www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @420
Počítadlo


Spam poison

Kalište – Stretnutie generácií

6. ročník

Slovenský zväz protifašistických bojovníkovDňa 13. augusta 2011 sa bude konať šiesty ročník stretnutia generácií na Kališti. Stretnutie je nielen dôstojnou spomienkou na obete a tých, ktorí prežili hrôzy vojny a znášali utrpenie vo vypálených obciach, ale je aj mementom pre súčasnú a budúce generácie a zároveň odsúdením všetkých prejavov znevažujúcich historické fakty a obetavosť účastníkov protifašistického odboja.

Záštitu nad podujatím prevzal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Vladimír Maňka.

Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici, spolu s Múzeom SNP, Banskobystrickým samosprávnym krajom, Mestom Banská Bystrica a ďalšími spoluorganizátormi pripravili dôstojnú spomienku na obete Kališťanov a účastníkov boja proti fašizmu, na ktorú pozvali domácich a zahraničných ústavných činiteľov, diplomatov, predstaviteľov štátnej správy, samosprávy, zástupcov vypálených obcí, partnerských organizácií a ďalších hostí.

V prílohe tlačovej správy je elektronická podoba informačného plagátu a informačnej brožúrky, vydaných pri tejto príležitosti.

Text pripravil: Dr. Anton Hoffmann, Tlačová komisia Oblastného výboru SZPB Banská Bystrica

Národná kultúrna pamiatka Kalište

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici spravuje Kalište ako svoju vysunutú expozíciu. Je to jedna z vyše stovky slovenských obcí a osád, ktoré fašisti počas 2. svetovej vojny vypálili. Nachádza sa v chránenej oblasti Národného parku Nízke Tatry. Sú tam zrekonštruované dva domčeky, malá zvonička a základy zhorených obytných domov. Pripomínajú tragédiu, ktorá sa tu odohrala 18. marca 1945. V roku 2007 Múzeum SNP sprístupnilo vo dvoch domčekoch novú expozíciu pod názvom Partizánska republika. Spolu s expozíciou sprístupnili aj nový pamätník. V roku 2008 Múzeum SNP sprístupnilo náučný chodník Kalištím s názvom Ako žili Kališťania. Tvorí ho sedemnásť informačných tabúľ, ktoré sú umiestnené v areáli celej Národnej kultúrnej pamiatky.

Voľakedajšia uhliarska osada Kalište vznikla v roku 1525 na južnom upätí Nízkych Tatier, v nadmorskej výške 924 metrov. Bolo to v čase, keď sa zvýšila spotreba dreveného uhlia pre vzmáhajúce sa hutníctvo na Horehroní.

V roku 1940 mala osada Kalište 209 obyvateľov. Počas Slovenského národného povstania sa stala jedným z centier takzvanej Partizánskej republiky v Nízkych Tatrách. Obyvatelia obce prichýlili odporcov fašizmu a ľudí rasovo prenasledovaných. Bolo tu sídlo Štábu partizánskych jednotiek, ktoré sa neskôr presunuli k frontovej línii. Keď obec zostala bez ochrany, fašisti ju z pomsty za pomoc odboju vypálili.

Odchod partizánov bol predzvesťou bartolomejskej noci, ktorú Kalište zažilo nadránom 18. marca 1945. Do oslobodenia osady vtedy chýbalo len päť dní. Príslušníci Einsatzkommanda 14 oporného bodu v Banskej Bystrici boli skúsenými remeselnými vrahmi. Podieľali sa na genocíde nevinného obyvateľstva, starcov a detí v Nemeckej, Kremničke a na mnohých iných miestach v okolí Banskej Bystrice. Fašisti prišli cestičkou od Moštenice a z domov vyháňali rozospatých obyvateľov. Už v jednom z prvých zastrelili 21-ročnú Antóniu Komorovú a 43-ročnú Júliu Bučkovú. Alexander Bučko, Július Kaliský a Ján Kaliský nacisti zastrelili pri pokuse o útek do lesa. Obyvateľov osady zhromaždili pred kaplnku a ich príbytky zapálili. V niektorých domoch zostali chorí a nevládni, ktorých fašisti nedovolili vyniesť. V horiacich domoch zaživa uhorelo deväť Kališťanov vo veku od štrnásť do deväťdesiat rokov. V partizánskej zemľanke nad osadou zastrelili a upálili dvanásť partizánov. Devätnásť chorých, zväčša maďarských prebehlíkov, odvliekli so sebou a neskôr zastrelili pri Moštenici. Poslednou obeťou fašistických zverstiev sa stal 45-ročný Jozef Vyšný, otec siedmich detí. Fašisti ho odvliekli a neskôr zavraždili v Turčianskych Tepliciach. Vražda bola vrcholom fašistickej neľudskosti a beštiality. Jozefa Vyšného vrahovia prepílili stolárskou pílou. Výsledok fašistického vyčíňania na Kališti bol otrasný: 18. marca 1945 v plameňoch zloby a nenávisti vzplanulo 36 stavieb, 46 obyvateľov osady a partizánov. Ušetrená zostala len kaplnka.

Po oslobodení Slovenska zostalo na našom území viac ako 102 vypálených obcí a 211 masových hrobov. Na miestach týchto hrobov vyrástli pamätníky, zničené a vypálené osady povstali z popola, vrátil sa do nich život. V osade Kalište sa už však život neobnovil. Zachránení obyvatelia Kališťa sa rozpŕchli po blízkom okolí, niektoré rodiny sa presídlili do Banskej Bystrice, do časti Fončorda, kde pre nich štát vybudoval domy na ulici Nové Kalište. Priestor Kališťa sa podľa uznesenia Predsedníctva SNR č. 24 zo dňa 27. februára 1961 stal Národnou kultúrnou pamiatkou.

Kalište

Tragický 18. marcový deň roku 1945 bude natrvalo zapísaný v našej histórii ako varovanie a zároveň spomienka na obete Kališťanov.

Text pripravil: Fedor Mikovič

Stiahni súborPríloha: Brožúrka Kalište – Stretnutie generácií (súbor je vo formáte PDF a má 1,63 MB) a Plagát Kalište – Stretnutie generácií (súbor je vo formáte PDF a má 696 kB)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB)
Oblastný výbor v Banskej Bystrici
ČSA č. 7
Čerpané z: Oblastný výbor SZPB v Banskej Bystrici

SZPB Banská Bystrica, 26. 07. 2011 | Prečítané: 5272 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (171 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1251
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore