www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @411
Počítadlo


Spam poison

Každý národ má takú vládu, akú si zaslúži

Pravda býva občas krutá

V súčasných českých pomeroch by sa mohol zdať názov tohto článku príliš krutým. Ale tak to už s pravdou niekedy chodí, občas je krutá. V podstate vyjadruje zásadu, že politici si dovoľujú len toľko, koľko im my samí dovolíme. V tejto chvíli by čitateľ mohol vzniesť námietku, že jeho možnosti ako voliča a občana sú veľmi obmedzené. Nech zvolí jednu stranu, či druhú stranu, rozdiely nie sú príliš veľké, a vždy skončíme u vlády horných desať tisíc v prospech horných desať tisíc.

Nechcem teraz rozmnožovať už úctyhodný počet článkov kritizujúcich našich politikov, u ktorých však chýba aspoň náznak pozitívneho riešenia. Mojim cieľom je teraz ukázať práve toto riešenie.

Problém zastupiteľskej demokracie spočíva v tom, že po voľbách sa politici stávajú na občanoch nezávislými, vo vnútri vlastných strán potom je toto ich nadradené postavenie poistené vnútrostraníckymi volebnými systémami, ktoré v podstate kopírujú systém zastupiteľskej demokracie. Tak, ako sú politici v podstate nezávislí na svojich voličoch, tak sa i stranícki funkcionári stávajú fakticky nezávislými na členoch svojej vlastnej strany. Vytvára sa tak privilegovaná politická trieda, ktorá sa riadi predovšetkým svojimi vlastnými záujmami, avšak už nie záujmami občanov. Systém lží, korupcie a podvodov je potom len logickým dôsledkom tejto predstieranej demokracie. Dokonca i naša ústava je napísaná tak, aby chránila ich privilégia. A nie je divu, veď si ju napísali a schválili oni sami. Bližšie som o ich rozporoch písal v článku „Vláda založená na zrade“ (viď), o závislosti politických strán a ich funkcionárov na majetkových elitách som písal už v článku „Kríza demokracie na pozadí Grossovej aféry“ (viď).

Vraciam sa k návrhom na zavedenie systému priamej demokracie, ktoré som tu predniesol, pri príležitosti významného vydavateľského činu medzinárodnej organizácie Democracy International, ktorá vydala voľne šíriteľnú verziu svojej publikácie „Priama demokracia“, ktorú je možné si stiahnuť i v slovenčine z ich stránok tu resp. tu. V knihe nájdete ako základné informácie o dejinách priamej demokracie vo svete, tak i analýzu jej fungovania v rôznych krajinách sveta, u ktorých je uplatňovaná. Dôležité sú pre čitateľa informácie o dopade využívania priamej demokracie na stav ľudských práv, či na dane.

Významnú časť publikácie potom tvorí kapitola vyrovnávajúca sa s častými námietkami voči priamej demokracii, a to ako na základe historických skúseností s priamou demokraciou, tak i na základe súčasných empirických výskumov ich efektov.

O priamej demokracii existuje v zahraničí rozsiahla literatúra, a to od sociologických a politologických skúmaní ich dôsledkov, až po ekonomické analýzy dopadov referend na miestne a štátne rozpočty, mieru korupcie atď. Patrí asi k súčasnej našej politickej pakultúre, že sa české vydavateľstva úzkostlivo vyhýbajú prekladom a vydávaniu týchto kníh, a to až na niekoľko drobných výnimok, ktoré predstavujú knihy manželov Tofflerových, a pár zmienok v Sartoriho knihe o demokracii, ktorá však vyšla na Slovensku.

Knihu je možné doporučiť všetkým čitateľom, ktorí nie sú spokojní so súčasným stavom demokracie, a hľadajú cestu k jej náprave v uskutočnení jej ideálu ako vlády ľudu a pre ľud.

Niektoré pasáže knihy však vyvolávajú pochybnosti, a to tie, u ktorých sa autori pokúšajú o teoretické zdôvodnenie demokracie, či o diskusiu s prírodovedným pohľadom na ľudskú prirodzenosť. Ale to je len drobný a v danom kontexte nie veľmi dôležitý detail.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PhDr. Milan Valach, PhD.
* 1956
– vyučuje na Katedre občianskej výchovy Pedagogickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne
– hovorca Hnutia za priamu demokraciu v ČR
Čerpané z: vlastný zdroj, osobná stránka autora

Milan Valach, 20. 11. 2010 | Prečítané: 3669 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore