www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @406
Počítadlo


Spam poison

Iniciatíva „Bývanie pre mladých“

Chceme nájomné byty!

V stredu 10. augusta 2016 sa uskutočnila tlačová beseda venovaná problematike bývania pre mladých. V lokalite vysokoškolských internátov pri Slávičom údolí sa stretli zástupcovia iniciatívy „Bývanie pre mladých“ s novinármi. Adam Sarlós a Denis Cáder oboznámili novinárov s problémom, ktorý môže výrazne ovplyvniť chuť mladých bývať na Slovensku. Táto problematika sa týkala nízkeho počtu nájomných bytov, porovnávaniu so zahraničím, ale predovšetkým navrhovaného poplatku za rozvoj. Ten je momentálnou prekážkou pre mladé rodiny, či študentov, ktorí by sa chceli osamostatniť. Okrem iniciátorov vystúpil aj Adrián Gubčo z Bratislava YIMBY, ktorý sa venuje rozvoju Bratislavy.

Na tlačovej besede odznelo:

Sme študenti zastupujúci rôzne občianske združenia, ktorým nie je jedno, ako sa tu, v našej krásnej krajine, bude žiť. Veľmi dlho sa diskutuje o tom, že mladým sa kvôli zlým podmienkam neoplatí na Slovensku žiť. My však máme Slovensko veľmi radi, a preto to tu nechceme vzdať. No naše odhodlanie zotrvať v tejto krajine je každoročne testované. Tento rok to nie je inak. Páni poslanci prijali novelu zákona, ktorá sa pompézne nazýva „poplatok za miestny rozvoj“. Tento zákon mal byť pôvodne namierený proti developerom, no v skutočnosti ide proti ľuďom. Starostovia bratislavských mestských častí už dávnejšie avizovali, že by boli za tú najväčšiu sadzbu, t. j. 35 € za m². Ak si zoberieme napríklad byt s rozlohou 50 m² plus spoločné priestory, poplatok predstavuje zvýšenie ceny bytu o vyše 2 500 €. Developer nemá problém tento poplatok premietnuť do ceny bytu. Za 2 500 € v dnešnej dobe môžeme zakúpiť kompletné vybavenie bytu (ak nie kompletné, tak aspoň základné určite). Viacerí poslanci mestských častí Bratislava sú s tým OK, pretože za bývanie v hlavnom meste Bratislava si človek „má priplatiť“. Neviem, aké sú presné platy pánov poslancov, no priemerný plat mladého človeka je príliš nízky na to, aby sa zbytočne zvyšovala cena bytov. A kam tie peniaze za rozvoj vôbec pôjdu? Na ďalšie hody? Na lepšie víno na hodoch? Na lepšiu kapelu na mestských slávnostiach? Alebo nebodaj na kvalitnejšiu limuzínu pre poslancov? V jednoduchosti to vyzerá, „chceš tu žiť, ale nemôžeš“. Byty chýbajú. Nikto nové nestavia. Pre porovnanie môžeme použiť príklad z Viedne. Tam je vyše 220 000 bytov, zatiaľ čo v Bratislave ich máme len niečo cez 3 000. Stavia sa iba v blízkych obciach mimo mesta, a tým naše hlavné mesto stráca. Z toho vyplýva, že treba zobrať odniekiaľ peniaze. Najprv prišlo zvýšenie daní z nehnuteľnosti a teraz prichádza poplatok, ktorý je nezmyselným obmedzením. Niekto môže povedať: neplač a zober si úver. Ale kde si majú mladí požičať? Nie každý z nás má bohatého ocinka a maminku a finančný základ si vytvoríme až niekoľko rokov v zamestnaniach, nie hneď po škole. 100-percentný úver nám nikto nedá, jedine možno nejaká pochybná nebankovka, čo je cesta rovno do pekla. Tak aký úver si máme zobrať? Byty vo väčších mestách sú jednoducho drahé a tento poplatok situáciu iba zbytočne zhoršuje. A my sa ešte čudujeme, že mladí odchádzajú do zahraničia, kde sú viaceré možnosti, napríklad také bývanie v štátnych nájomných bytoch? Mladí ľudia sú budúcnosťou tejto krajiny. Budúci platiči daní, a teda motor budúcich vlád a ich systémov, napríklad aj takého dôchodkového systému. Preto žiadame, aby poslanci zrušili novelu zákona o poplatku a začali riešiť nové a hlavne efektívne spôsoby, ako získať peniaze. Stále platí, že tri štvrtiny mladých býva so svojimi rodičmi, a takéto nové formy dane nám v osamostatnení určite nepomôžu.

Adam a Denis

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Bývanie pre mladýchIniciatíva „Bývanie pre mladých“
Nové a dostupné bývanie si študenti, ale aj celkovo mladí ľudia hľadajú ťažko.
Kto pomôže mladým ľuďom s prvým bývaním?
Možnosti bývania pre mladých sú veľmi obmedzené. Ceny bytov rastú, väčšie mestá nestavajú žiadne nájomné byty a teraz chcú ešte zaviesť tzv. poplatok za rozvoj, ktorý byty ešte zdraží. Úroky sú teraz nízke, ale to nebude navždy. Mestá by si teraz vedeli zobrať lacné úvery nadlho a postaviť byty, keby chceli, ale nechcú… Budeme bývať v prívesoch ako v Amerike? Alebo brať si hypotéky na 100 rokov ako v Japonsku? Nikde vo svete to nefunguje tak ako na Slovensku… pozrime sa napríklad na neďalekú Viedeň, kde sú desaťtisíce nájomných bytov.
Čerpané z: www.facebook.com/byvaniepremladych

Súvisiace články:
Zákon číslo 447/2015 je zlý (21.10.2016)

Bývanie pre mladých, 10. 08. 2016 | Prečítané: 1742 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (10 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 18
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore