizovanom zločine. Veď bez nich by to ani nešlo. Aby som nechodil po príklady ďaleko, tak spomeniem niečo veľmi blízke. Nášmu zaťovi z auta zaparkovaného pred vlastným rodinným domom ukradli kamery v nadobúdacej hodnote vyše 2 miliónov korún. Keď sa začal o vec zaujímať a sám zistil, kto by mohol byť páchateľom, tak mu nielen priamo ponúkli, aby si kamery od nich kúpil späť, ale mu aj jasne dali najavo, že ak sa bude vo veci ďalej angažovať, tak ublížia jeho rodine, teda našej dcére a našim vnukom. A to už žijeme v idylke, ktorou nás z obrazovky upokojuje aj vševediaci policajný generál vo výslužbe.

Aby som to zbytočne nenaťahoval – celý projekt (podporený zo všetkých možných štátnych zdrojov) je len stará obohraná propagandistická pesnička v úbohom televíznom spracovaní.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 10. 04. 2016 | Prečítané: 9973 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (709 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (178 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1235
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore