www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @289
Počítadlo


Spam poison

Hudba z písacieho stroja v podaní detských hudobníkov

WE ARE HERE/SME TU

Ivan Šiller a Fero KirályS hudobno-výchovným projektom WE ARE HERE/SME TU prichádza do košických Kasární/Kulturparku netradičné zoskupenie súboru Cluster Ensemble s deťmi s programom Noha k nohe alebo Čo sa skrýva v písacom stroji. Ivan Šiller a Fero Király sa budú s deťmi hrať, objavovať nové zvuky a vytvárať vlastné skladby, ktoré predvedú na koncerte v Košiciach 22. novembra o 17. hodine.

„Chceme upozorniť na hudbu, ktorá sa hrá naozaj zriedka. Rozhodli sme sa, že s deťmi strávime dva dni spolu s ich učiteľmi z vybraných základných umeleckých škôl z Prešova, Sabinova a Košíc a spoločne vytvoríme koncept založený na hraní grafických partitúr Dezidera Tótha a Milana Adamčeka a iných významných maliarov, vrátane našich vlastných skladieb, ktoré sme napísali a sú určené aj pre najmladšiu generáciu. Podujatie je vlastne dvojdňový workshop, kde na záver pripravíme koncertné vystúpenia, na ktorých budú deti v role nielen interpreta, ale aj skladateľa. Témou je kompozícia a interpretácia grafických partitúr, čiže zápisu skladieb, ktorý sa využíva už asi 50 rokov vo svete, ale u nás je málo známy,“ priblížil zámer zakladateľ Cluster Ensemble Ivan Šiller.

Ivan Šiller a Fero KirályŽiaci prídu na dva dni do Košíc a dvaja hudobníci budú s nimi pracovať formou workshopu. To, čo na nich vznikne budú prezentovať na troch koncertoch vo svojich mestách. Ako uviedol autor myšlienky s deťmi systematicky pracujú už niekoľko rokov, ale v tak intenzívne to bude po prvýkrát. S Ferom Királym učia deti už veľmi dlho.

„S 20-člennou skupinou budeme spolupracovať na vytváraní konceptu koncertu. Chceme sa s nimi hrať, objavovať nové zvuky a vytvárať vlastné skladby. Používať budeme aj iné objekty ako hudobné nástroje, napríklad starý písací stroj, ktorý perfektne znie, keď na ňom ťukáte, kaktus, rôzne kamienky a budeme vytvárať zvuky. Bude to hra s objektmi.“

Cluster Ensemble vznikol v roku 2008 v rámci slovenskej premiéry skladby Steva Reicha Šesť klavírov ako skupina umelcov – hudobníkov, ktorých hlavným zámerom je vytvárať intermediálne projekty, performance a happeningy v spolupráci s výtvarníkmi, filmármi, fotografmi a vizuálnymi umelcami. Cluster Ensemble tvoria hudobníci zo Slovenska, Čiech, Talianska, Kórey: Ivan Šiller (klavír, tlieskanie, paličky, a umelecké vedenie), Zuzana Biščáková (klavír, tlieskanie, paličky), Fero Királly (klavír, paličky), Eunjoo Noh (Kórea; klavír, paličky), Dalibor Kocian (paličky, marakas), Lenka Novosedlíková. Súbor sa venuje interpretácii hudby 20. storočia a interpretácii súčasnej hudby. Repertoár Cluster Ensemble tvoria predovšetkým diela skladateľov akými sú Steve Reich, Martin Burlas, Philip Glass, Milan Adamčiak a diela osobností hudby 20. storočia (John Cage, Galina Ustvolskaja, Erik Satie, Morton Feldman). Ich tvorba je obsiahnutá v autorských projektoch Living room, Tichá noc, All reich, Six a Studená vojna. Cluster Ensemble pravidelne koncertuje na domácich a zahraničných festivaloch.

Koncertný klavirista a organizátor rôznych hudobných projektov Ivan Šiller (1977) študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave na Kráľovskom konzervatóriu v Gente. Bol štipendistom prestížneho Tanglewood Music Center v USA, Banff Centre for the Arts v Kanade a Ferienkurse fűr Neue Music Darmstadt. Na medzinárodných súťažiach EMCY (European Music Competition for Youth) získal cenu za najlepšiu klavírnu spoluprácu (Hamburg) a stal sa laureátom v sólovej hre (Dublin). Ivan Šiller je vyhľadávaným sólovým a komorným hráčom doma i v zahraničí. Je známy svojím veľkým zanietením pre starú (Bach, Schubert), rovnako ako aj súčasnú hudbu (Berio, Ligeti). Na Slovensku premiérovo uviedol niekoľko významných diel od Charlesa Ivesa, Iannisa Xenakisa a Györgyho Kurtága. Spolupracoval s divadelnými súbormi Walpurgis (Antverpy) a Wederzijds (Amsterdam), s ktorými uviedol predstavenie o živote Charlesa Ivesa. Je aktívnym členom renomovaných zoskupení pre súčasnú hudbu Veni ensemble, Ostravská banda a Prague modern. Popri koncertnej činnosti realizuje veľa hudobných a hudobno-výchovných projektov: Stretnutia s hudbu, Space Schubertiády, Hammerklavierfestival a ďalšie. Je predsedom slovenskej sekcie medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu ISCM. Za svoju umeleckú a pedagogickú činnosť bol ocenený ministrom školstva SR cenou sv. Gorazda.

Fero Király (1979) hudobník, ktorý sadí stromy. V hudbe sa najradšej pohybuje tam, kde ešte nebol, alebo si vytvára vlastné biotopy experimentovaním so samým sebou. V ťažších časoch sa skrýva v pekne temperovaných územiach J. S. Bacha. Stromy, ktoré sadí, sú naopak všetky dobre prebádané, zdokumentované a kategorizované. Napriek tomu si svoj život bez nich nevie predstaviť.

Na Slovensku premiéroval niekoľko diel Mortona Feldmana, Sofie Gubaiduliny, Philipa Glassa a iných.

Programuje si vlastné rozšírenia pre akustické nástroje, pomocou ktorých posúva hranicu zvukových možností klasického nástroja ďalej. Bol spoluzakladateľom Cluster ensemble, s ktorým uskutočnil slovenské premiéry skladieb Steva Reicha (Six Pianos, Four Organs), Šarūnasa Nakasa, Marka Piačeka, Petra Machajdíka… Okrem toho je členom VENI ensemble Dana Mateja a pôsobí v košickom zoskupení urbanHUDÁK.

Najdôležitejší je rytmus. Stačí vám trocha fantázie, predmety vôkol a sám život sa už postaral o to, aby veci mali zvuky. Akustické chvenie v pravidelných periódach dokáže vyčariť neuveriteľnú nádheru z kusa predmetu. Keď však tieto predmety nie sú hudobnými nástrojmi, tak sa stáva nositeľ rytmu aj samotným hudobným nástrojom.

„Cluster Ensamble, vzniklo vlastne veľmi spontánne počas môjho pôsobenia na VŠMU v Bratislave, keď som tam učil ako doktorand a prišli ku mne do triedy dve študentky, jedna z Kórey, jedna z Japonska a chceli sme si spolu zahrať. Ja som už dávno chcel na Slovensku uviesť skladbu Six pianos od Steva Reicha. Je to vlastne skladba pre šesť klaviristov, ktorá sa má hrať v obchode s hudobnými nástrojmi, lebo iba tam máte k dispozícii 6 klavírov. To bol vlastne prvý projekt, ktorý som zorganizoval a prizval som k sebe Zuzu Biščákovú a Fera Királa. Bolo nám spolu veľmi dobre, dobre sa nám spolu hralo, takže sme pokračovali v ďalších aktivitách,“ uviedol Ivan Šiller.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

Súvisiace články:
V Továrni na Vianoce sa budú vyrábať vianočné prekvapenia (10.12.2014)
Festival Vlna naživo je „upletený“ z literárnej vlny, hudby a filmu (09.12.2014)
Preßburger Klezmer Band namieša podmanivý kokteil hudby (08.12.2014)
Hudba J. Grešáka nás prenesie z predvojnových Košíc do súčasnosti (05.12.2014)
Deti budú sadiť rozprávkové stromy (03.12.2014)
Výstava CE•ZA•AR zakotvila v najoceňovanejšej stavbe (26.11.2014)
FrouFrou: Súčasný tanec pod vplyvom vúdú (25.11.2014)
Hiroshi Hori pretancuje s bábkou až do ďalekého Japonska (18.11.2014)
Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše (14.11.2014)
Do synagógy a kostola opäť zasvieti Svetlo porozumenia (06.11.2014)
Popri špičkových umelcoch na ARS NOVE 2014 vystúpia aj mladí slovenskí hudobníci (28.10.2014)
Spriaznené kapely Korben Dallas a Zrní privezú nové albumy a dobrú muziku (27.10.2014)
Filmové dni budú s veľkým poľským režisérom Krzysztofom Zanussim (21.10.2014)
ARS NOVA 2014 (15.10.2014)
Program festivalu Košické dni experimentálneho divadla a pohybu (13.10.2014)
Festival KEX sa bude niesť v znamení experimentálneho divadla a pohybu (06.10.2014)
Piata Biela noc bude umelecky najsilnejšia, sľubuje kurátorka (02.10.2014)
Kreatívne deti budú navrhovať modely a šperky na Košice Fashion Week (01.10.2014)
Polievky na festivale Rozmanitosť bojujú o slovenský rekord (01.10.2014)
Umenie Bielej noci oslovuje aj väzňov (29.09.2014)
Biela noc dáva výnimočnú šancu a priestor aj slovenským umelcom (29.09.2014)
Quasars Ensemble zahrá na poctu Alfredovi Schnittkemu (25.09.2014)
Festival Sound City Days premení Košice na mesto zvukov (17.09.2014)
Headlineri Bielej noci predstavia svetovo oceňované diela (16.09.2014)
Jiří Kovanda a jeho výstava Tri člny plávajú pospolu (15.09.2014)
Open Fest III. bude o slovenskom rocku s Metalindou (11.09.2014)
Nočné Košice už o mesiac rozžiari Biela noc (04.09.2014)
Leto v parku prináša vystúpenie opernej divy svetového formátu (14.08.2014)
Leto v parku začne v Košiciach už o deväť dní (31.07.2014)
Koncert Chrisa Normana je zrušený (30.07.2014)
SNP v dielach klasikov a súčasných slovenských výtvarných umelcov (28.07.2014)
Aj málo hercov dokáže zahrať veľké divadlo (18.07.2014)
Truhlica s kultúrou sa ešte zďaleka nevyprázdnila, je preplnená podujatiami (08.07.2014)
Košickému publiku zaspieva legenda Smokie – sám veľký Chris Norman (04.07.2014)
Davy opäť tiahnu na premietanie v Amfiteátri (03.07.2014)
Ponuka kultúrnych podujatí (20.06.2014)
Šiesty ročník festivalu Leto v parku opäť poteší multižánrovým obsahom i hviezdnym obsadením (19.06.2014)
Festival USE THE C!TY opäť vytiahne umenie do ulíc (17.06.2014)
Program v týždni od 9. do 15. júna 2014 (07.06.2014)
Pozvánka na vernisáž výstavy (03.06.2014)
Konvergencie prinesú do Košíc netradičný koncert pre deti i jazz (28.05.2014)
Program na týždeň od 19. do 25. mája 2014 (16.05.2014)
Konvergencie ako zvuková ochutnávka komornej hudby (15.05.2014)
Program v týždni 12. – 18. mája (12.05.2014)
Festival USE THE C!TY zaplaví mesto umením až v júni (12.05.2014)
Hokejové mestečko 2014 (09.05.2014)
Pozvánka na najbližšie podujatia (27.04.2014)
V predstavení SOLITUDO nikto nezostane sám (02.04.2014)
ONE DAY JAZZ FEST rozbubnuje Chris Dave (01.04.2014)
Program na mesiac apríl 2014 (31.03.2014)
Umelci sa vo svojich dielach zamýšľali nad témou nacionalizmus (25.03.2014)
Tri generácie sa stretnú pod „neónom“ (25.03.2014)

K13, 17. 11. 2014 | Prečítané: 829 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (4 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore