www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @624
Počítadlo


Spam poison

Julian Barnes – Pocit konca

Artforum vydáva Pocit Konca

Už 12. marca vychádza vo vydavateľstve Artforum kniha anglického spisovateľa Juliana Barnesa Pocit konca, ktorá získala najprestížnejšie literárne ocenenie v Británii, Man Booker prize, za rok 2011.

Vo vyhlásení komisie sa o knihe píše:

„Naozaj nádherný román, ktorý čitateľa strhne od prvej stránky a po celý čas bude môcť žasnúť nad presnosťou Barnesovej prózy.“

Julian Barnes – Pocit koncaKniha zachytáva Tonyho Webstera, priemerného, úspešného Angličana dnešných čias, ktorý všetko vo svojom živote vsadil na istotu. Jeho rozprávanie sa začína v rokoch, kedy už môže človek začať bilancovať svoj život. Tony sa vracia do svojho dospievania v šesťdesiatych rokoch a náhle zisťuje, že spomienky sú zradné. V nečakanom šoku nad vlastným, pomstychtivým listom z mladosti, odhaľuje plytké pohnútky, ktorými sa celý život riadil. V myšlienkach sa obracia k dávnemu priateľovi zo strednej školy, Adrianovi, ktorý spáchal samovraždu, a svojej prvej láske, Veronike, ktorá Adriana pred ním uprednostnila. Namiesto pokojného prístavu staroby Tonyho víta rozbúrené more vlastných pochybností o sebe a o tom, čo má v skutočnosti zmysel.

Kniha je aj napriek napínavému príbehu meditáciou nad všeobecne uznávanou priemernosťou, ktorá síce prináša spoločenské výhody, ale len čiastočné uspokojenie – v skutočnosti drví zaživa. Hrdina je pred nami lapený vo svojej márnosti ako pavúk vo vlastnej sieti. Tony Webster sa pýta sám seba: Aký epitaf by bol vhodnejší na náhrobok: „Každý deň je nedeľa“? Alebo: „Ten, čo ničomu nerozumel“?

Ukážka z knihy:

„Potom som sa lepšie zamyslel nad Adrianom. Od začiatku videl jasnejšie než my ostatní. Kým my sme sa oddávali záhaľčivosti dospievania s predstavou, že svojou stereotypnou nespokojnosťou sa originálne vysporadúvame s ľudským údelom, Adrian už hľadel ďalej a na súvislosti. Aj život vnímal jasnejšie – dokonca aj, či možno hlavne, keď dospel k presvedčeniu, že je nanič. V porovnaní s Adrianom som bol vždy zmätkár, ktorý sa veľa nenaučil z tých pár životom uštedrených lekcií. Z môjho pohľadu som sa uspokojil s životnou realitou a podriadil sa jej nevyhnutným potrebám: Ak toto, potom tamto, a tak ubiehali roky. Z pohľadu Adriana som rezignoval na život, prestal si o ňom klásť otázky a len ho bral, ako šiel. A tak som po prvý raz pocítil ľútosť – niečo medzi sebaľútosťou a sebanenávisťou – všeobecnejšie nad celým vlastným životom. Nad celým. Prišiel som o priateľov z mladosti. Prišiel som o lásku svojej manželky. Vzdal som sa všetkých ambícií, ktoré som kedy mal. Nechcel som mať v živote zbytočné ťažkosti, čo sa mi podarilo – a aké to bolo úbohé.

Priemer, to som bol už od strednej. Priemer na univerzite aj v robote, priemer vo vzťahoch, vernosti, láske a nepochybne priemer aj v sexe. Pred pár rokmi robili medzi britskými motoristami prieskum, v ktorom sa ukázalo, že deväťdesiatpäť percent opýtaných si myslí, že sú „nadpriemerní“ vodiči. Väčšina z nás však musí zákonite patriť medzi priemer. No nie že by to prinášalo nejakú útechu. To slovo zaznieva znova a znova. Priemer v živote, priemer v pravdivosti, morálny priemer. Keď ma Veronika znovu uvidela, najprv si všimla, že už nemám vlasy. To bolo to najmenej.

V e-maile, ktorý mi poslala ako odpoveď na moje ospravedlnenie, písala:

»Ty tomu jednoducho nerozumieš, že? A nikdy si ani nerozumel.«

Ťažko sa môžem ponosovať. Ale cítil som trápnu túžbu, aby ma aspoň v jednej z tých svojich dvoch viet oslovila menom.“

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Vydavateľstvo Artforum
Vydávanie kníh sa v Artfore začalo presne tak, ako viaceré dôležité kroky v našich životoch – otázkou: prečo to neurobiť? Začali sme teda vydávať tie, ktoré nám na pulte najviac chýbali a chceli sme ich tam mať. A pretože pre nás kniha nie je len spotrebný materiál, ale životná nutnosť, je dôležité dať knihe, jej myšlienkam a posolstvu aj formu, ktorá jej prináleží.
Čerpané z: vydavatelstvo.artforum.sk a inforum.artforum.sk

Artforum, 07. 03. 2012 | Prečítané: 3099 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (13 hl.)
 
Nie (13 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 26
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore