www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @347
Počítadlo


Spam poison

Kočner má v koalícii stále svojich ľudí

Vyhlásenie strany SaS k zrušeniu milosti pre Mariána Kočnera

Členovia vládnej koalície miesto základnej spravodlivosti zrozumiteľnej pre všetkých ponúkajú verejnosti formalistické argumenty, prečo omilostenie Mariána Kočnera nebohým prezidentom Michalom Kováčom nemožno zrušiť. My sme naopak presvedčení, že až zrušením týchto milostí bude spravodlivosti učinené zadosť.

Keď pred niekoľkými mesiacmi vládna koalícia spojila zrušenie Mečiarových amnestií so zrušením milosti prezidenta Kováča svojmu synovi, mali sme podozrenie, že v pozadí tohto úmyslu nie je spravodlivosť, ale perfídny pokus odradiť nás od hlasovania. Napriek tomu sme za návrh ústavného zákona a zmenu ústavy hlasovali. Mečiarove amnestie boli brutálnym zneužitím práva a pošliapaním spravodlivosti. Zároveň sme akceptovali argument koalície, že so zavlečením Michala Kováča mladšieho do cudziny súvisí kauza podvodu voči Technopolu z 90. rokov minulého storočia a prezident Kováč sa ocitol v konflikte záujmov, ak udelil na tento prípad milosť svojmu synovi. Bolo nám však zároveň podozrivé, prečo vládna koalícia inak posudzuje náš návrh, aby parlament potom zrušil aj milosť voči Mariánovi Kočnerovi. Veď Kočner čelil rovnakému podozreniu v kauze Technopol, ako Michal Kováč mladší.

Dnes sme si už istí, že za právnymi kľučkami a výhovorkami sa skrývalo to, že Kočner bol blízkym človekom niektorých vysokých politikov strany SMER – SD. Práve z tohto výsadného postavenia mu plynula beztrestnosť na jeho špinavé obchody. A dnes, keď sme do Národnej rady SR predložili návrh na zrušenie aj Kočnerovej milosti v kauze Technopol, čím ho z hľadiska práva chceme dať na roveň Michalovi Kováčovi mladšiemu, znova sa ozývajú hlasy na jeho obranu a znova padajú falošné argumenty spochybňujúce legitímnosť tohto kroku.

Marián Kočner má tak v koalícii stále svojich ľudí, svojich ochrancov. Obraciame sa však na tých poslancov vládnej koalície, ktorí nemajú s väzneným Kočnerom nič spoločné, ktorých Kočner nijako nedrží v hrsti, aby sa znova pridali na stranu spravodlivosti a náš návrh podporili. Ak si nezaslúžil milosť Kováč mladší, ktorý ju využil na to, aby sa očistil pred nemeckým súdom, nezaslúži si ju ani Marián Kočner, ktorý sa s ním len pasívne zviezol.

Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS
Ľubomír Galko, podpredseda SaS
Alojz Baránik, tím líder SaS pre Spravodlivosť
Jozef Rajtár, tím líder SaS pre Štíhly štát

Pod čiarou

Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie ústavného zákona, ktorým sa dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov

Dôvodová správa

A. Všeobecná časť

Návrh na vydanie ústavného zákona, ktorým sa dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Cieľom predloženého návrhu je zrušenie milosti udelenej 17. júla 1996 prezidentom Slovenskej republiky Michalom Kováčom Mariánovi K. v súvislosti s dvoma kauzami Technopol z 90. rokov minulého storočia. Ak bude tento návrh novely ústavy schválený, nasledovať bude podanie návrhu na uznesenie Národnej rady, ktorým sa obe udelené milosti navrhnú zrušiť.

Prezident Slovenskej republiky Michal Kováč udelil 17. júla 1996 milosť Mariánovi K. v súvislosti s dvoma kauzami Technopol, pričom v jednej z nich v tom čase figuroval ako obvinený aj jeho syn, Michal K. ml. Národná rada Slovenskej republiky 5. apríla 2017 prijala uznesenie, ktorým zrušila amnestie súvisiace so zavlečením Michala K. ml. do Rakúska takisto aj individuálnu milosť udelenú prezidentom jeho synovi, v tom čase obvinenému v kauze Technopol.

Deklarovaným dôvodom pre výnimočné zrušenie milosti Michalovi K. ml. (a nie ostatným aktérom kauzy) bola skutočnosť, že išlo o príbuzenský vzťah omilosteného s prezidentom. Udelenie tejto milosti bolo v roku 1997 Prezidentským palácom komunikované ako snaha umožniť, aby Michal K. ml. mohol dostať späť svoj pas tak, aby mohol ísť vypovedať v kauze Technopol do Nemecka, čomu dovtedy zabraňovalo trestné stíhanie vedené na Slovensku. Akokoľvek diskutabilná môže byť táto milosť, mala určitý racionálny základ.

Milosť udelená Mariánovi K. v súvislosti s kriminalitou ekonomickej povahy však žiaden takýto ani obdobný racionálny základ nemala a ani mať nemohla a neboli splnené ani podmienky, ako sa milosť v právnom štáte má využívať, teda v prípadoch potreby narovnania tvrdosti zákona alebo individuálnej ťažkej životnej situácie omilosteného, čo v danom čase nebol prípad Mariána K. Nezahrnutie milostí udelených Mariánovi K. do zrušenia milostí na jar 2017 v identickej kauze, ako aj v ďalšej kauze súvisiacej s bratislavským Technopolom, je prinajmenšom popretím zásady rovnosti ako imanentného atribútu demokratického a právneho štátu.

Z informácií o prípade, ako aj z dobovej tlače, možno vyvodzovať domnienku, že milosti pre Mariána K. mohli byť udelené v dôsledku vydierania samotným omilosteným. Ak sú tieto informácie pravdivé, možno sa domnievať, že skutočným dôvodom udelenia milostí bolo zmienené protiprávne konanie omilosteného, čo je samo o sebe v rozpore s princípmi demokratického a právneho štátu a teda je základom pre ich zrušenie. Právny akt (ktorým milosť je), ktorý je dôsledkom trestného, prípadne protiprávneho konania, nesmie požívať ochranu ústavou, a preto nielen môže, ale aj musí byť zrušený.

Tento návrh ústavného zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.

Návrh zákona nebude mať negatívny vplyv na verejné financie, nebude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, nebude mať ani negatívny sociálny vplyv ani negatívny vplyv na životné prostredie a informatizáciu spoločnosti.

B. Osobitná časť

K čl. I

Navrhuje sa doplnenie § 154f, ktorý bol do Ústavy Slovenskej republiky zavedený ústavným zákonom č. 71/2017 Z. z. a obsahom ktorého je deklaratórne ústavné potvrdenie toho, že čl. 86 písm. i), čl. 88a a čl. 129a sa vzťahujú na konkrétne amnestie a milosti. Navrhované doplnenie sa týka rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo 17. júla 1996 č. k. 1616/96-72-980. Uvedené rozhodnutie sa týka milosti udelenej prezidentom Slovenskej republiky Michalom Kováčom Mariánovi K.

K čl. II

Navrhuje sa nadobudnutie účinnosti návrhu ústavného zákona na deň jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

Zoznam poslancov, ktorí predložili návrh ústavného zákona:

Jozef Rajtár, Ľubomír Galko, Alojz Baránik, Jana Kiššová, Natália Blahová, Jana Cigániková, Anna Zemanová, Radoslav Pavelka, Martin Klus, Miroslav Ivan, Eugen Jurzyca, Karol Galek, Branislav Gröhling, Milan Laurenčík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Renáta Kaščáková, Zuzana Zimenová a Vladimír Sloboda.

Novela zákona, parlamentná tlač 1192.
Dátum doručenia: 23. 10. 2018.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

Súvisiace články:
Vyhlásenie strany Sloboda a Solidarita na prelome rokov 2018 a 2019 (29.12.2018)
Vyhlásenie strany Sloboda a Solidarita k ohlásenému odchodu Roberta Kaliňáka z postu poslanca NR SR (28.12.2018)
Vyzývame ministerstvo zdravotníctva, aby zabezpečilo Levičanom pod stromček pohotovosť (21.12.2018)
Ak Gál nevysvetlí zdroj svojich príjmov, bude na tom ako Kaliňák (19.12.2018)
SaS sa obráti na Ústavný súd a pri prvej príležitosti zruší Dankov osobitný odvod (14.12.2018)
Vyhostenie slovenského diplomata z Ruska je ďalší nepriateľský akt voči Slovensku (14.12.2018)
Zničenie nahrávok Gorily bude trestným činom (11.12.2018)
Peter Pellegrini hrubo zavádzal občanov o vyhlásení veľvyslancov (10.12.2018)
Vymenovaním Petra Kažimíra prezident vytvorí zlý precedens (10.12.2018)
To, čo predviedli prezident, premiér a minister, je bezprecedentné a nedôstojné (05.12.2018)
Miroslav Lajčák svojou demisiou jednoznačne prejavil vôľu odisť z postu ministra zahraničných vecí (05.12.2018)
Zo situácie okolo Greenpeace plynú znepokojivé závery (04.12.2018)
Polícia preverí kauzu Sun Park na základe trestného oznámenia L. Ď. Nicholsonovej (04.12.2018)
Stanovisko strany Sloboda a Solidarita k väzobnému stíhaniu aktivistov Greenpeace (02.12.2018)
SNS primitívne poškodzuje Slovensko (01.12.2018)
Ministerke Matečnej sa vymyká kontrola lesov spod rúk (29.11.2018)
Minister sa správa nepochopiteľne (29.11.2018)
SaS na problém s Deloitte upozornila už pred 2 rokmi, žiada vyvodiť zodpovednosť (27.11.2018)
Reakcia SaS na odstúpenie generálneho riaditeľa ŽSR Martina Erdössyho (27.11.2018)
Strana Sloboda a Solidarita víta schválenie dohody o brexite (25.11.2018)
Zelená nafta je ďalší primitívny pokus SNS, ako zalepiť ľuďom oči (25.11.2018)
Mladí SaSkári vyzývajú: Nenechajme mocným vziať nám šancu na slušné Slovensko, príďme na protesty (24.11.2018)
Lučanský by mal konečne odvolať Hraška (24.11.2018)
Potvrdilo sa, že ministerstvo stále nevie zmeniť zastaraný prístup k školstvu (24.11.2018)
K dani SNS na potraviny by sa mal vyjadriť protimonopolný úrad (24.11.2018)
Niekto sa snaží zdiskreditovať opozičnú podpredsedníčku parlamentu (21.11.2018)
Vyhlásenie strany Sloboda a Solidarita k 17. novembru (17.11.2018)
Andrej Danko vydiera Slovensko vládnou krízou (16.11.2018)
Reakcia predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka na rozsudok v kauze nástenkový tender (16.11.2018)
SaS žiada ministra Kažimíra o vysvetlenie Ficovej cesty na Kubu (06.11.2018)
NKÚ potvrdil naše slová o zbytočných organizáciách ministerstva školstva, ministerka musí konať (03.11.2018)
Opozícia: Andrejovi Dankovi vypršal čas, podali sme návrh na jeho odvolanie z postu predsedu NR SR (02.11.2018)
Preferujeme celoročné zachovanie letného času (30.10.2018)
Slováci chcú žiť v slušnej krajine (27.10.2018)
Najväčším Slovákom možno bude Jozef Tiso – vďaka Jaroslavovi Rezníkovi (24.10.2018)
Justičná mafia existuje, nie je to mýtus (24.10.2018)
Vyzývame prezidenta Kisku, aby zákon o politických stranách vrátil parlamentu (20.10.2018)
SaS vyzýva Miroslava Lajčáka, aby odvolal vietnamského veľvyslanca (20.10.2018)
Radšej hamovať vo svojich odvážnych vyjadreniach (20.10.2018)
Lucia Ďuriš Nicholsonová podala trestné oznámenie v súvislosti s rigoróznou prácou Andreja Danka (16.10.2018)
Nechutný škandál (15.10.2018)
Lex Žitný ostrov ohrozí kvalitu slovenských vôd (14.10.2018)
Minimálnou mzdou vláda buduje potemkinovskú ekonomiku (12.10.2018)
Je potrebné preveriť, či Andrej Danko nezískal titul JUDr. podvodom (12.10.2018)
Jaroslavom Rezníkom a Petrou Maťašovskou by sa mala zaoberať Rada RTVS (12.10.2018)
SNS sa vzdala povinnosti predložiť dôležitý zákon, lebo kliky sú dôležitejšie (08.10.2018)
Peter Kažimír sa správa ako vlamač a premiér mu asistuje (06.10.2018)
SaS kritizuje nastavenie nových kritérií pre výstavbu R2 Kriváň – Mýtna (06.10.2018)
Generál názorne ukazuje, ako nefunguje Audiovizuálny fond (05.10.2018)
SaS žiada demisiu ministerky Sakovej (02.10.2018)
Dankov osobitný odvod zvýši ceny potravín (29.09.2018)
Ministerka Lubyová riadi svoj rezort nekompetentne. Kritikom sa len vyhráža (27.09.2018)
Wittenbergerová musí dokázať, že podvody nebudú pokračovať (26.09.2018)
Keby Kažimír chodil do obchodu, vedel by, čo je a čo nie je hazard (21.09.2018)
Guvernér NBS Makúch chce pustiť funkciu koalícii (18.09.2018)
Ústavné zastropovanie veku odchodu do dôchodku by bol v EÚ hrozivý unikát (08.09.2018)
Riaditeľ školy by v prvom rade mal byť schopný manažér (03.09.2018)
Na ľahostajnosť ministerstva životného prostredia doplácajú občania aj krajina (30.08.2018)
Zrušenie anonymných trestných oznámení je politický zločin (30.08.2018)
Zatýkanie na Červenom námestí pripomína návrat do totalitných koľají, mali by sme žiadať ospravedlnenie (27.08.2018)
Kandidát Jozef Kanuščák získal širokú podporu: Som pripravený pracovať pre Lipany (25.08.2018)
V Smere sa boja spravodlivosti, v SNS ešte viac (25.08.2018)
Nevyužitá príležitosť na radikálne zlepšenie slovenskej ústavnosti, hodnotí SaS návrh zmeny voľby ústavných sudcov (23.08.2018)
Ignorovať výbor o činoch ministerky Matečnej sa nedá donekonečna, budeme na ňom trvať (22.08.2018)
Trumpov krok nie je hodný spojencov a priateľov (22.08.2018)
Ministerka Lubyová škodí slovenskej vede, hrozí ďalší útok na SAV (11.08.2018)
Radovan Čulák by mal prehovoriť vo svojom vlastnom záujme (09.08.2018)
Konflikt medzi stranami MOST – HÍD a SNS smeruje k rozpadu koalície (09.08.2018)
Poslanec Fico stojí na čele sprisahania proti demokracii a zákonnosti (08.08.2018)
Ministerstvo pôdohospodárstva porušilo zákon (07.08.2018)
Maroš Skopal bude dobrý primátor Krupiny, zhodli sa SaS, OĽANO, KDH a NOVA (07.08.2018)
Pridelenie 200-tisíc eur na kurzy o holokauste cestovke je ďalší škandál SNS v školstve (07.08.2018)
SaS, OĽANO: Vyšetrovacie orgány musia v prípade únosu Vietnamca urýchlene konať. Kaliňák by mal byť väzobne stíhaný (03.08.2018)
Slovensko prišlo o automobilku BMW aj pre hospodársku politiku vlády (02.08.2018)
Nemecká advokátka usvedčuje koalíciu z nevedomosti alebo klamstva (02.08.2018)
Čo občania získajú na vyšších mzdách, stratia vo vyšších cenách (02.08.2018)
Robert Kaliňák je v únose Thanha jedným z hlavným podozrivých (01.08.2018)
Ministerstvo zahraničných vecí musí konať v prípade únosu Vietnamca (31.07.2018)
Nicholsonová poslala otvorený list Petrovi Pellegrinimu: SR porušuje ľudské práva zdravotne postihnutých (30.07.2018)
Peter Kažimír dláždi cestu policajnému štátu (30.07.2018)
Minister financií Kažimír nepatrí do vedenia NBS (29.07.2018)
Nie je vhodné, aby sa diskusia o virtuálnom účte týkala len medikov (28.07.2018)
Vláda uprednostňuje záujmy „našich ľudí“ pred záujmami dieťaťa (28.07.2018)
Gabriela Matečná ide na sucho klientelizmom (28.07.2018)
SaS oceňuje výsledky stretnutia Trump – Juncker (27.07.2018)
SNS chce zlikvidovať súčasné vedenie SAV (27.07.2018)
Koalícia by pri životných partnerstvách mohla urobiť kompromis (24.07.2018)
Black Hawky by mali ísť na pomoc Švédsku (24.07.2018)
Je načase uvažovať o virtuálnom účte za štúdium medicíny (24.07.2018)
Denisa Saková musí prehodnotiť právne aspekty pôsobenia Nočných vlkov na Slovensku (20.07.2018)
Šesť strán sa spojilo a za starostku Starého Mesta podporilo Zuzanu Aufrichtovú (20.07.2018)
Branislav Gröhling odkazuje Martine Lubyovej: Chcete fínske školstvo? Tak konajte (20.07.2018)
25 rokov slovenského školstva je najmä o stratenom čase (20.07.2018)
Transparentnosť v nákupoch armádnej techniky je nevyhnutná (20.07.2018)
Žiadame samostatné vyšetrovanie únosu vietnamského manažéra Trinh Xuan Thanha (19.07.2018)
Denisa Saková vo svojom cynizme nezaostáva za Robertom Kaliňákom (17.07.2018)
Jaromír Čižnár bojuje, Gabriela Matečná sa mu vysmieva (17.07.2018)
Cieľ 2 % HDP na obranu sa dá dosiahnuť aj v budúcom volebnom období (13.07.2018)
Ministerka Lubyová nesmie dovoliť predražený internet pre školy (13.07.2018)
Chválime ministerstvo zdravotníctva, že pri koncepcii si osvojilo naše návrhy (13.07.2018)
Marian K. a Ladislav B. majú za ušami ešte viac. Jozef Rajtár podal trestné oznámenie pre podvody v Bonaparte (13.07.2018)
Predseda parlamentu Danko v obálkovej kauze zavádza verejnosť (11.07.2018)
SaS považuje referendum o zastropovaní dôchodkov za škodlivé, lebo škodlivá je samotná myšlienka (11.07.2018)
Proces obstarávania stíhačiek je megaškandál (11.07.2018)
Liberáli predstavili riešenia pre zníženie počtu exekúcií (06.07.2018)
Pochod za rodinu a Dúhový Pride by sa mali spojiť (04.07.2018)
SNS vsadila na ideológiu nenávisti (02.07.2018)
Opozícia: Sudcovská česť stojí 200 tisíc eur (02.07.2018)
Deviaty rok za sebou má strana audit bez výhrad (02.07.2018)

SaS, 01. 11. 2018 | Prečítané: 314 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore