www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @300
Počítadlo


Spam poison

Hodina Zeme

26. marec 2011 od 20.30 do 21.30 h

Logo Hodiny ZemeV sobotu 26. marca 2011 o 20.30 sa stovky miliónov ľudí z viac ako 130 krajín sveta na všetkých kontinentoch zjednotia, aby spoločne vyjadrili, že im naša planéta a klimatické zmeny nie sú ľahostajné a aby spolu oslávili jednu konkrétnu hodinu – Hodinu Zeme. Účasťou v tomto globálnom „vypínaní svetiel“ dávajú najavo, že si uvedomujú problémy ako globálne otepľovanie a svetelné znečistenie a chcú urobiť niečo pre našu planétu – pre planétu Zem.

Do Hodiny Zeme sa môže zapojiť každý a vykonať tak svoj diel, pretože spolu dokážeme veľké veci. Ťažiskovou činnosťou celej kampane je zhasínanie osvetlenia, či už v domácnostiach, alebo v mestách a obciach, osvetlenia budov a iných. Okrem toho však Hodina Zeme ide v tomto roku ďalej, za jednu hodinu. Môžeme urobiť viac. Namiesto auta, môžeme nasadnúť na autobus, bicykel, či sa prejsť pešo, namiesto žiaroviek môžeme používať úspornejšie žiarivky… je toho mnoho, každý z nás môže pomôcť. Všetko je to o dávaní ľudom možnosť hlasovať o budúcnosti našej planéty, kde majú dve možnosti – globálne otepľovanie… a nezničenú planétu Zem. Je len na nás, ktorým smerom sa vyberieme.

História Hodiny Zeme sa datuje k 31. 3. 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2 000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. Vo svojom treťom roku sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako zatiaľ najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec, predstavovala celosvetové vyjadrenie názoru. Aj úspory energie ukazujú, že stovky miliónov ľudí hlasovalo pre Zem tým, že svoje svetlá vyplo 4 159 miest v 88 krajinách vrátane 79 hlavných miest a až 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta. V sobotu 27. marca 2010 sa do Hodiny Zeme, do boja proti zmene klímy, zapojilo rekordných 128 štátov a teritórií. Ikonické stavby od Pacifiku a Ázie, cez Európu a Afriku až do Ameriky boli vypnuté. Ľudia z celého sveta, vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu.

Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím, sa objavili napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji.

Akropola

Akropola počas bežných dní.


Akropola počas Hodiny Zeme

Akropola v čase Hodiny Zeme.


Toronto v Kanade

Veľkomesto Toronto v Kanade ako ho poznáme zvyčajne.


Toronto ponorené do tmy v rámci akcie Hodina Zeme

Toronto ponorené do tmy v rámci celosvetovej akcie Hodina Zeme.

Kliknutím na fotografie sa zobrazia v novom okne v pôvodnej veľkosti.

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. V roku 2011 spolupracuje na Slovensku s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenským zväzom astronómov amatérov s cieľom po prvý krát oficiálne zorganizovať Hodinu Zeme aj na Slovensku.

Spoločne môžeme aj na Slovensku urobiť Hodinu Zeme veľkolepou, zapojiť sa môže každý z nás, zhasnime svetlá vo svojej domácnosti či firme. Snáď najlepšie sa môžu zapojiť mestá a obce vypnutím alebo redukovaním verejného osvetlenia či osvetlenia budov, kostolov, pamiatok.

Pridajme sa tak spoločne k miliarde ľudí po celom svete, k celosvetovej elite.

Podrobnejšie informácie a zoznam zúčastnených je na stránke Hodina Zeme.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Jaroslav Merc
– odborný garant a koordinátor Hodiny Zeme – Slovensko
kontakt: hodinazeme@svetelneznecistenie.sk alebo
jaroslav.merc@gmail.com

Jaroslav Merc je študentom na osemročnom gymnáziu, no napriek svojmu pomerne nízkemu veku sa vážne angažuje v mnohých oblastiach. Ako člen Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied sa už niekoľko rokov venuje oblasti svetelného znečistenia. Od tohto roku je jediným odborným garantom a koordinátorom projektu Hodina Zeme na Slovensku.
Od základnej školy sa venuje astronómii a kozmonautike. Jeho obľúbeným výrokom je výrok Alberta Einsteina: „Najnepochopiteľnejšie na vesmíre je to, že je pochopiteľný.“ a preto je jeho snahou pochopiť aj to, čo na prvý pohľad vyzerá nepochopiteľne.
Čerpané z: vlastný zdroj, Hodina Zeme

Jaroslav Merc, 10. 03. 2011 | Prečítané: 6614 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore