www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @542
Počítadlo


Spam poison

Knižné novinky z vydavateľstva Balt-East

Prehľad tvorby 2009, 2010

autor (meno a priezvisko) – názov titulu / jeho prípadný podtitul – meno prekladateľa, autora ilustrácií, fotografií, údaje o prílohách, vydaní, edícii a pod. – počet strán – väzba (viazaná, brožovaná) – cena (odporúčaná predajná cena v Kč, kurz zo dňa vydania článku) – ISBN titulu – stručná anotácia knihy

2009

Knižné štvrtky 1. Ivana Blahutová – Filadelfo Giuliano a kol., Dům u moře, La casa al mare (Dom pri mori), antológia, ilustrovala Ludmila Valentová, preložili Lucie Drábková – Ivo Chmelař – Filadelfo Giuliano – Michaela Přibová, 1. vydanie – február 2009, formát 148 × 210 mm, 193 strán, väzba V2, odporúčaná cena 218 Kč, ISBN 978-80-87283-00-4.
Ide o zborník poviedok (antológiu) súčasných šiestich českých a štyroch talianskych autorov v českom a talianskom jazyku. Poviedky sú z dnešnej doby, z talianskeho i českého prostredia, námety sú rôzne, od príbehov životnej lásky (Animus, Blahutová) až po príbeh zmiešanej česko-vietnamskej rodiny (Tam kde rostou teakové stromy, Cerha) a príbehy Talianov, nenachádzajúcich šťastie a obživu doma a hľadajúcich ho za hranicami (Caffé Neri).

2. Jan Barban, Kalendář (Kalendár), ilustrácie Vladimír Cerha, 1. vydanie – január 2009, formát 115 × 185 mm, 62 strán, väzba V2, odporúčaná cena 109 Kč, ISBN 978-80-87283-01-1.
Básnická zbierka päťdesiatky básní, zoradených podľa svätých a sviatkov v kalendári, trochu milostná, dosť satirická, s tvárou kráľovny zo Sáby (na obálke) i Baziliščiej kráľovny (viď úvodné strany textu). Nosným prvkom zbierky je totiž báseň Homo basiliscus. Poznámky k vybraným osobnostiam na konci knihy, spracované autorom v abecednom poradí, rozšířujú poznanie čitateľa a zvýšujú hodnotu básnickej knihy.

3. Dagmar Jugová, Láska je host (Láska je hosť), ilustrácie autorka, 1. vydanie – marec 2009, edícia Mladí básnici, zväzok 16, formát 138 × 200 mm, 45 strán, väzba V2, odporúčaná cena 109 Kč, ISBN 978-80-87283-02-8.
Lyrická básnická zbierka „Láska je hosť“ predstavuje prvú básnickú publikáciu Dagmar Jugovej, maliarky-kolážistky a poetky. Zbierka je rozdelená na časť „Jdu k tobě blíž a blíž“ (Idem k tebe bližšie a bližšie) a „Rozcestí“ (Rázcestie). Básne sú osobné rozhovory, ktoré vyjadrujú hľadanie a túžbu po láske opustenej ženy. Autorka ilustrovala zbierku šiestimi svojimi kolážami a návrhom obálky.

4. Bedřich Blasko, Nárožní kámen (Nárožný kameň), poviedky, foto-ilustrácie autor, grafik Jan Fischer, 1. vydanie – január 2009, formát 140 × 180mm, 66 strán, väzba V2b (obálka so záložkami), odporúčaná cena 120 Kč, ISBN 978-80-87283-03-5.
Kniha obsahuje 14 krátkych poviedok, príbehov zo života s prekvapujúcimi pointami. Sú prehľadne komponované, ale i napínavé. Žánrovo sú pestré – niekedy majú blízko k sci-fi, inokedy k detektívke, vtipnému vyprávaniu, k bájke. Tie najlepší z nich, napríklad Konec kariéry (Koniec kariéry) alebo Neuvěřitelná troufalost (Neuveriteľná trúfalosť) môžu byť obohatením súčasnej prozaickej tvorby.

5. Kateřina Komorádová, Milostné desatero (Milostné desatoro), ilustrácie Vladimír Cerha, 1.vydanie – apríl 2009, edícia Mladí básnici, zväzok 17, 78 strán, V2, odporúčaná cena 160 Kč, ISBN 978-80-87283-04-2.
Prvá básnická zbierka Kateřiny Komorádovej ukazuje vnútorný svet mladej ženy i pohľad na život, zarámovaný v jednotlivých častiach biblického Desatora. Päťdesiatštyri prevážne milostných básní je doprevádzaných ilustráciami Vladimíra Cerhy. Zbierka bola zaradená do edície Mladí básnici.

6. Dita Szabóová, Pomerančové tango (Pomarančové tango), básnická zbierka, ilustrácie autorka, 1. vydanie – marec 2009, edícia Mladí básnici, zväzok 18, formát 143 × 205mm, 59 strán, väzba V2, odporúčaná cena: 150 Kč, ISBN 978-80-87283-05-9.
Do svojho debutu vpísala Dita Szabóová, študentka žurnalistiky v Brne, štyri desiatky lyrických básní, ktoré sú zachytením vlastných životných udalostí, pocitov, milostných scén, bohatosti jej duše. Zakaždým je v nich niečo, čo chytí za srdce, dokáže osloviť a nadviazať spojenie s čitateľom, preniknúť do jeho duše, naladiť ho na svoju strunu. Aj z toho dôvodu vydavateľ zaradil dielo do edície Mladí básnici ako osemnásty zväzok.

7. Libuše Svobodová, Medové dny (Medové dni), poviedky – príbehy z mladosti, marec 2009, 136 strán, V2b, odporúčaná cena 130 Kč, ISBN 978-80-87283-06-6.
Poetka a spisovateľka Libuše Svobodová prichádza s ďalšou prózou, tentokrát je to trinásť príbehov, ktoré sa čiastočne odohrávajú v prítomnosti, ale predovšetkým čerpajú z minulosti, zo spomienok autorky na život v Jizerských horách, z jej praxe súdnej zapisovateľky. Ide však už nielen o vlastné spomienky (ako príbeh z detstva v próze Na konci dúhy), ale fantáziou autorky vytvorené príbehy, fabulované podľa rovnakého vzorca.

8. Ludmila Valentová, Den pštrosa (Deň pštrosa), ilustrácie autorka, jún 2009, 126 strán, V2, odporúčaná cena 169 Kč, ISBN 978-80-87283-07-3.
V knihe „Deň pštrosa“ autorka tematicky nadväzuje (fantastické poviedky o láske v minulosti, o láske v neďalekej budúcnosti) na predchádzajúce dve knihy poviedok: „Láska tě zachrání“ (Láska ťa zachráni) a „Sladké stromy“. Šesť fantastických poviedok sa odohráva v spoločnosti drancujúcej prírodu a zneužívajúcej technický pokrok (viď napríklad poviedka plná improvizácií – Neviditelný plášť) a na pokraji skazy celej ľudskej civilizácie („Den pštrosa“, príbeh o pokuse zabrániť v hodine dvanástej vyhynutiu ľudského rodu, o záchrane plodnosti).

9. Michal Černík, Nechtěj obývat vichry (Nechci prebývať medzi vetrami), básnická zbierka, jún 2009, 140 × 180mm, 158 strán, V2, odporúčaná cena 164 Kč, ISBN 97880-87283-08-0.
Kniha obsahuje cez stotridsať básní písaných voľným veršom. V prvej časti sú milostné verše, autorovo vyznávanie sa zo vzťahu k svojej žene, ďalšia časť zbierky obsahuje verše s domácimi, rodinnými a prírodnými motívmi, ktoré sa pohybujú v polohe filozofických reflexií, posledná časť zbierky obsahuje občianske verše, v ktorých autor vyslovuje svoj vzťah k svetu a k nedávnemu i súčasnému dianiu. Černíkova poézia nestavia na metaforách a obraznosti, ale na sile básnickej výpovede, nesnaží sa vytvárať novú skutočnosť, nový svet, ale náš súčasný svet rozrýva, obnažuje, pomenúva. Pečaťou Černíkovho umeleckého úsilia je prostota, pretože veľké veci tohto sveta sú vždy prosté.

10. Alexej Mikulášek, Interpretační etudy (Interpretačné cvičenia), jún 2009, 143 × 190mm, 174 strán, V2, odporúčaná cena 218 Kč, ISBN 978-80-87283-09-7.
Ide o výber z publikovaných autorových štúdií, určený študentom gymnázií a prvého ročníka vysokých škôl bohemistických odborov, učiteľom českého jazyka a literatúry, tvorivého písania i žurnalistiky. Ďalej všetkým poučeným čitateľom, ktorí sa snažia odpovedať na otázku, z čoho literatúra vzniká, ako je možné ju hodnotiť, ako ju čítať a interpretovať. Z piatich kapitol knihy je pozoruhodná napríklad štúdia o slavizmoch v literárnych príručkách (kap. 1), podobne tak kapitola 4 o analýze jazyka a štýle literárnej kritiky (Bedřich Václavek a Kurt Konrad), ale i brilantný rozbor poetiky Jaroslava Foglara (kap. 5), tematická a problémová pluralita knihy zahrnuje taktiež kapitolu o „nekorektnosti“ ako interpretačnej výzve (kap. 2) a kapitolu o literatúre v škole ako kritickej výzve (kap. 3).

11. Lenka Rauerová, Tíha života (Útrapy života), ilustrácie Jaroslav Korytář, 1. vydanie – júl 2009, 114 strán, odporúčaná cena 160 Kč, ISBN 978-80-87283-10-3.
Kniha Útrapy života je nielen príbehom dvoch neúspešných ostravských mladých mužov, ale i kolážou situačných vtipov a paradoxov, ktoré život každodenne servíruje. Skladník, ktorý stratil priateľku, ale neskôr i zamestnanie (milovaný retrak), začne imitovať „ostravskú architektúru“, prilepený na budove ako kamenná socha, nikto mu nepovie inak než Živá socha. Jednoducho stojí a podopiera dom, odmieta jesť a piť. Podnikateľa opustí manželka a on v tú istú chvíľu zistí, že bez nej nedokáže zaspať. Opustení muži postupne chátrajú a paradoxne, keď sa stretnú, nachádzajú oporu jeden v druhom.

12. Václav Smrčka, Trnitá cesta řezníka Toníka (Tŕnistá cesta mäsiara Toníka), príbeh napísaný podľa skutočných udalostí, vydaná v júli 2009, 136 strán, V2, odporúčaná cena 170 Kč, ISBN 978-80-87283-11-0.
Autor Václav Smrčka na základe kroník a dobových dokumentov, týkajúcich sa života jedného dedinčana zo Stredných Čiech, rekonštruuje príbeh človeka, ktorý sa narodil na konci 19. storočia, vyučil sa mäsiarskemu remeslu (mäsiarske remeslo je na základe pamätí a vyprávania v knihe podrobne popisované), narukoval za 1. svetovej vojny na taliansky front, a keď sa vrátil, oženil sa, prevádzkoval mäsiarsku a neskôr pohostinskú živnosť, bol i drobným roľníkom.
Idylu jeho života, i jeho sen živnostníka, narušili obe svetové vojny, po roku 1948 sú načisto zničené – prichádza o majetok, krčmu i s bytom, nemôže podnikať, starne, je chorý.
Mäsiar Toník skončil ako robotník v továrni, stále žil s nádejou, že zostane aspoň súkromným poľnohospodárom. Možno uveril povojnovému nadšeniu, plánom a predstavám o budúcej spoločnosti, Gottwaldovým sľubom o podpore živnostníkov a drobných podnikateľov, stal sa však ako mnoho iných obeťou stalinského chápania budovania socializmu, v ktorom súkromné podnikanie, i v tej najmenšej miere, bolo odstránené.

13. Bedřich Blasko, Povídky jemné i drsné (Poviedky jemné i drsné), september 2009, 82 strán, odporúčaná cena 140 Kč, ISBN 978-80-87283-12-7.
V knihe Poviedky jemné i drsné je predstavených osem krátkych poviedok, príbehov, ktoré rozpráva sám život. Je to druhá kniha poviedok (po Nárožnom kameni) zo série troch kníh poviedok, ktoré autor pripravil a ktoré boli behom jedného roka i vydané. Umenie autora napísať krátku poviedku je ovenčené ľudskosťou, humorom a nadhľadom.

14. Michael Doubek, Tvůj den, má noc (Tvoj deň, moja noc), román, august 2009, 150 strán, V2b, odporúčaná cena 164 Kč, ISBN 978-80-87283-13-4.
Príbeh (veľký, románový) kdesi na pomedzí sci-fi, detektívky a fantasy, snáď i mystiky. Napísaný je veľmi seriózne a vyvážene. Vystupujú v ňom aktéri dávneho príbehu z čias Veľkej Moravy, z úsvitu kresťanstva, teda pomätená dievka, zavraždený i jeho vrah. Ich život bol v románe zopakovaný v iných „dnešných telách“ – to podčiarkuje motív klonovania ľudského tkaniva, ktorého úspešnosť rozohrala opäť celú starú drámu – korigovanú však dnešným životom tých, ktorí majú ich tela. Kruh bol nakoniec rozťatý súčasným príbehom, hľadaním pomsty a pravdy ( i lásky) hlavnou hrdinkou. Životné cesty sa rozvetvili: jeden chodníček viedol k smrti (umierajú brat hlavnej hrdinky Vladimír, starý Moravec, Tomáš Malý), druhá cestička doviedla k životu a nádeji, vyjadrenej láskou Viléma a Kataríny.

15. Čeněk Skřivan, Kalkulačkoholik, román, vyšiel 15. 11. 2009, 220 strán, V2, odporúčaná cena 230 Kč, ISBN 978-80-87283-15-8.
Príbeh rozpráva o kalkulačkoholikovi, o človeku s rýchlo zrodenou závislosťou na vo svojej dobe modernej kalkulačke, ktorá ho priviedla skutočne až na dno, i o jeho zmŕtvychvstaní vďaka zásahu priateľov. Exilovému autorovi sa podarilo zachytiť onú zvláštnu, tiesnivú a ubíjajúcu dobu nedávnej neslobody v Československu a ťažko uveriteľných absurdít i pre tých, ktorí ju nezažili alebo na ňu postupom času zabúdajú.

16. Michal Černík, Kniha lidských přání (Kniha ľudských prianí), sentencie a básne, perokresby Josefa Velčovského, 2. vydanie – september 2009, 134 strán, V2 so záložkami, odporúčaná cena 164 Kč, ISBN 978-80-87283-16-5.
Kniha sentencií, reflexií a básní, básnikova kniha ľudských prianí. Prianí ľuďom, oznámená zrelým a múdrym človekom, filozofom, kresťanom. Želania, rady, výzvy, moderná modlitebná knižka. Prvá časť je v próze, druhá „Pokleknutí“ je básnická. Rozbor diela previedol Alexej Mikulášek.

17. Věra Pávlová, Škvírečky (Štrbiny), poviedky, ilustrácie Jiří Filipovský, november 2009, 66 strán, väzba V2, odporúčaná cena 120 Kč, ISBN 978-80-87283-17-2.
Ide o 13 veselých i záhadnejších príhod zo života mladej ženy, niekedy mladej ženy s dieťaťom, niekedy zdravotne postihnutej hrdinky dnešnej doby.

18. Věra Pávlová, Vcházíš do mých snů (Vchádzaš do mojich snov), 1. vydanie – november 2009, 72 strán, odporúčaná cena 120 Kč, ISBN 978-80-87283-18-9.
Básnická zbierka obsahuje 52 lyrických básní. Věra Pávlová je poetkou srdca a citu. Jej štvrtá knižka Vcházíš do mých snů je milostná zbierka. Nie je len poetkou šťastných chvíľ, ale i odvrátenej strany lásky, bolesti a rozchodov.

19. Vladimír Cerha, Zoo-obchod U Kolouška, december 2009, ilustrácie Vladimír Cerha, 134 strán, V2, odporúčaná cena 150 Kč, ISBN 978-80-87283-20-2.
Zoo-obchod U Kolouška je originálny, nepochybne i zo života malého mesta prevzatý napínavý príbeh, rozvíjajúci sa v ponovembrovej sfére podnikateľských aktivít, naplnených i nenaplnených nádejí, ale i sklamaní a pádov. Okrem láskyplného vzťahu dvojice hlavných hrdinov sú príťažlivé i zábavné, pestré a vzrušujúce príhody so zvieratami medzi úspechom a krachom so striedavo pohybujúci zoo-obchod, ktorý Vláďa a Hanka spoločne prevádzkujú. Dej čerí a zaplieta neuveriteľný strýc Albert a ďalší príbuzní, ktorí sa bez veľkých otázok nasťahujú do ich domu; život im komplikuje i bývalý Hankin manžel. Vláďu (v osobe rozprávača) však zakaždým z temného tunelu nenahraditeľných strát a chmúrnej beznádeje spoľahlivo vyvedie jeho neutíchajúci, láskou naplnený vzťah k Hanke. Kniha je bohato ilustrovaná scénkami z románu i obrázkami zvierat.

20. Bedřich Blasko, Mystifikace, satiry a jiné povídky (Mystifikácie, satiry a iné poviedky), december 2009, 140 × 180mm, 94 strán, V2, odporúčaná cena 140 Kč, ISBN 978-80-87283-21-9.
Po Nárožnom kameni a Poviedkach jemných a drsných prichádzajú Mystifikácie, satiry a iné poviedky, toho roku už tretia knižka Bedřicha Blaska, ktorá opäť rozprestiera pestrú paletu príbehov rozdielneho obsahu, rozsahu i formy. Niektoré práce sú dlhšie, napríklad poviedka o politickej kariére Bod možného návratu, a niektoré veľmi krátke (humorné) Altenbergove poviedky, a preto náročnejšie na prevedenie i pointovanie. Tentokrát sa striedajú humorné námety s námetmi vážnymi. Je to zmes, prinášajúca čitateľovi mnoho zážitkov. Každý príbeh napísaný skúseným autorom Bedřichom Blaskom stojí zato si prečítať.

2010

Knižné štvrtky1. Antonín Drábek, Dům v Karviné (Dom v Karvinej), ilustrácie Markéta Kejzlarová, foto-ilustrácie autor, edícia Súčasný román, zväzok 6, 226 strán, V2a, odporúčaná cena 180 Kč, ISBN 978-80-87283-14-1.
Kniha obsahuje dve diela. Romány Dom v Karvinej a Strata pamäte (Vydavateľ a bezdomovci) sú si podobné tým, že ich hlavní hrdinovia sú starnúci muži vo veku okolo 55 rokov. Baník Leopold Farda v prvom románe, ktorý je krátkou ságou, napísanou formou denníka, nie je veľmi kladným hrdinom. Rieši svoju životnú krízu, v ktorej je bez zamestnania a bez perspektívy, rozvodom, zväzkom s mladou ženou, uplatnením v stavebníctve.
V druhom románe, ktorý má zdanlivo taktiež formu ságy, ide o polročný úsek zo života chudého, tak trošku idealistického vydavateľa Pazderku, kedy sa jeho pokojný život veľmi skomplikuje niekoľkými tragikomickými zápletkami, ktoré umocňujú jeho životné straty – stratu manželky a zamestnania, stratu najväčšieho životného priateľa – Viléma Ostříža. Strata a znovuobjavenie pamäte ukazuje tak ostrejšie osudy našich „obyčajných“ ľudí po Nežnej revolúcii, v tomto prípade ľudí, ktorí sa narodili koncom druhej svetovej vojny alebo po nej.

2. Zdeňka Braumová, Maruška / Mary, 6 farebných ilustrácií, 2. vydanie, 64 strán, väzba V2, odporúčaná cena 130 Kč, ISBN 978-80-87283-19-6.
Ide o druhé vydanie česko-anglickej ilustrovanej čítanky pre malé deti a deti na prvom stupni, učiace sa po anglicky. Texty sú umiestnené zrkadlovo proti sebe, sú to krátke úsmevné príbehy šesťročnej Marušky, chystajúcej sa v septembri do školy. Predčítaním s rodičmi alebo vlastným čítaním a asociáciou s obrázkami si dieťa nenásilne osvojuje anglické slová a výrazy.

3. Bedřich Stehno, A střepy zase rozhoď (A črepiny opäť porozhadzuj), básnická zbierka, 1. vydanie – marec 2010, 84 strán, väzba V2, odporúčaná cena 160 Kč, ISBN 978-80-87283-22-6.
Po viac než dvadsiatich rokoch odmlčania nadväzuje autor na svoju poetiku a svoje osobité básnické vyjadrenie v novej lyrickej zbierke. Sú to úsporné verše s výraznou metaforikou a osobnou výpoveďou, verše o láske, o poézii, o prírode, o čase a o živote, ktorý nás nakoniec necháva napospas sebe samým a našim nenaplneným túžbam.

4. A. N. Afanasjev, Ruské pohádky (Ruské rozprávky), preložil Antonín Drábek, 2. zúžené vydanie, 13 farebných ilustrácií, ilustrácie Jana Terlecká, 172 strán, väzba V2, odporúčaná cena 200 Kč, ISBN 978-80-87283-23-3.
Druhé vydanie Ruských rozprávok vzniklo zo štrnástich pôvodných ruských národných rozprávok A. N. Afanasjeva. Pripravil ich, preložil, prebásnil a zdramatizoval Antonín Drábek. Všetke rozprávky farebnými kresbami vyzdobila Jana Terlecká. Rozprávky navodzujú starú Rus a majú hudobný pôvab, ale sú občas i drsné, a preto ich odporúčame skôr starším deťom.

5. Jitka Vránová, De todo un poco, básnická zbierka, apríl 2010, odporúčaná cena 150 Kč, ISBN 978-80-87283-24-0.

Výhľad – edičný plán (2010, 2011)

6. Posvícení 6, Lehkonohé příběhy (Podsvietenie, Ľahkonohé príbehy), odporúčaná cena 200 Kč, ISBN 978-80-87283-25-7.

7. Čeněk Skřivan, Hvězdná symetrie (Hviezdna symetria), román, odporúčaná cena 230 Kč, ISBN 978-80-87283-26-4.

8. Eugenio Gino Vitali, Postav se břeh světa (Postav sa kraj sveta), básne, z taliančiny preložil Zdeněk Frýbort, odporúčaná cena 120 Kč, ISBN 978-80-87283-27-1.

9. Božena Němcová, Chytré pohádky (Chytré rozprávky), ilustrácie Ludmila Valentová, odporúčaná cena 160 Kč, ISBN 978-80-87283-28-8.

10. Antonín Drábek, Betsabé, 2. vydanie, odporúčaná cena 130 Kč, ISBN 978-80-87283-29-5.

11. Italsko-český zborník básní, odporúčaná cena 130 Kč, ISBN 978-80-87283-30-1.

Vydavateľstvo BALT-EAST
Antonín Drábek BALT-EAST
Ke škole 1/21
149 00 Praha 4;
e-mail: balt@volny.cz, antonin.drabek@email.cz
tel./fax.: 272 919 005
mobil 608653877 (Česko).

Ilustračné foto: © Národná knižnica Českej republiky
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

redakcia
portálu mladých humanistov
Čerpané z:
Vydavateľstvo Balt-East

redakcia, 30. 04. 2010 | Prečítané: 4914 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore