www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @691
Počítadlo


Spam poison

Kampaň Čistá alternatíva

Asociácia ALERTA zahájila kampaň za svet bez skládok a spaľovní!

Na zvyšujúcu sa produkciu odpadu a na plánované výstavby nových spaľovní odpadu sa rozhodla reagovať Asociácia ALERTA, ktorá vo februári 2012 zahájila kampaň Čistá alternatíva.

Kampaň Čistá alternatíva

Kampaň bola spustená po zlúčení dvoch iniciatív, ktoré Asociácia ALERTA koordinovala od mája 2011. Jednou z nich je Kampaň za znižovanie produkcie odpadu a druhou je iniciatíva zameraná na protesty proti výstavbe nových spaľovní odpadu.

K zlúčeniu iniciatív sa vyjadril jeden z koordinátorov kampane Lukáš Borl:

„Problematika produkcie odpadu a problematika spaľovní sú dve časti jedného celku, ktorý je potrebné posudzovať v širších súvislostiach a komplexne. Zlúčenie dvoch spomenutých iniciatív v jednu kampaň je teda logický a strategicky výhodný postup.
Vnímame to ako krok k efektívnejšiemu presadzovaniu nášho cieľa, ktorý by sa dal definovať ako svet bez skládok a spaľovní.“

Kampaň Čistá alternatíva má taktiež vlastnú internetovú stránku cista-alternativa.cz, na ktorej sa objavujú informácie o plánovaných projektoch spaľovní odpadu v Komořanoch pri Moste, v Chotíkove pri Plzni, v Karvinej a na ďalších miestach v Čechách i na Morave. Na webe sú tiež informácie o protestoch proti spaľovniam odpadu a praktické rady ako znižovať skládkový odpad.

„Nárast produkcie skládkového odpadu je nepochybne veľký problém. Do ohromných rozmerov narástol predovšetkým vďaka dlhodobému zanedbávaniu prevencie vzniku odpadu a tiež vďaka nedostatočnej podpore opakovaného užívania, recyklácie a kompostovania. Práve na tieto zanedbávané časti by sme sa s našou kampaňou chceli zamerať,“ uviedla Lenka Hladíková z Asociácie ALERTA.

V Česku sa v súčasnosti plánuje výstavba a prevádzka niekoľkých nových spaľovní odpadu.

Ich projektanti a prevádzkovatelia tvrdia, že ide o šetrný spôsob nakladania s odpadom.

Environmentálni aktivisti a aktivistky však s týmto tvrdením nesúhlasia. Podľa koordinačného tímu kampane Čistá alternatíva sú spaľovne terčom kritiky kvôli ich negatívnym vplyvom pre ovzdušie a životné prostredie. Kritika je však zameraná taktiež na spôsob financovania spaľovní, ktorý podľa Alerty problematizuje podporu iných alternatív. Asociácia ALERTA na webe uvádza, že na výstavbu spaľovní sú používané verejné prostriedky, ktorých sa potom nedostáva na rozvoj preventívnych opatrení ani na zdokonaľovanie systému recyklácie a kompostovania. Toto tvrdenie je na webovej stránke asociácie podložené číslami, ktoré vyjadrujú, koľko financií spaľovne plánujú vyčerpať z fondov Európskej únie. Prostriedky z týchto fondov sú určené na znižovanie skládkového odpadu.

Podľa koordinačného tímu by kampaň Čistá alternatíva mala podporovať rôznorodé aktivity. Od prednášok a publikačnej činnosti, cez aktívny prístup pri znižovaní produkcie odpadu až po verejné protesty. Kampaň nemá jasne vymedzený časový úsek, po ktorý by mala prebiehať. Podľa Lukáša Borla z Asociácie ALERTA však zrejme pôjde o dlhodobú „mravčiu“ prácu, ktorej sa chce venovať odhodlaný tím ľudí z prostredia environmentálneho hnutia.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Alerta
– je občianske združenie, ktoré v januári 2009 založila skupina ľudí z Litvínovska a Mostecka
– združenie vzniklo ako regionálna iniciatíva, reagujúca na veľkú koncentráciu sociálnych problémov na litvínovskom sídlisku Janov
– za najpálčivejšie problémy Alerta považuje sociálne vylúčenie, chudobu, nízku úroveň vzdelanosti, nedostatok priestoru pre voľnočasové aktivity detí a mládeže, rozvoj úžery, organizovaného zločinu či drogovej scény
Čerpané z: Alerta.cz

Alerta, 08. 02. 2012 | Prečítané: 1788 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore