www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @464
Počítadlo


Spam poison

Je dôležité, aby sme začali robiť konkrétnu štatistiku rómskych trestných činov

Nie je možné, aby na celom Slovensku klesala kriminalita, a v tých lokalitách, kde sú rómske osady, kriminalita stagnovala alebo dokonca stúpala

Robert Kaliňák21. 10. 2017 sa v Nitre uskutočnila konferencia strany SMER – sociálna demokracia (SMER – SD) o aktuálnych spoločenských a politických otázkach. Na konferencii vystúpil aj podpredseda strany SMER – SD, a zároveň súčasný minister vnútra Slovenskej republiky, Robert Kaliňák.


V prejave okrem iného povedal:

„Na záver mi dovoľte ešte niekoľko poznámok, pretože napriek tomu, že som povedal, že bezpečnostná situácia na Slovensku sa zásadne zlepšuje, sú oblasti, kde tomu tak nie je. Myslím si, že na takýchto otvorených fórach, kde hovoríme medzi sebou, si treba niekedy priznať aj chybu. A ja som takú chybu urobil.

V roku 2012, keď sme diskutovali o potrebe rozvoja a zlepšovania aj otázky bezpečnosti a integrácie medzi rómskou komunitou a majoritným obyvateľstvom, počúvali sme aj vtedy ako opozícia je veľmi šikovná, ako oni majú tisícky nápadov, ako oni všetko vedia fantasticky riešiť. To, čo hovoria aj dnes. A tak sme sa rozhodli, ja som sa rozhodol, je to moja osobná zodpovednosť, že zveríme úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity hnutiu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Sľubov bolo 100 %, reality dnes môžeme vidieť 0 %. Bolo to absolútne zlyhanie, kedy napriek tomu, že mali voľné ruky, množstvo zdrojov, ktoré pochádzali z európskych peňazí, sa situácia nikam nepohla.

Myslím si, že je čas, ale na zmenu. Som veľmi rád, že na čele úradu splnomocnenca dnes stojí podpredseda strany MOST – HÍD Ábel Ravasz, ktorý zobral naozaj situáciu za pačesy, a v tej integračnej oblasti a v zlepšovaní podmienok vzdelávania, v oblasti pracovných návykov a podobne, ide naozaj od podlahy.

A hneď, po pár mesiacoch, je vidno zmenu.

To, čo ale máme na starosti my, musí byť zlepšenie situácie. Nie je možné, aby na celom Slovensku klesala kriminalita, a v tých lokalitách, kde sú rómske osady, kriminalita stagnovala alebo dokonca stúpala. Musíme zaviesť zásadné opatrenia, ktoré dostanú aj tieto oblasti na správnu trajektóriu. Hovoril som to na začiatku toho roka, a za ten čas sme pripravili komplexný systém opatrení, ktorý v najbližších týždňoch budeme zavádzať do praxe.

Spočíva predovšetkým v integrovaných policajných oddeleniach, zahŕňajúcich tak dynamickú ako aj statickú ochranu osôb a majetku. Na jednej strane systém inkluzívnej bezpečnosti. Na druhej strane doplnenie o silné preventívne opatrenia. Musíme byť prítomní, musí nás byť vidieť, a musí nás byť cítiť. Všade tam, kde polícia je vo väčšej prezencii, kriminalita zásadným spôsobom klesá. Musíme byť schopní rýchlo reagovať, a musíme byť schopní hlavne reagovať preventívne. To je v oblasti boja proti kriminalite to najťažšie.

Musíme mať nulovú toleranciu k menej závažným trestným činom práve preto, že sa veľmi často opakujú. A musíme byť dôrazní. Musíme zvýšiť flexibilitu hranice medzi trestným činom a priestupkom. Práve táto hranica častokrát zvádza k tomu, že menší čin, nepodstatný, napriek tomu, že je mimoriadne ohrozujúci, je považovaný len za priestupok. Musíme zvýšiť zodpovednosť rodičov za maloleté deti, a musíme sprísniť rozdiel medzi maloletými a mladistvými, kedy častokrát práve oni bývajú zneužívaní na trestnú činnosť vlastnými rodičmi.

Osobitnú pozornosť musíme venovať dôchodcom. Som veľmi rád, že je tu dnes s nami aj pán predseda Ján Lipianský, pretože práve Jednota dôchodcov bude naším ústredným partnerom pri ochrane tejto najzraniteľnejšej skupiny obyvateľstva. Práve oni sú najčastejšou obeťou trestných činov na pravidelnej báze. A my chceme práve v spolupráci pripraviť projekty, ktoré jednotlivé kluby Jednoty dôchodcov budú omnoho aktívnejšie, budú lepšie chránené, a budú predovšetkým vyvíjať činnosti, aby aj tí, predovšetkým opustení starí ľudia, mali pocit bezpečia.

Toto je naša úloha, z ktorej chcem aj osobne niesť zodpovednosť a robiť odpočet na začiatku roku 2020, že sa tá situácia zásadne zmenila.

Nie je možné, aby sme sa neustále zakrývali pod niektoré európske politicky korektné stanoviská. Je pre nás dôležité, aby sme začali robiť konkrétnu štatistiku rómskych trestných činov, aby sme ich vedeli oddeliť od zvyšnej, a vedeli sme priamo zacieliť opatrenia. Aby sme vedeli, aká je skutočná bezpečnostná situácia v obci, a kto tam pácha trestnú činnosť. Aby sme ju mohli znížiť, a mohli sme chrániť našich občanov, pretože bezpečnosť našich občanov je a bude na prvom mieste. A my sa z nej budeme zodpovedať.

Ďakujem pekne.“

Zdroj video záznamu: www.smertv.sk.

Archív:

Robert Fico: SMER – SD plní sny Mikuláša Dzurindu

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 22. 10. 2017 | Prečítané: 360 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Moje poznámky
07-08-20 * 11:09
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore