www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @427
Počítadlo


Spam poison

Koncert odhalí pestrú paletu farieb seriálnej partitúry

Sérialisme: Bokes – Stravinskij

Quasars EnsembleKoncert pod názvom Sérialisme: Bokes – Stravinskij odohrá rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble 8. decembra v koncertnej sále budovy Alfa v rámci 6. ročníka festivalu Quasars Ensemble & Košice. Venovaný je 70. výročiu narodenia slovenského hudobného skladateľa Vladimíra Bokesa.

Seriálna hudba je tá, ktorá bude dominovať večeru a jej čelným predstaviteľom, ktorých diela sa budú hrať. Táto hudba využíva princíp série pre jednotlivé elementy hudby. Svoje korene má v logickom rozvinutí dvanásťtónovej techniky a v pokusoch o rozvinutie parametrického myslenia. Na tieto podnety nadviazala postwebernovská hudba začiatkom 50. rokov minulého storočia a hudba elektronická.

Predstaviteľmi kompozičnej techniky serializmu sú skladatelia, ktorých hudba bude znieť v podaní Quasars Ensemble pod dirigentskou taktovkou Ivana Buffu. Zaznejú skladby Vladimíra Bokesa Sexteto (1963) v premiére a Fúga pre 7 nástrojov, op. 87 (2012), ktoré sú ukážkou pestrej palety farieb, akými dokáže hýriť seriálna partitúra. Od Igora Stravinského si poslucháči vypočujú L'Histoire du soldat/Príbeh vojaka (1918). Vystúpia tiež tanečníčka Stanislava Vlčeková a herec Michel de Maulne. Hrať budú Andrea Mosorjaková, flauta, Monika Csonková, hoboj, Martin Mosorjak, klarinet, Bálint Fábry, fagot, István Siket, trúbka, Péter Pálinkás, pozauna a Tamás Schlanger, bicie nástroje, Diana Buffová, klavír, Peter Mosorjak, husle, Peter Zwiebel, viola, Ján Bogdan, violončelo, Marián Bujňák, kontrabas.

VLADIMÍR BOKES

Na koncerte sa budú prezentovať dve diela slovenského skladateľa, vysokoškolského pedagóga kompozície, organizátora hudobného života, profesora VŠMU a výraznej osobnosti slovenskej hudobnej kultúry z prelomu 20. a 21. storočia Vladimíra Bokesa. Na CD s názvom Symphonies nedávno vyšli jeho dve zásadné symfónie – Symfónia pre orchester č. 2, op. 24 a Symfónia pre orchester č. 3, op. 36. Obe diela spája umelecký zápas s minulým režimom a Bokesova skladateľská oduševnenosť.

Bokesovu tvorbu od začiatku ovplyvnila poetika Druhej viedenskej školy, dodekafónia a serializmus, ako aj technológie povojnovej avantgardy (Sequenza, 1965; Klavírne trio, 1967). Aj neskôr ostal verný racionálnym metódam kreovania hudobného materiálu. V hľadaní vlastnej cesty postupne dospel od polyrytmie, polymetrie až k aleatorike, pričom sa jednotiacim prvkom v jeho kompozíciách stal princíp zlatého rezu, Fibonacciho rad, ktorý aplikuje na horizontálny i vertikálny parameter hudobného diela (Nokturno, 1975; Spôsob ticha, 1977; Dobrý deň, Mr. Fibonacci, 1977; Koncert pre klavír a orchester, 1976). Absolútnu kontrolu a organizáciu kombinuje s princípmi aleatoriky (Línie pre 12 spevákov, 1978). Konfrontuje tak princípy prísnej organizácie s náhodnými operáciami.

Ťažisko Bokesovej tvorby spočíva v orchestrálnej a komornej tvorbe. Jeho orientácia na technológie avantgardnej ‚západnej hudby‘ spôsobila, že verejné i rozhlasové predvádzanie jeho tvorby bolo v osemdesiatych rokoch zakázané.

IGOR STRAVINSKIJ

Do hudobného diania vstúpil na začiatku 20. storočia ako ruský avantgardný skladateľ, ale tiež aj ako vynikajúci dirigent. Bol generačným druhom Pabla Picassa, Maurica Ravela, Claude Debussyho a ruského avantgardného maliara Marca Chagalla. Jeho tvorba prešla niekoľkými zásadnými štýlovými premenami.

V slovanskom období prevzal a ďalej rozvíjal skladobné princípy ruského folklóru. V kompozíciách neoklasicistického obdobia ťažil zo starších hudobných slohov, najmä klasicizmu a baroka. Prijatie niektorých zásad seriálnej kompozície znamenalo v istom zmysle i dovŕšenie jeho predchádzajúcich snáh. Tri hlavné obdobia jeho umeleckého vývoja sa od seba príkro odlišujú tematicky, umeleckým zameraním i použitím rôznych kompozičných postupov.

Stravinskij bol veľmi plodný skladateľ – skomponoval vyše 120 skladieb všetkých hudobných foriem – opery, symfonické a baletné diela, oratória, kantáty, omše.

STANISLAVA VLČEKOVÁ

Stanislava VlčekováNezávislá choreografka, tanečnica a tanečný pedagóg Stanislava Vlčeková je absolventkou Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici a Katedry tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave, kde získala plnohodnotné, všestranné tanečné vzdelanie z techník klasického, ľudového a moderného tanca. Už počas štúdia spolupracovala s choreografkou Z. Hájkovou v profesionálnom tanečnom divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici, kde pôsobila ako interpretka a tanečná pedagogička v technikách klasického a súčasného tanca.

V pedagogickej oblasti sa ako jedna z mála na Slovensku intenzívne venuje súčasnému tancu a technike tanca s partnerom. Zaujíma sa o možnosti pohybu chrbtice a o iniciácie jednotlivých častí tela, ktoré ho dostávajú do fyzických krajností a prekvapivých polôh na zemi.

MICHEL DE MAULNE

Už v detstve pri počúvaní rádia sa rozhodol venovať sa poézii a čítať verše velikánov: Françoisa Villona, Chateaubrianda, Huga… Vyštudoval však technický odbor na Diderotovej priemyselnej škole, no popritom sa venoval aj divadelným štúdiám na konzervatóriu umení a remesiel CAMOS a v Chaillot. Svoju kariéru začínal ako inžinier v oblasti jadrovej energetiky a zároveň sa venoval divadelnému umeniu v spoločnosti Lorca – Ramuz.

Michel de Maulne, riaditeľ Domu poézie Moliérovho divadla v Paríži a riaditeľ európskeho festivalu poézie Cap a l'Est v Banskej Štiavnici, absolvoval súkromný herecký kurz u Dullina a v Acteur Studio pod vedením Andreasa Voutsinasa. V roku 1974 založil divadelnú spoločnosť L'Athanor, ktorá realizovala produkcie zamerané na divadlo, hudbu a poéziu. Pod hlavičkou spoločnosti režíroval asi šesťdesiat inscenácií, ktoré sa hrali v rozličných francúzskych a svetových divadlách. Napríklad v 35 mestách USA, v Rusku, v Kórei, na Filipínach, v Južnej Amerike, Japonsku, Taiwane alebo v Číne. Pôsobil tiež ako riaditeľ vidieckeho divadla v Reims-Epernay (1986 – 1989). Na konte má viacero zahraničných réžií.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

Súvisiace články:
ARS NOVA – Quasars Ensemble, Eva Šušková (13.11.2015)
ARS NOVA – Portréty, Velvet Dunkelheit, The Age of Anxiety (03.11.2015)
Návštevníkom Polievkového festivalu najviac zachutila netradičná miliónová polievka s krupicou (14.10.2015)
Polievkový festival 2015 (08.10.2015)
Jeseň na festivale ARS NOVA s novou príchuťou (06.10.2015)
Kritika spoločnosti, tučniaky na javisku i tanec so žehličkou (18.09.2015)
Festival New Dance Days ukáže, ako sa tancuje báseň či fóbia (11.09.2015)
Biela noc opäť rozžiari Košice po šiestykrát (10.09.2015)
Filmovú hudbu Johna Williamsa zahrá Štátna filharmónia Košice pod taktovkou Martina Leginusa (08.09.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (26.08.2015)
Kasárne/Kulturpark sa chystajú na najväčší koncert roka (05.08.2015)
Leto v parku 2015 začína už budúci týždeň (16.07.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (02.07.2015)
Festival súčasného umenia ARS NOVA začína už túto sobotu (30.06.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (19.06.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (11.06.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (03.06.2015)
Galéria Alfa v Kulturparku je z technických príčin zatvorená (03.06.2015)
Konvergencie aj tento rok zavítajú do Košíc (30.05.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (27.05.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (20.05.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (14.05.2015)
Francúzska hudobná ikona ZAZ bude headlinerom Leta v parku (11.05.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (07.05.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (29.04.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (22.04.2015)
Nórsky wESTAMAN sa bude plaviť na vlnách Kunsthalle (18.04.2015)
Košický amfiteáter začne sezónu búrlivo so skupinami Chinaski a Korben Dallas (17.04.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (15.04.2015)
Oceňovaný autor filmovej hudby Philip Glass príde do Košíc (10.04.2015)
Nové formáty vo výmenníkoch (10.04.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (08.04.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (03.04.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (25.03.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (18.03.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (12.03.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (04.03.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (25.02.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (18.02.2015)
Výstavný projekt Veroniky Rónaiovej – UNLIMITED (12.02.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (12.02.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (04.02.2015)
Skladbu Slovensko moje Vojtecha Adamca zaspievajú spoločne štyri zbory (03.02.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (28.01.2015)
Týždenný program Košických kultúrnych centier (21.01.2015)
Video opera Oko za oko priblíži príbeh podnikavého vojaka v civile (13.01.2015)

K13, 04. 12. 2015 | Prečítané: 958 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (180 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1245
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
 Re: Veď rozmýšľaj!
22-09-20 * 16:36
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore