www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @606
Počítadlo


Spam poison

Koncert kapely Mojše Band a výstava Slawik a Antall – Hrdinovia troch národov

Koncert pri príležitosti vypuknutia povstania vo varšavskom gete (19. apríla 1943) v Poľskom inštitúte a výstava Slawik a Antall – Hrdinovia troch národov v Maďarskom inštitúte

Mojše Band vystúpi pri príležitosti 75. výročia vypuknutia povstania vo varšavskom gete.

Odo dňa, keď vypuklo povstanie vo varšavskom gete ubehlo 75 rokov. Ide o jednu z najvýznamnejších udalostí, keď sa židovské obyvateľstvo vzbúrilo proti nacistickým utláčateľom. A to aj za cenu vlastných životov. Je to udalosť, ktorú si je potrebné pripomínať každoročne. Poľský inštitút si túto udalosť uctí a pri príležitosti tohto výročia organizuje koncert židovskej hudby.

Mojše Band

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 3 974 × 3 011 bodov (≅ 5 MB).

Kapela Mojše Band predstaví autorské interpretácie originálnych klezmer skladieb od židovských skladateľov zo Slovenska a z Poľska. Mojše Band v Poľskom inštitúte vystúpi v zložení: Michal Paľko (cimbal a spev), František Kubiš (spev) a Jakub Stračina (kontrabas). Kapela má za sebou desiatky sólových celovečerných koncertov v synagógach a kluboch. Príďte si vypočuť židovské skladby v podaní tejto kapely 19. apríla o 18.00 v priestoroch Poľského inštitútu na Námestí SNP 27.

Program:

  1. Mojshe tanz
  2. Waltzn
  3. Maykomashmalon der regen
  4. Niekochać w taką noc, to grzech
  5. Jankiele
  6. Kozak tanz
  7. Niezhuryca khlopcy
  8. Abramuniu, Abramuniu

Pod čiarou

Sławik a Antall. Hrdinovia troch národov v Maďarskom inštitúte

Poľský, maďarský a židovský národ spájajú mená Slawik a Antall. Ich priateľstvo sa začalo v jednom z utečeneckých táborov pri Miskolci, keď utečenec Slawik nadviazal kontakt s Antallom, riaditeľom IX. oddelenia v rezorte vnútra. Príbehu priateľstva Henryka Slawika a Józefa Antalla st., ktorí sa počas piatich rokov starali a spoločnými silami sa snažili o záchranu tisícok Židov, sa venuje výstava Slawik a Antall. Hrdinovia troch národov umiestnená v priestoroch Maďarského inštitútu.

Tieto dve osobnosti, ich priateľstvo a životné príbehy sa stali aj námetom snímky Maďarské srdce režiséra Grzegorza Lubcyka. Film ukazuje priateľstvo Poliakov a Maďarov počas 2. svetovej vojny, keď poľským utečencom pomáhali nielen elity a katolícka cirkev, ale aj celá maďarská spoločnosť.

18. apríla o 17.00 v Maďarskom inštitúte na Štefánikovej 1 sa uskutoční finisáž výstavy Slawik a Antall. Hrdinovia troch národov, a s ňou spojené premietanie filmu Maďarské srdce, ktoré bude pokračovať diskusiou s režisérom.

Vložila: Daniela Slávik (Stauder holding).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Poľský inštitútPoľský inštitút
Poľské inštitúty, kultúrne inštitúcie spadajúce pod poľské Ministerstvo zahraničných vecí, sa nachádzajú v 25 mestách na svete, vrátane Bratislavy
– úlohou inštitútu je šírenie informácií o Poľsku, popularizácia výsledkov poľskej kultúry, umenia a vedy, podporovanie spolupráce medzi Poľskom a Slovenskom v oblasti kultúry, vedy a školstva, prehlbovanie priateľských poľsko-slovenských vzťahov
Čerpané z: www.polinst.sk

Poľský inštitút, 17. 04. 2018 | Prečítané: 140 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 15
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pozri
17-10-18 * 09:18
 Kauza JUDr. Andrej Danko
17-10-18 * 09:07
 Prečo?
17-10-18 * 07:38
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore