www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @638
Počítadlo


Spam poison

Je možné žiť mravne bez viery?

Hľadanie odpovede

V Sedmičke č. 40 vyslovuje pani senátorka Venhodová znepokojenie nad tým, že mnoho Európanov odmieta vieru. Hovorí, že kresťanstvo dalo Európe jej morálne smerovanie a kresťanské hodnoty.

Vyjadrenia pani senátorky a predstaviteľov kresťanskej cirkvi má v spoločnosti vzbudiť zdanie či dojem, že bez viery v boha a Krista nemožno žiť morálne a slušne. Nemienim rozpitvávať dve tisícky rokov histórie, ktorá predkladá tisíce príkladov nemorálneho, ba priamo desivého správania a konania príslušníkov rímsko-katolíckej cirkvi. Podľa toho, čo sa o viere a o živote vo viere hovorí, mali by byť všetci príslušníci cirkvi cnostní a dokonalí. Nie sú, a nikdy neboli.

A taktiež nemám v úmysle vypisovať veľké množstvo príkladov, kedy bezverci či ateisti prežili celý svoj život morálnejšie a šťastnejšie, než veriaci.

Prečo je teda spoločnosti neustále otĺkané o hlavu, že súčasný stav spoločnosti je spôsobený odklonom spoločnosti od viery? A prečo cirkev vynakladá toľko energie a úsilia, aby do svojho lona pritiahla nové ovečky, a prečo sa jej to nedarí?

Odpoveď by nemusela byť taká zložitá, ako sa na prvý pohľad javí. Celá spoločnosť prekonáva celkom prirodzený vývoj (ako ostatne v histórii každá, nech už by tento vývoj viedol i k vlastnej záhube tej ktorej spoločnosti), ktorý sa nedá zastaviť ani vrátiť späť. To je fakt, na ktorom nemôže zmeniť nič ani skutočnosť, že by všetci príslušníci spoločnosti boli zároveň príslušníkmi rímsko-katolíckej cirkvi. Morálka a morálne či nemorálne správanie a konanie je ovplyvnené niečim iným, nie vierou v boha či Krista.

Povaha človeka, ktorá viacmenej smeruje a riadi konanie a správanie jednotlivca, je každému daná génmi a počas života je ovplyvňovaná výchovou a silou jeho vlastnej vôle. Svoje by k tomu určite mohlo povedať mnoho špecialistov z rôznych odborov, a očakávam, že aj povedia.

Poukazovanie na konzumný spôsob života je lacné a smiešne. Človek k životu potrebuje jesť, piť, obliekať sa a bývať (čo človek musel už od svojho objavenia sa na Zemi – a môžeme sa samozrejme opäť vrátiť do jaskýň, odetí do zvieracích koží – je otázka, či je toto pravé orechové). Nevystačia si s vierou a milodarmi. Ani cirkevní hodnostári, obťažkaní zlatom a prepychom, žijúci si svoj bezstarostný pohodlný život, ktorý neohrozuje žiadna kríza a nezamestnanosť, to s životom podľa zásad Kristovej viery nemyslia vážne. O morálke nehovoriac.

Je možné usilovnou prácou celej spoločnosti, zákonmi, vyučovaním, výchovou, a rešpektovaním a dodržiavaním morálnych princípov, dosiahnuť zlepšenie situácie aj bez rímsko-katolíckej cirkvi. K tomu, aby človek nepodvádzal, neklamal, nekradol, nezabíjal a choval sa slušne, nepotrebuje vieru v boha.

Odpoveď na otázku z nadpisu musí teda jednoznačne znieť – Áno!

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Antonín Vaněk Antonín Vaněk
– predseda občianskeho združenia Humanistickí ateisti z Českej republiky
– životné krédo: „Na život je potrebné nazerať realisticky; ani optimisticky, ani pesimisticky.“
Čerpané z: Lze žít mravně bez víry?

Antonín Vaněk, 29. 11. 2010 | Prečítané: 3351 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kniha
24-01-20 * 01:46
 Re: Kniha
23-01-20 * 19:20
 Humanistická zbierka Protect Humanists At Risk
23-01-20 * 02:13
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom