www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @197
Počítadlo


Spam poison

Kampaň „Bez nenávisti na internete“ je už spustená

NO HATE SPEECH MOVEMENT

Kampaň Rady Európy Bez nenávisti na internete (NO HATE SPEECH MOVEMENT) je určená najmä mladým ľuďom, ktorí sú dennodenne v kontakte s internetom. Hlavným cieľom kampane, je zvýšiť angažovanosť a povedomie mladých ľudí v oblasti boja proti nenávistnému vyjadrovaniu na internete, ktoré sa v posledných rokoch rozmáha a tiež vybaviť mladých ľudí a mládežnícke organizácie kompetenciami, ktoré sú potrebné na rozpoznanie takýchto porušení ľudských práv. Kampaň sa zasadzuje za rovnosť, dôstojnosť, ľudské práva a rozmanitosť.

Slovenská republika sa symbolicky v Európsky deň boja proti homofóbii, v piatok 17. mája 2013 oficiálne zapojila do kampane Bez nenávisti na internete. Záštitu nad kampaňou, ktorá sa realizuje v období rokov 2013 – 2014 prevzal Odbor mládeže a komunitárnych programov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra Slovenskej republiky. Na podnet Rady Európy bol zriadený Národný výbor kampane, ktorý sa v slovenských podmienkach volá „Bez nenávisti na internete“. Členmi výboru sú predstavitelia štátnych a mimovládnych organizácii zapojených do realizácie kampane v SR.

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Štefan Chudoba, ako zástupca jedného z garantov kampane poukázal na možnosti, ktoré internet ponúka užívateľom – tvoriť, zverejňovať, šíriť a „konzumovať“, čiže používať mediálny obsah podľa vlastného uváženia a aj na to, že rozvoj internetových sociálnych sietí zvýšil úroveň zapojenia sa mládeže do internetového sveta rôznymi spôsobmi počínajúc udržiavaním kontaktov s rovesníkmi, nadväzovaním nových kontaktov až po zdieľanie obsahu a objavenie možnosti sebavyjadrenia sa. Zároveň zdôraznil, že každý deň sa stretávame na sociálnych sieťach, komentároch, príspevkoch a dokonca i v médiách s hanlivým, nenávistným vyjadrovaním na adresu rôznych skupín ľudí a práve táto kampaň by mala zvýšiť angažovanosť a povedomie mladých ľudí v oblasti boja proti nenávistnému vyjadrovaniu na internete, ako i o následkoch, ktoré tento fenomén so sebou prináša.

Téma nenávistných prejavov na internete je vysoko aktuálna aj pre políciu, ktorá sa v praxi stretáva s rôznymi prejavmi nenávisti, ako napr. upútanie pozornosti, následná provokácia prostredníctvom chatu, osobných stránok, blogov, prezentácia nenávistných názorov a útokov na sociálnych sieťach alebo internetových stránkach, kde sú zverejňované videá, fotografie a symboly extrémistických hnutí či skupín, ktoré potláčajú základné ľudské práva a slobody. Ako zdôraznil prvý viceprezident Policajného zboru SR plk. Mgr. Milan Lučanský, „spomínané prejavy nenávisti v priestore internetu sú veľmi nebezpečné, pretože v niektorých prípadoch môžu viesť až k fyzickému násiliu voči osobám, ktoré sú predmetom takejto nenávisti“. Policajný zbor preto venuje takýmto prípadom zvýšenú pozornosť a od začiatku tohto roka zaevidoval 29 skutkov súvisiacich s nenávisťou na internete. Na všetkých základných útvaroch v rámci okresných riaditeľstiev sú dokonca určení policajti na vyšetrovanie takýchto trestných činov.

„Kyberpriestor nepozná hranice a extrémisti svoje idei a myšlienky šíria prostredníctvom internetu nekontrolovateľne po celom svete, preto má kampaň opodstatnenie,“ zdôraznil plk. Mgr. Milan Lučanský.

„Ak mám porovnať kampane jednotlivých štátoch Rady Európy, Slovensko je jedna z najaktívnejších krajín a je príkladom pre ostatných. Za jeden stôl si zasadli štátne inštitúcie aj organizácie neziskového sektora a spoločne koordinujú svoju osvetovú, vzdelávaciu činnosť ale aj legislatívne návrhy všetko pod červeným logom srdca,“ povedal Miroslav Drobný, prezident eSlovensko (Zodpovedne.sk, OVCE.sk) a národný koordinátor kampane Rady Európy.

„Z vlastnej skúsenosti som sa niekoľkokrát stretol s nenávistnými komentármi na internete. Snažím sa to nebrať k srdcu ale aj tak sa ma to dotkne. Chcel by som aby kampaň zbúrala bariéry, ktoré nenávisť stavia medzi ľudí. Keď spievam, nerobím rozdiely medzi publikom, nepozerám sa na rasu, náboženstvo či pohlavie. Chcem aby nenávisti bolo na internete čo najmenej,“ povedal Igor Kmeťo ml., hudobník a spevák skupiny Kmeťoband.

Spustenie kampane 17. mája 2013 paralelne prebiehalo v 2 mestách – v Bratislave a Žiline. V Bratislave v rámci známeho festivalu v Mlynskej doline a v Žiline pri príležitosti konania finálového zápasu Majstrovstiev Európy U 17. Dobrovoľníci partnerských organizácii priamo počas akcií propagovali kampaň prostredníctvom propagačných materiálov, či súťaží pre detí a mládež. Z odštartovania kampane na Slovensku sa tiež pripravuje krátky videodokument, ktorý bude zverejnený na internete na webovej stránke www.beznenavisti.sk a na facebooku KampanBezNenavisti.

Kampaň Bez nenávisti na internete bude počas roka realizovaná ONLINE formou, prostredníctvom nástrojov pripravených Radou Európy, ako sú online vzdelávania pre mladých, príručky pre základné a stredné školy a aktívna propagácia kampane za využitia sociálnych sieti.

OFFLINE forma sa bude realizovať prostredníctvom množstva atraktívnych aktivít ako sú participácia na letných festivaloch, orientácia na boj proti nenávistnému vyjadrovaniu na športoviskách, súťaže o najlepšie video, kresbu, príbeh na danú tému, školenia a tréningy pre bloggerov a moderátorov internetových platforiem so zapojením širokej mládežníckej verejnosti.

Osobitný dôraz sa bude klásť na využitie neformálneho vzdelávania v práci s mládežou v kampani, prostredníctvom existujúcich národných projektov KomPrax a PRAKTIK, ktoré realizuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, cez vzdelávanie mladých vedúcich, mládežníckych vedúcich a pracovníkov s mládežou.

Súčasťou kampane bude aj výskum zameraný na prejavy intolerancie na internete, ktorého výsledky budú prezentované na hodnotiacej konferencii júni 2014.

Kampaň „Bez nenávisti na internete“

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Bez nenávisti na internete
Čo je cieľom kampane?
Na internete sa rovnako ako v reálnom svete môžeme stať obeťou zneužívania a porušovania ľudských práv, vrátane prejavov nenávisti v rôznych formách ako aj páchateľom takéhoto konania a šikanovania. On-line svet nie je a nemal by byť svetom bez hodnôt.
Čerpané z: www.beznenavisti.sk

Súvisiace články:
Desať pravidiel ako byť na internete v bezpečí (15.02.2016)

Bez nenávisti na internete, 22. 05. 2013 | Prečítané: 2003 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (17 hl.)
 
Nie (19 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 36
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Vidím pohyby
01-06-20 * 05:22
 Chcete vedieť, či ste nervózni?
01-06-20 * 05:19
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore