www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @180
Počítadlo


Spam poison

Hodina Zeme na Slovensku, vo svete i vo vesmíre

Hodina Zeme 2012 sa bude konať v sobotu, 31. marca 2012, medzi 20.30 a 21.30 h

Hodina Zeme

Hodina Zeme, najväčšia ekologická kampaň v histórii, bude pokračovať už šiestym ročníkom, aby pomáhala pri boji proti klimatickým zmenám a plytvaniu financií a poukazovala na potrebu ochrany našej planéty.

Hodina Zeme

Prostredníctvom platformy „I Will If You Will“ inšpiruje ľudí z celého sveta, aby sa pridali a vo svojom každodennom živote urobili niečo pre planétu Zem. Spoločne dokážeme zmeniť náš svet k lepšiemu. Taliansky klavirista Christian Calcatelli zahrá prostredníctvom internetu 8-hodinový koncert, ak 5 000 ľudí začne separovať odpad. 7 ročná Sheryl zo Singapuru pridala svoju výzvu – „Vystúpim na pódiu, aby som povedala o Hodine Zemi 1 000 deťom z mojej školy, ak sa pridá 100 ľudí k vypnutiu svetla na jednu hodinu.“

Po prvýkrát sa Hodina Zeme dostane až do vesmíru, na palubu medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, kde bude astronaut Andre Kuipers sledovať vypínanie osvetlenia na našej planéte, zhotovovať snímky a zasielať ich prostredníctvom Európskej vesmírnej agentúry (ESA) na Zem. Kuipers povedal, že z myšlienky Hodiny Zeme je veľmi nadšený. „Neexistuje lepší spôsob ako zvýšiť povedomie o ochrane najkrajšej planéty vo vesmíre!“

„Každý z nás, každý jeden obyvateľ, každá firma, od školopovinných detí až po predstaviteľov štátu, od malých podnikov po obrovské koncerny, každý má silu zmeniť svet, v ktorom žijeme,“ hovorí Jaroslav Merc, koordinátor a odborný garant projektu na Slovensku.

„Je len na nás, či sa pridáme k 1,8 miliarde ľudí po celom svete. Na 60 minút, počas Hodiny Zeme, vypnime svetlo a popremýšľajme, čo by sme mohli urobiť, aby sme pomohli Zemi,“ dodal.

Slávne tváre po celom svete podporujú projekt Hodina Zeme a vyzývajú ľudí, aby sa zapojili. Tento rok sa po prvýkrát pridali aj slovenské osobnosti, medzi ktorými nechýba klimatológ Milan Lapin, slovenský cestovateľ a horolezec František Kele, riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman a mnohí ďalší.

Hodina Zeme sa začala ako mestská iniciatíva v austrálskom Sydney v roku 2007 a odvtedy sa stala globálnym celosvetovým hnutím za ochranu našej planéty, ktoré každoročne prepája takmer 1,8 miliardy ľudí v 135 krajinách sveta na všetkých 7 kontinentoch.

V minulom roku sa zapojilo úspešne aj Slovensko. Medzi zapojenými na Slovensku nechýbalo ani hlavné mesto Bratislava, Košice, či Prešov, ale zapojili sa aj malé obce, napríklad obec Dobrá Niva, alebo obec Kulpín v Srbsku s prevládajúcim slovenským obyvateľstvom. Pre Hodinu Zeme zhasli osvetlenie aj významné pamiatky, na jednu hodinu sa nesvietilo na Bratislavskom hrade, tma zahalila aj Spišský hrad, alebo Bojnický zámok. Myšlienku prijali aj viaceré firmy po celom Slovensku. Aj v roku 2012 bude Slovensko pokračovať, účasť prisľúbili viaceré mestá a obce, po druhý krát zhasne Bratislavský hrad, niekoľko rokov sa zapája Bojnický zámok, znovu sa pridá Hrad Červený kameň, ale aj veľké spoločnosti ako napríklad Coca-Cola. V domácnostiach sa zapojí niekoľko desiatok tisíc jednotlivcov.

Hodina Zeme je na Slovensku organizovaná Sekciou ochrany pred svetelným znečistením SAS pri SAV a Slovenského zväzu astronómov amatérov.

Fotografie z minulého ročníka Hodiny Zeme: Earth Hour Media Centre

O projekte Hodina Zeme

Hodina Zeme je celosvetová environmentálna iniciatíva, ktorá začala spoluprácou WWF a reklamnej agentúry Leo Burnett. Jednotlivci, firmy, organizácie, pamiatky a mnohé iné inštitúcie sa každoročne pridávajú k vypínaniu osvetlenia na jednu hodinu, tradične poslednú marcovú sobotu, medzi 20.30 a 21.30. Tento rok pripadne Hodina Zeme nielen na poslednú sobotu ale aj na posledný deň v mesiaci, 31. marec 2012. Každý z nás tak môže ukázať svoju podporu tejto celosvetovej kampani. V roku 2011 sa Hodina Zeme dostala ďalej, za jednu hodinu ročne, pretože zmeny môžeme urobiť aj vo svojom každodennom živote. Bol to malý krôčik ku konceptu I Will If You Will, ktorý sa plne rozvinul tento rok.

V roku 2011 sa do Hodiny Zeme zapojilo 5 251 miest v 135 štátoch. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji, na Slovensku to bol napríklad Spišský hrad, Bratislavský hrad či Bojnický zámok.

Oficiálna slovenská webová stránka Hodiny Zeme:
HodinaZeme.SvetelneZnecistenie.sk.

Platforma I Will If You Will: youtube.com/earthhour.

O WWF

Svetový fond na ochranu prírody World Wildlife Fund (WWF) je jednou z najväčších a najrešpektovanejších ochranárskych organizácií, ktorá s takmer 5 miliónmi podporovateľov pôsobí vo viac ako 100 krajinách sveta. Úlohou WWF je zastavenie ničenia zemského prirodzeného prostredia a budovanie budúcnosti, v ktorej budú ľudia žiť v harmónii s prírodou, zachovávaním biodiverzity prostredia a zabezpečením, aby sa znížilo znečisťovanie prírody a plytvanie zdrojmi energií.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Jaroslav Merc
– odborný garant a koordinátor Hodiny Zeme – Slovensko
kontakt: hodinazeme@svetelneznecistenie.sk alebo
jaroslav.merc@gmail.com

Jaroslav Merc je študentom na osemročnom gymnáziu, no napriek svojmu pomerne nízkemu veku sa vážne angažuje v mnohých oblastiach. Ako člen Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied sa už niekoľko rokov venuje oblasti svetelného znečistenia. Od minulého roku je jediným odborným garantom a koordinátorom projektu Hodina Zeme na Slovensku.
Od základnej školy sa venuje astronómii a kozmonautike. Jeho obľúbeným výrokom je výrok Alberta Einsteina: „Najnepochopiteľnejšie na vesmíre je to, že je pochopiteľný.“ a preto je jeho snahou pochopiť aj to, čo na prvý pohľad vyzerá nepochopiteľne.
Čerpané z: vlastný zdroj, Hodina Zeme

Jaroslav Merc, 26. 03. 2012 | Prečítané: 2272 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore