www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @125
Počítadlo


Spam poison

Humanista je non-supernaturalista

Aby sme pochopili, čo to znamená, musíme si najprv vysvetliť pojem supernaturalizmus

Supernaturalizmus je viera v nadprirodzeno. (1)

Sú ľudia, ktorí si myslia, že okrem tohto sveta, a celého vesmíru, existuje ešte akýsi zvláštny, záhadný, či tajomný svet, v ktorom sa nachádzajú rôzne bytosti. Väčšinou ich poznáme z mytológie (2), ale mnoho ľudí verí, že takéto bytosti skutočne existujú.

Napríklad boh, alebo bohovia, to záleží od náboženstva, či je monoteistické alebo polyteistické, potom rôzni anjeli, lepší sa nachádzajú v nebi, horší v pekle. Napríklad démoni. (3) Ale v tom nadprirodzenom svete môžu byť aj také zvláštne stvorenia ako je napríklad kentaur, spolovice človek a spolovice kôň. (4)

U humanistu absentujú tieto predstavy o nadprirodzenom svete. Humanista si vystačí s poznatkami z tohto sveta, s poznatkami, ktoré sú overiteľné, skúmateľné, alebo podložené vedeckými dôkazmi.

Tak ako sa zvykne hovoriť literatúre faktu, že to je non-fiction, tak môžeme hovoriť o humanistoch, že sú non-supernaturalisti. (5)

Kedysi v Grécku žili ľudia, ktorí verili v rôznych prabohov (Ókeanos, Téthys, Chaos, Erebos, Gaia, Eros, Nyx, Ouranos, Aithér, Kronos, Titani), bohov (Zeus, Héra, Poseidón, Ares, Hermes, Héfaistos, Afrodita, Aténa, Apolón, Artemis, Héba, Hélios, Hestia, Démétér, Dionýzos, Hádes, Persefoné), bájnych hrdinov (Herakles, Achilles, Iasón, Argonauti, Perseus, Oidipus, Théseus, Triptolemos, Bellerofontes) alebo čudesné bytosti (satyrovia, kentauri, gorgony, nymfy, Medúza, Minótauros, Hydra, chiméra, kyklop, múza). (6)

Kto v nich dnes verí? Pravdepodobne nenájdete človeka, ktorý by si vážne myslel, že existujú tieto bytosti. Zato po rozšírení kresťanstva v Európe dodnes nájdete ľudí, ktorí veria v kresťanského boha. Väčšina z nich verí, že existujú aj dobrí duchovia (anjeli), či zlí duchovia (démoni).

Všimnite si, že náboženské predstavy sa menia. Vývoj ide o mnohobožstva (polyteizmus) k jednobožstvu (monoteizmus). A smeruje k nulovému stavu. K nulabožstvu. K absencii predstáv celej tej plejády rôznych prabohov, bohov, polobohov, domácich bôžikov, či ktorejkoľvek inej bájnej bytosti.

Kresťanstvo je monoteistické náboženstvo, a tvrdí, že je len jeden skutočný boh, práve ten ich, ktorý stvoril celý vesmír. Rovnako o výlučnosti svojho boha sú presvedčení moslimovia, ale ešte aj židia.

Nutne z toho vyplýva, že Gréci sa museli mýliť v predstavách o olympských bohoch. Keby mali Gréci pravdu, kresťanstvo by bolo chybné. Nemôže platiť aj jedno, i druhé. S najväčšou pravdepodobnosťou neplatí ani jedno, ani druhé.

Humanista pristupuje rovnocenne ku všetkým náboženstvám. Podľa toho, ako sa predháňa jedno náboženstvo pred druhým, zdá sa, že žiadne z nich nemá oporu v skutočnosti. Ten nadprirodzený svet je len svet ľudských predstáv.

Humanisti majú tiež rôzne predstavy, ale tieto predstavy nemajú oporu v nadprirodzenom svete. Napríklad poézia, hudba, ale aj vedecká fantastika. (7)

Fantázia použitá vo vedeckofantastickej literatúre sa nevyhlasuje za pravdivú. Napríklad príbeh z knihy Cesta do stredu Zeme, ktorú napísal Jules Verne. Rozumný človek vie, že sa nikomu nepodarilo nájsť cestu do stredu Zeme, že príbeh je výsledkom spisovateľových predstáv. (8)

Naproti tomu fantázia použitá v náboženstvách sa vyhlasuje za pravdivú. Napríklad ako bájny Ježiš premenil vodu na víno. (9) Rozumný človek neberie vážne takúto alchýmiu. (10)

V náboženských predstavách sa nadprirodzený svet prelína so svetom prirodzeným. Tak ako sa kedysi v Grécku ľudia stretávali s bohmi, a ďalšími mytologickými bytosťami, tak aj neskôr v kresťanskej mytológii sa prelína svet nadprirodzený s prirodzeným. Kam sa Ježiš pohol, tam zázrak! (11)

Humanista berie na vedomie len prirodzený svet. Ten svet, a celý vesmír, tak ako ho popisuje veda.

Vesmír je tak veľmi bohatý na obrovské množstvo záhad, nepochopiteľných a neznámych javov, že humanistom bohate stačí skúmať tieto tajomstvá. A vysvetľovať ich prirodzeným, normálnym spôsobom.

Vysvetlivky:

(1) Synonymický slovník slovenčiny, tretie, nezmenené vydanie, Veda 2004, ponúka pre slovo nadprirodzený takéto vysvetlenie:

Nadprirodzený jav je taký jav, ktorý sa vymyká rozumovému a zmyslovému poznaniu. Opakom je skutočný jav, alebo normálny jav.

Krátky slovník slovenského jazyka, 4., doplnené a upravené vydanie, Veda 2003, hovorí, že:
nadprirodzený je presahujúci hranice rozumového poznania a zmyslového vnímania. A ponúka príklady: nadprirodzené bytosti, nadprirodzené sily, nadprirodzený život.

Slovník slovenského jazyka, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied 1959 – 1968, vysvetľuje, že nadprirodzeno je v idealistickej filozofii oblasť, ktorá nepodlieha prírodným zákonom.

(2) Mytológia je veda o mýte, o bájach, o pôvode, o náboženstvách a ságach o bohoch, pričom sa v najnovšom čase považuje aj písomne zaznamenaná tradícia o zakladateľoch náboženstiev za mytologizované výklady.

(3) Démon

James A. Haught v článku Hasnúca viera píše:

Pod hladinou však americký ústup náboženstva postupuje rok za rokom, dekádu za dekádou. Viera v neviditeľných bohov, diablov, nebo, peklo, anjelov, démonov, panenské narodenie, zmŕtvychvstanie, zázraky, mesiášov, vízie, proroctvá, vtelenia, prevtelenia, posadnutie duchmi, posadnutie diablom, vyháňanie diabla/ov, posvätné vizitácie, mystické zjavenia a iné symboly supernaturalizmu sa medzi mysliacimi Američanmi tíško rozpadávajú.

(4) Kentaur (mytológia)

(5) Non-fiction: nie fiktívny; postavený proti fikcii.

Literatúra faktu alebo non-fiction sú literárne diela, v ktorých literárne, fiktívne fakty sú v pozadí za dokumentárnymi, konkrétnymi faktami, v ktorých sa ale zároveň využívajú jazykové prostriedky a postupy umeleckej literatúry. Literatúra faktu je na rozhraní vecnej a umeleckej literatúry.

(6) Zoznam postáv gréckej mytológie, Kyklop

(7) Vedecká fantastika alebo science fiction [vyslov: sajensfikšn alebo sájnsfikšn] alebo sci-fi [vyslov: scifi alebo sájfaj] je žáner prozaických alebo audiovizuálnych diel, v ktorých sa obraz sveta, spravidla premietnutý do budúcnosti, opiera o znalosti súčasnej vedy a techniky a o predpoklady jej vývoja.

(8) Jules Verne – Cesta do stredu Zeme

(9) Kresťanská biblia, Sväté písmo Starého i Nového zákona, Evanjelium podľa Jána, 2. kapitola:

Na tretí deň bola v Káne Galilejskej svadba. Bola tam aj Ježišova matka. Na svadbu pozvali aj Ježiša a jeho učeníkov. Keď sa minulo víno, povedala Ježišovi jeho matka: „Nemajú vína.“ Ježiš jej odpovedal: „Čo mňa a teba do toho, žena? Ešte neprišla moja hodina.“ Jeho matka povedala obsluhujúcim: „Urobte všetko, čo vám povie!“

Stálo tam šesť kamenných nádob na vodu, ktoré slúžili na očisťovanie, ako bolo zvykom u Židov, každá na dve až tri miery. Ježiš im povedal: „Naplňte nádoby vodou!“ A naplnili ich až po okraj. Potom im povedal: „Teraz načrite a zaneste starejšiemu!“ A oni zaniesli. Keď starejší ochutnal vodu premenenú na víno – on nevedel, skade je, ale obsluhujúci, čo načierali vodu, to vedeli –, zavolal na ženícha a vravel mu: „Každý človek podáva najprv dobré víno a horšie až potom, keď si hostia upili. Ty si zachoval dobré víno až doteraz.“ Toto urobil Ježiš v Káne Galilejskej ako prvé zo znamení a zjavil svoju slávu. A jeho učeníci uverili v neho.

(10) alchýmia – stredoveká nevedecká chémia usilujúca sa najmä premieňať kovy na zlato (Krátky slovník slovenského jazyka 4); stredoveká chémia, ktorá sa usilovala premieňať kovy, najmä menejcenné, na zlato a striebro pomocou tzv. kameňa mudrcov a nájsť elixír života, ktorý by dal ľuďom večnú mladosť (Slovník slovenského jazyka)

(11) zázrak – čin, jav spôsobený nadprirodzeným zásahom: nábožensky Ježišove zázraky; rozprávkový svet zázrakov (Krátky slovník slovenského jazyka 4)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Vývoj náboženstiev vo svete (20.09.2019)
Ostrý protest proti českému klerikovi Dominikovi Dukovi (10.08.2019)
Kresťania pálili knihy ako kedysi nacisti (19.04.2019)
Pápež František uráža ateistov (18.04.2019)
Katolícky kňaz Marek Orko Vácha a jeho primitívne názory na ateistov (20.01.2019)
Hľadám vzdelaného ateistu (06.01.2019)
Zákerný blud od eštebáka proti pápežovi Františkovi (26.12.2018)
Pápež František bozká Zlaté teľa (25.12.2018)
Ateista Chmelár radí kresťanom ohľadom osláv narodenia Ježiša Krista (20.12.2018)
Kňazov čaká preťať ďalší gordický uzol (02.12.2018)
Klerici netúžia po poklade v nebi (06.11.2018)
Máte slovo s Michaelou Jílkovou (07.10.2018)
Vedec a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Albert Einstein a jeho list židovskému filozofovi Erikovi Gutkindovi (04.10.2018)
Boh v predstave Jehovových svedkov (24.08.2018)
Pozor na trolla Egona (11.08.2018)
Zle vyšľachtený katolík mi venoval bulvárny článok (09.08.2018)
Klerik: „Nechceme počúvať rozprávky a mýty, chceme poznať pravdu…“ (08.07.2018)
Denník ateistu (18.06.2018)
Grygar by mal sám sebe udeliť anticenu Bludný balvan (02.04.2018)
Nevzdelaný biskup sa pýta z hlúposti (01.04.2018)
Ateizmus nie je pre mňa viera (15.01.2018)
Hitler nebol ateista (13.01.2018)
Dlhoročný ateista sa už necíti byť kresťanom (13.09.2017)
Náboženskí homosexuáli sú masochisti (10.08.2017)
Diskusné fórum „Bez boha“ je nedostupné (27.07.2017)
KBS číta e-zine Humanisti.sk (26.06.2017)
Budú orgány činné v trestnom konaní kriminalizovať aj autora plagátu k filmu Únos? (25.02.2017)
Bude Američanov chrániť boh? (27.01.2017)
Michal Havran a Josif Stalin (20.01.2017)
Keď sa ateisti modlia (02.01.2017)
Humanizmus nie je náboženstvo (18.12.2016)
Korene náboženského zla (12.12.2016)
Poslankyňa NR SR Natália Grausová požiadala poslancov a poslankyne, aby sa pomodlili modlitbu Otčenáš (15.09.2016)
Ďalší význam slova veriť (05.09.2016)
Prevládajúci svetonázor je „tam a potom“ (26.08.2016)
Blud: ateisti veria v niečo, len to nevedia definovať (31.07.2016)
Nadkonfesijná Matica v područí katolíckej konfesie kotlebistov? (24.05.2016)
Rodika má dar od boha (21.05.2016)
Pravý kresťan? (19.05.2016)
Katolícka bohoslužba za ateistu? (14.05.2016)
Katolícke Slovensko? Nezmysel! (13.05.2016)
Zvrátený kresťanský kardinál Duka (11.04.2016)
Denník N je fašistický plátok (07.04.2016)
Agresívny Heretik (05.04.2016)
Eugen Korda je ukážkový typ ľudí, z akých vyrastajú nebezpeční teroristi (03.04.2016)
Kasarda má pomýlené názory o bohu, ktorého vyznáva (01.04.2016)
Pre nábožných: Chodíte sa spovedať? (05.03.2016)
Meno nerobí človeka (28.02.2016)
Matka Božia bola Rómka (14.02.2016)
Humanista Lemmy verzus Ježišov svedok Daniel (13.02.2016)
Je to hrôza. Keď sa to dnes deje moslimom, zajtra prídu na rad ateisti, alebo kto ďalší? (22.01.2016)
Dokedy sa chcete podriaďovať nacistom? (19.01.2016)
Ateista Sopóci sa hnevá, že kandiduje pastor (18.01.2016)
Petície za zákaz náboženstiev (16.01.2016)
Rebro alebo penis od Adama použil boh na stvorenie Evy? (01.01.2016)
Prijme Slovensko aj humanistických utečencov? (01.12.2015)
Prezident Václav Havel bol, alebo nebol ateista? (29.11.2015)
Prečo ateisti považujú kritikov satanistov za katolíkov? (21.11.2015)
Hrozí u kresťanov nárast bigotného fanatizmu? (15.11.2015)
Homo humanus verzus Homo religiosus (26.10.2015)
Zbraň s biblickým textom (04.09.2015)
Martin Jelen a jeho obsedantná predstava (19.08.2015)
Kňaz vyháňa diabla s vrtuľníkom (17.08.2015)
Ateistický bludár Kohout sa „umelecky“ predvádza (15.08.2015)
Hádanka (30.07.2015)
V ktorých krajinách sveta je ťažké byť humanistom? (29.07.2015)
Prezident FIFA Joseph Blatter verí iba v nebo (02.07.2015)
Michal Havran je teológ, ktorý zlyhal na celej čiare (27.05.2015)
Pácha zločiny boh? (22.05.2015)
Víťazstvo nad nacizmom nie je božím zázrakom (15.05.2015)
Ak zomrel boh-syn, zomrel zároveň aj boh-otec? (08.05.2015)
Nevzdelaný kňaz sa ešte nestretol s ateistom (06.05.2015)
Konformizmus nie je náboženstvo (25.04.2015)
Aj futbal nazývajú civilným náboženstvom? (24.04.2015)
Vatikánsky vodca blúzni, že spoločnosť ohrozuje ateizmus (21.04.2015)
Hanbíte sa za osvojenie myšlienok od druhých ľudí? (16.04.2015)
Boh má radšej pravoslávnych než katolíkov (12.04.2015)
Pravoslávna cirkev nie je dotovaná štátom? (09.04.2015)
Za vieru musí platiť! (07.04.2015)
Zožrali ho psy, a basta (06.04.2015)
Kresťania a Židia (06.04.2015)
Veria v jedného boha, len mu dávajú rôzne mená (04.04.2015)
Humanisti obvinení z vlastizrady? (28.03.2015)
Táraniny o posmrtnom živote (25.03.2015)
Wikipédia nemá chybu (13.03.2015)
Existujú ateisti, ktorí veria v nadprirodzené javy? (03.03.2015)
Vždy s bohom? (21.02.2015)
Sigmund Freud a Carl Gustav Jung o náboženstvách (16.02.2015)
Faux pas u Ateistov Českej republiky (07.02.2015)
Pápež František so satanistickým pozdravom? (17.01.2015)
ALE, ALE pán Hrubčo! (15.01.2015)
Názor kňaza: Život bez náboženskej ideológie ústi do zvieracieho spôsobu života (09.09.2014)
Porošenko je kresťan (30.05.2014)
Aby mal boh niečo spoločné s pravdou, musel by existovať (18.03.2014)
Antisemitizmus je chybný výraz (15.02.2014)
Pápež sa hlboko mýli! (15.09.2013)
Slabomyseľný boh (28.07.2013)
Z rozprávky do rozprávky (05.05.2013)
Nebojte sa byť iní! (30.04.2013)
Už v stredoveku boli humanisti (30.04.2013)
Citát od Richarda Dawkinsa či ľudová múdrosť? (14.04.2013)
Faux pas par excellence, svetský humanista (31.03.2013)
Rozdiel medzi humanizmom a ateizmom (30.03.2013)
Pápež Fero (29.03.2013)
Katolícky extrémizmus (28.03.2013)
Ateista, ktorý sa modlí (28.03.2013)
Ako to vidia humanisti (19.03.2013)
Humanisti a homosexuáli (24.02.2013)
Predstava jedného kňaza o ateistoch (23.02.2013)
Prečo si v Magnificate sedia na kábli (16.01.2013)
Keď svätí vraj oslovujú nielen kresťanov, ale aj iných (11.01.2013)
Keď bigotný fundamentalista má hokej v pojmoch (09.01.2013)
Slovensko potrebuje statočného, skúseného a nekresťanského prezidenta (09.01.2013)
Vatikán: Boh neexistuje, nie sú dôkazy (15.12.2012)
Humanisti ako slobodomurári (06.12.2012)
Pravým humanistom môže byť i bývalý pravý ateista (05.12.2012)
V „ateistickom“ Rusku je dominantný teizmus (05.12.2012)
Kruté obvinenie pre nevinné deti! (29.11.2012)
A vinník sa nájde! (21.11.2012)
Humanista nepotrebuje barličku ako kresťan (21.11.2012)
Kto je humanista? (15.11.2012)
Faux pas svetského humanistu (11.11.2012)
Humanizmus je nové rytierstvo (07.11.2012)
O mizantropovi (02.11.2012)
Nekultúrny ateizmus (29.10.2012)
Aké úlohy čakajú humanistov? (25.10.2012)
Kde sú slovenskí humanisti? (22.10.2012)
Humanista a bezbožník (19.10.2012)
Slnečný zázrak (15.10.2012)
Adam, Eva, rebro a tak? (07.10.2012)
Očami humanistu (05.10.2012)
Čas na zmenu! (29.09.2012)
Kresťan Bibliu číta (28.09.2012)
Poznáte meno Kainovej ženy? (17.09.2012)
Humanisti a veriaci (07.09.2012)
Humanizmus je prirodzený (12.08.2012)
Humanisti a filantropi (27.07.2012)
Humanistický svetonázor (24.06.2012)
O živote tu a teraz (08.06.2012)
Humanizmus a teizmus (19.06.2011)

Ján Parada, 29. 04. 2013 | Prečítané: 3019 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore