www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @719
Počítadlo


Spam poison

Kniha ľudských prianí

Kniha je súborom viac než 500 rôznych prianí. Mnohé vás prinútia zamyslieť sa nad sebou, nad životom a nad súčasným dianím, iné vás svojim jemným humorom naladia do úsmevu a iné sú ako okno, cez ktoré uvidíte zázračnosť.

(výber)

Michal Černík – Kniha ľudských prianí

Na papier si píšem poznámky, ktoré po mne nikto neprečíta. Ale to, o čo sa chcem podeliť, je zrozumiteľné. Prajem vám, nech je vždy zrozumiteľné to, čo chcete oznámiť vy, a dokážete šetriť slovami, aby mali platnosť aj zajtra.

Pokiaľ má byť vo vás niečo nenarodené, nech je to krutosť. Pokiaľ má byť vo vás niečo mŕtve, nech je to nenávisť. Ak má byť vo vás niečo pochované, nech je to zloba. Želám vám, nech do vašich myšlienok stále svieti slnko.

S akou ľahkosťou prelietavajú vtáky nás i našu samotu. Prajem vám však, aby vaše sny preleteli dobu a počkali na potomkov, ktorí ich postavia na zem.

Toto je náš svet, toto je naša civilizácia, toto je naša spoločnosť. Prajem vám, nech ste ich inou a zrozumiteľnejšou ozvenou.

Pokiaľ je dnešný svet horší než vy, nech vás neprinúti k tomu, aby ste boli rovnakí ako on. Nech žiť pre vás vždy znamená viac než byť len živým.

Dívate sa do neba a vidíte len nebo. Nech jeho jas prežiari vašu myseľ. Nech jeho výška vás provokuje. Nech jeho velebnosť pokorí i vašu pýchu. Nech jeho bezhraničnosť vám dá pocítiť hranice vlastnej slobody. Nech jeho večnosť vám pripomína rozmer života a malichernosť vašich mnohých túžob.

Diaľky na zemi sú dosiahnuté. Omnoho väčšie diaľky nám ostali, vedú od človeka k človeku. Prajem vám, aby ste sa navzájom nachádzali.

Roky usilujete byť šťastní. Možno aj ste šťastní, len doposiaľ neviete, že šťastie sa nemusí podobať jasotu. Nečakajte už nič krajšieho a len si úzkostlivo strážte, aby slza nezabila radosť.

Prajem vám, aby ste neuviazli v malosti malých, nepredali sa za priazeň mocných, nenechali sa zbaviť vlastného myslenia a nikdy nepristúpili na úlohu vykonávateľa cudzej zvole. Prajem vám, aby ste nikdy neverili, že v mene nádherných ideálov sa dá klamať, obohacovať, ničiť a zabíjať.

Väčšina túžob sa vám nesplnila a nesplní. Prajem vám, aby ste túžili naďalej. Omnoho horšie sú na tom tí, ktorí túžiť prestali, a už si nič neželajú.

Dúška materina na stráni nečaká až k nej pokľaknete a privoniate. Jednoducho vonia. Drozd na streche nečaká až sa zastavíte a budete ho počúvať. Jednoducho spieva. Slnko nečaká až sa nastavíte jeho lúčom. Jednoducho hreje a prebúdza k životu, čo je k životu určené. A vám prajem, aby ste vykonali to, čo vykonať máte.

Ľudstvo sa nikdy nedopracuje ku spoločnej pravde a stále bude balansovať medzi pravdou víťazov a pravdou porazených, medzi pravdou bohatých a pravdou chudobných, medzi pravdou doby a pravdou dejín, medzi pravdou rozumu a pravdou citu, medzi pravdou účelu a pravdou poznania. Prajem vám, aby ste sa kvôli dočasnej ľahkosti bytia nezriekli pravdy vôbec ako prežitku.

Nech si vždy uvedomujete, že v živote sa platí za pravdu i za lož, za odvahu i za zbabelosť, za nevedomosť i za poznanie.

Vietor ohýba trávu k zemi a nezlomí ju. Šliapeme po nej a ona sa zasa vzpriamí. Pokosíme ju a opäť vyrastie. Prajem vám jej nepoddajnosť a vôľu k životu.

Nevyplašte drozda, keď spieva. Nech sa vo vás uhniezdi jeho spev.

Prajem vám, aby ste dozreli k múdrosti, pretože ste porozumeli sebe, a teda i svetu. Aby ste sa stali mocnými, pretože viete premôcť seba a presvedčiť druhých. Aby ste boli bohatí, pretože k bohatstvu vám stačí len to, čo skutočne potrebujete.

Prajem vám, aby ste sa nikým nedali kúpiť. Keď sa necháte kúpiť raz, už sa musíte predávať stále. Prajem vám, aby ste si nikdy nenechali vnútiť úlohu ponížených a urazených. Prijmete ju raz a už vám ostane navždy ako prekliatie.

Nech sú pochválení všetci, ktorým sa darí prekonávať vlastnú hlúposť. Prajem vám, aby sa to podarilo i vám a nezničila vás hlúposť od druhých. Nech sú pochválení všetci, ktorí sa uzdravili z vlastných bludov. Prajem vám, aby sa to podarilo i vám, a cudzie bludy vás nezdolali. Nech sú pochválení všetci, ktorí svojmu životu dali silu ideálov. Prajem vám, aby sa to podarilo i vám a nemuseli ste sa neskôr zatracovať.

Kým na lúke odtrhnete kvetinu, musíte sa k nej skloniť tak, ako sa už nesmiete skloniť pred nikým. Prajem vám, aby ste to dosiahli.

Knihu vydalo v roku 2008 vydavateľstvo BALT–EAST (Antonín Drábek), ISBN: 978-80-86383-84-2, 134 strán.

O vydavateľstve:
Vydavateľstvo Balt-East bolo založené v roku 1995 po ukončení činnosti časopisu Baltika. Jeho zameranie sa od tej doby zmenilo od zamerania na pobaltské republiky, ich život a literatúru, na vydávanie prevážne beletrie. Za uplynulých viac než desať rokov vydalo vydavateľstvo Balt-East cez 100 publikácií (v malých nákladoch, maximálne 600 výtlačkov), organizovalo viacero literárnych akcií, najmä autorských čítaní. Podporuje mladých literátov (od roku 2003 vydáva edíciu mladých básnikov), vydáva pôvodnú poéziu a prózu (od roku 2007 edíciu Súčasný román), knihy pre deti a mládež, odborné knihy, ekonomických a turistických sprievodcov, ale zachováva i pôvodné zameranie na preklady literatúry pobaltských zemí. Vydavateľstvo vydalo od roku 1995 dvadsať publikácií, týkajúcich sa problematiky Pobaltia, 33 básnických zbierok, 40 prozaických kníh a viacero kníh pre deti a mládež, ďalej niekoľko publikácií odborných (zdravotníckych), turistických sprievodcov a pod. Vo vydavateľstve Balt-East bolo v roku 2007 vydaných 20 kníh, rovnako aj v roku 2008 bolo vydaných 20 kníh; prevážne poviedky, romány, poézia a detská literatúra. K dnešnému dňu (september 2009) vydalo vydavateľstvo Balt–East už 128 publikácií. Bilancia z rokov 2007 a 2008 hovorí, že za obe tieto roky bolo zaplatené za výrobu kníh 533 700 Kč (približne pol milióna Kč) a zisk z predaja 241 000 Kč (približne štvrť milióna Kč). Pôvodne tvorili vydavateľstvo dvaja pracovníci, v súčasnej dobe je len jeden, ale i viacero externých spolupracovníkov, redaktorov, ilustrátorov a jedenásťčlenná edičná rada. Firma je fyzickou osobou, nie je zisková, všetky sponzorské príspevky i výťažky z predaja kníh idú na prípravu nových kníh.

Dôležité upozornenie: Za mesiac, najneskôr do 15. októbra, vyjde už druhé vydanie Knihy ľudských prianí. Záujemcovia si môžu objednať túto knihu buď priamo vo vydavateľstve alebo u distribútorskej spoločnosti Kosmas s.r.o., ktorá dodáva knihy aj na Slovensko.

V prípade záujmu o knihu píšte na adresy vydavateľstva:
Antonín Drábek BALT-EAST
Ke škole 1/21
149 00 Praha 4;
e-mail: balt@volny. cz, antonin.drabek@email.cz
alebo volajte tel./fax.: 272 919 005
mobil 608653877 (Česko).

Čitateľom ponúkame knihu v elektronickej podobe:

Stiahni súborKniha lidských přání (súbor je vo formáte PDF a má 835 kB).

Preložil Ján Parada.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť v diskusnom fóre.

Michal Černík
– narodil sa 28. februára 1943 v Čelákoviciach (Česká republika). Vyštudoval Pedagogickú fakultu UK v Brandýse nad Labem, češtinu, históriu a výtvarnú výchovu. Vydal cez štyri desiatky kníh rôznych žánrov pre deti a pre dospelých.
Čerpané z: vlastný zdroj, osobná stránka.

Michal Černík, 09. 09. 2009 | Prečítané: 4876 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (705 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (177 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1230
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore