www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @131
Počítadlo


Spam poison

Jesenná rovnodennosť

Na severnej pologuli nastala jesenná, a na južnej pologuli jarná rovnodennosť, preto sa niekedy uprednostňujú názvy marcová a septembrová rovnodennosť.

Po kliknutí na obrázok s nápisom Autumnal Emotion sa vám v novom okne otvorí stránka YouTube, kde si môžete pozrieť video so sprievodnou hudobnou ukážkou od Secred Garden.

Jesenná nálada (Secret Garden) – írsko-nórske duo: írsky huslista Fionnual Sherry a nórsky skladateľ a klavirista Rolf Lovland, externe scenárista Petter Skavlan, nórsky spevák Gunhild Tvinnereim; neoklasická hudba.


Rovnodennosť je moment, keď Slnko zasvieti kolmo na rovník. Názov je odvodený od skutočnosti, že najbližší deň a noc pri tomto okamihu majú rovnakú dĺžku na celej Zemi. (Vzhľadom na zemskú atmosféru to neplatí presne – slnečné lúče sa blízko horizontu v nej zahýbajú, a tak je Slnko vidieť, aj keď je vlastne tesne „pod horizontom“.) Zaujímavé je to i na póloch: tam „putuje“ Slnko po horizonte celý deň, takže je tam vlastne noc aj deň naraz, prípadne nie je tam ani noc ani deň. Rovnodennosť nastáva vždy dvakrát za rok (keď si Zem „preklápa“ privrátenú časť k Slnku zo severnej na južnú a naopak). Rovnodennosti sú začiatky tzv. astronomickej jesene a jari – i keď by to mali byť ich stredy, nie začiatky, ale vzhľadom na tepelnú zotrvačnosť zemskej atmosféry je tento názov výstižný.

Rovnodennosť

Na severnej pologuli jesenná, a na južnej pologuli jarná rovnodennosť, nastane dnes, 22. septembra 2009 o 23:18 hod. SELČ. Preto sa niekedy uprednostňujú názvy marcová a septembrová rovnodennosť.

Medzinárodným označením času sa to zapíše 2009-09-22T23:18+02:00, kde jednotlivé časti znamenajú: 2009-09-22 je dátum: rok, mesiac a deň. Písmeno T je oddeľovač, 23:18 je čas a +02:00 je časový posun od svetového času (UTC).

Zdroj obrázka k rovnodennosti: © Wikipédia.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť v diskusnom fóre.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
Wintermood – Music by Secret Garden

Ján Parada, 22. 09. 2009 | Prečítané: 5339 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore