www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @401
Počítadlo


Spam poison

Klikal som a čítal som

Ach jaj! Dočerta! Len tak niečomu uveriť je oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie!

Klikal som a čítal som

Hrdinom knižky, ktorú by sme radi vydali aj s vašou pomocou, je chlapec Peťo. Ten sa jedného dňa dozvie neskutočné veci. Že aké? Tak napríklad, že na dne Tichého oceána našli plutvu morskej panny. A ešte to, že ak si človek potrie tvár citrónovou šťavou, stane sa pred kamerou neviditeľným. A ešte, že Zem je plochá a vyzerá ako palacinka. A ešte, že čarovné kamene mu vyliečia zubný kaz. Uf… Ale dozvedel sa aj obyčajnejšie veci – že tenisky, ktoré predávajú na námestí sú oveľa lepšie než tie, ktoré predávajú vedľa v uličke. Fakt! A že mobil, ktorý predávajú na začiatku pešej zóny je lepší než ten, ktorý predávajú na konci. A dozvie sa to z telky, z rádia, z internetu, z knihy, ktorú mu darovala spolužiačka…

OK – ale ako má Peťo zistiť, či je to pravda? A dá sa to vôbec? Idem si s ním o tom pokecať.

To, čo čítal, nebol dobrodružný román, ani básničky, ani comics o superhrdinovi: To, čo Peťo prečítal, sa tvárilo ako fakt. V telke, v rádiu, na internete, písali, že je to skutočnosť. Jeho spolužiačka vravela, že sa to naozaj stalo. Jeho sused na ulici povedal, že „prisámvačku to je pravda!“ Vo farebnej knižke bolo napísané, že ak spraví hento a tamto a to i ono, prinesie mu to v živote šťastie!

Ja aj Peťo vám sľubujeme, že nikto z vás túto knižku nebude musieť vrátiť na policu len preto, že jej nerozumie. A každé cudzie slovo, na ktoré tu natrafíte, vysvetlíme správne a hlavne jednoducho. Alebo to nakreslíme.

Klikal som a čítal som

Deti a kamaráti a sranda

Asi všetci máme vo svojom okolí niekoho, kto je svojím spôsobom sčítaný, zvedavý a zaujíma ho, ako fungujú veci okolo nás. Ale v skutočnosti nemá potuchy o skutočnej vede a o tom, ako funguje. Možno je to náš obľúbený spevák, herec, youtuber, bloger či vloger, naša najlepšia kamarátka, moderátor, influencer, ktorí sa nadchýnajú pre horoskopy či numerologické rady – pretože „toľko náhod určite nie je v poriadku!“. A pritom netušia (často nie vlastnou vinou), čo je to kritické a vedecké myslenie a prečo sa o ňom v poslednom čase (hoci je to už vyše dvetisíc rokov) hovorí a píše a prečo s tým ľudia otravujú…

OK – ale ako má Peťo zistiť, či je to pravda? A dá sa to vôbec? A prečo s tým teda ľudia otravujú?

Deti a abrakadabra a malér

Naša kniha sa zameriava na pramene, z ktorých decká v súčasnosti prijímajú najviac informácií – internet a telka. S nárastom informácií rastie aj nárast dezinformácií – či už úmyselných alebo neúmyselných – a teda rastie aj naša zodpovednosť naučiť deti pracovať s týmito informáciami, aby sa nestali ľahkými obeťami iracionálnych a pseudovedeckých výmyslov. Nie – výmysly nie sú neškodné. Kvôli výmyslom robia ľudia horšie rozhodnutia, často s fatálnymi následkami pre seba samých, či pre svoje deti, ktoré sa ešte nevedia rozhodovať samé za seba. Pseudoveda a povery poskytujú ľuďom ľahké odpovede. Peťo sa v knihe rozčuľuje právom – zistiť, či nás niekto nevodí za nos, vyžaduje naozaj pevnú vôľu a náš vlastný čas.

OK – tak ale ako má Peťo zistiť, či je toto všetko pravda? A dá sa to vôbec?


O čom je/nie je naša kniha?

Nie, nie, nie – máme síce na mysli vedu, ale nebudeme písať ani vzorce, ani tabuľky, ani poučky, ani grafy… čestné slovo. Téma kritického, resp. vedeckého myslenia je v súčasnosti veľmi aktuálna, o čom svedčí aj množstvo vydaných kníh na túto tému. Doteraz to však boli vždy knihy iba pre dospelákov, resp. žiakov na stredných školách. No s kritickým a vedeckým rozmýšľaním je treba začať ešte skôr!

Cieľovou skupinou našej knižky sú decká stredného školského veku (11/12 – 14/15 rokov). Kniha je síce určená deťom, ale je aj pre vás – pre ich rodičov, pre ich učiteľov.

Tak teda – o čom je/nie je naša kniha?

O poplašnom zariadení! O tom, aby mali nielen decká, ale každý po prečítaní knihy v hlave poplašné zariadenie, ktoré začne fungovať pri každej novej informácii, ktorú počujeme alebo čítame. No a táto skvelá turbo mašina by nám pred očami mala rozsvietiť nápis: Na základe čoho si ja myslím to, čo si myslím? Na základe čoho mi ty hovoríš to, čo hovoríš? A niekedy je to poplašné naozaj nepríjemné… To je hlavnou myšlienkou knihy: automaticky rozmýšľaj nad každou novinkou, ktorú počuješ alebo čítaš.

Kniha sa z ničoho nevysmieva, nehodnotí, ani neponižuje žiaden názor. A čo je najdôležitejšie(!) – autori neprezentujú vlastné názory na to, či je niečo pravdou alebo nie je. Kniha "nerozdáva rozumy" a nehovorí čitateľom, čomu by mali veriť a čomu nie. Chce dať mladým ľuďom NÁVOD NA ROZMÝŠĽANIE spôsobom, ktorý sa v dnešnej dobe prezentuje ako vedecké myslenie, kritické rozmýšľanie.

Kniha je napísaná ako jeden dlhý (a dúfame, že aj zábavný) rozhovor, kde čitateľa zastupuje chlapec Peťo – ak je Peťo presvedčený o niečom, čo nevie dokázať, kniha ho na to upozorní. Poradí mu, ako skontrolovať druhých, ale aj samého seba. V texte sa píše aj o postupoch, ako si kontrolovať knihy, ktoré práve čítame (áno, áno, áno – aj túto našu), články na internetoch, správy v telke a tak ďalej.

Pretože často uveríme iným ľuďom iba preto, že sú nám sympatickí, zábavní, žoviálni a hovoria inými slovami to, čo si myslíme aj my. Dávajú nám za pravdu a nám sa to páči (veď predsa potvrdzujú to, čo si myslíme aj my!!!) – a pritom sa môžeme mýliť my aj oni.


My a naša kniha

Autormi knihy sú Marek Jurkovič, ktorý sa tejto téme venoval na Slovenskej akadémii vied ako vedecký pracovník; Janko Kurinec – výtvarník a ilustrátor, ktorý zbožňuje vedu rovnako ako výtvarné umenie; Mirka Režná, ktorá kontroluje texty, všimne si každú zabudnutú čiarku a upozorní na každé krkolomné súvetie. No a nakoniec kniha uzrie svetlo sveta aj vďaka všetkým vám, ktorí jej vydanie podporíte.emotikon

Peniaze vyzbierané na StartLabe budú použité na tlač knihy, na dary pre podporovateľov a ako odmena pre autorov… Ak bude kampaň úspešná, knižka uzrie svetlo sveta do 2 mesiacov.

A ozaj, skoro by sme zabudli – na konci knihy je rozprávka! Len nevieme, či sa Peťovi bude páčiť – jednak v nej nie sú žiadne čáry-máry; to, či sa niekto mýli, vôbec nezáleží na tom, či má dobré srdiečko; veci, ktoré vidíme na vlastné oči vôbec nemusia byť pravdivé, no a ľudia z príbehu sú skutoční, nie vymyslení.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ilustráciaJán Kurinec
– krátky manuál k faktom a výmyslom
– knižka o rozmýšľaní, o vedeckom myslení, o kritickom myslení pre deti
Čerpané z:
www.facebook.com

Ján Kurinec, 13. 03. 2020 | Prečítané: 75 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (578 hl.)
 
Nie (430 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1008
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Učme sa moderne
07-04-20 * 20:41
 Humanistická zbierka na pomoc chudobným
07-04-20 * 07:02
 Re: Rúška
05-04-20 * 10:38
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore