www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @268
Počítadlo


Spam poison

Hnedé zberné nádoby v Bratislave obsahujú okrem bio odpadu aj zmesový odpad a plasty

Spoločnosť OLO doteraz rozdistribuovala vyše 4 400 hnedých zberných nádob a 1 200 kompostérov

Mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začala s odvozom biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu zo záhrad v polovici marca 2017. Doteraz naši zamestnanci odviezli vyše 220 ton tohto druhu odpadu z tých rodinných domov v rámci Bratislavy, ktorým bola doručená hnedá zberná nádoba v objeme 120 l alebo 240 l. Podľa doterajších skúseností však hnedé zberné nádoby obsahujú, okrem bio odpadu zo záhrad, aj taký odpad, ktorý do nich nepatrí.

V hnedých zberných nádobách, sa okrem bio odpadu zo záhrad, nachádza aj zmesový odpad a plasty. Doteraz naši zamestnanci vytriedili viac ako 130 kg takéhoto odpadu, čo predstavuje jeden plný kontajner v objeme 1 100 l. Častým problémom je, že obyvatelia umiestňujú zmesový a plastový odpad do spodnej časti hnedej zbernej nádoby, následne ho prikryjú bio odpadom a tak naši zamestnanci pri otvorení a kontrole zbernej nádoby nedokážu identifikovať skutočný obsah celej nádoby. Do hnedých zberných nádob je pritom potrebné umiestňovať kvety, štiepky, piliny, pokosenú trávu, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia, zeleniny a burinu bez plastových vriec a iných obalov. Nepatria sem odpady z domácností živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky. V prípade, že pri kontrole naši zamestnanci zistia, že nádoba obsahuje odpad, ktorý do nej nepatrí, nebude vyprázdnená. Akýkoľvek iný odpad, okrem bio odpadu, totiž spôsobuje problémy pri ďalšom spracovaní v kompostárni.

Bio odpad z hnedých zberných nádob je odvážaný do kompostárne vo Svätom Jure. Tam sa z neho odstránia také druhy odpadov, ktoré doň nepatria a následne sa bio odpad drví. Takto rozdrvený sa ďalej spracováva na kompost. Celý proces vzniku kompostu trvá v priemere 3 – 5 mesiacov.

Častým problémom pri odvoze bio odpadu zo záhrad je tiež to, že obyvatelia neumiestňujú hnedú zbernú nádobu v deň odvozu na odvozné miesto. To majú, s dňom odvozu, určené na nálepke, ktorá je dodávaná s nádobami. Často sa však nádoby buď nenachádzajú na odvoznom mieste alebo nie sú v deň odvozu vyložené. Prosíme preto obyvateľov, aby dodržiavali pokyny, nachádzajúce sa na nálepke, ktorú obdržia spolu s hnedou zbernou nádobou.

Spoločnosť OLO doteraz rozdistribuovala vyše 4 400 hnedých zberných nádob a 1 200 kompostérov tým domácnostiam, ktoré si splnili svoju povinnosť a podali „Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad“. V prípade záujmu si môžu obyvatelia vyzdvihnúť zbernú nádobu aj kompostér priamo v spoločnosti OLO. Je však potrebné sa vopred dohodnúť na termíne a čase prevzatia. Pre viac informácií je potrebné sa obrátiť na Zákaznícke centrum OLO telefonicky 02/50 110 111 alebo e-mailom na zakazka@olo.sk.

Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 371/2015 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch je účinná od 1. 1. 2017. V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom č. 4/2016, sú domácnosti (iba majitelia rodinných domov) povinné zapojiť sa do systému zberu odpadu zo záhrad. Toto nariadenie sa týka viac ako 20 000 domácností v rámci Bratislavy, ktoré ročne vyprodukujú vyše 5 000 ton biologicky rozložiteľného odpadu. V prípade, že ste zatiaľ nepodali „Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad“, môžete tak stále urobiť na oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií Magistrátu na Blagoevovej 9 v Bratislave osobne alebo poštou. Všetky náklady na kompostér alebo hnedú zbernú nádobu, a s tým súvisiaci zber a odvoz biodpadu zo záhrad, sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Foto:

V hnedých nádobách sa často nachádzajú zmesový odpad aj…Odpad z hnedých nádob putuje do kompostárne vo Svätom JureDodnes naši zamestnanci odviezli vyše 220 ton bio odpadu…
Po 3 – 5 mesiacoch vzniká z bio odpadu kompostPo 3 – 5 mesiacoch vzniká z bio odpadu kompostBio odpad sa po dovoze do kompostárne drví a spracúva…
Takto vyzerá bio odpad z hnedých nádob po vytriedení…

Popis fotografií:

  1. V hnedých nádobách sa často nachádzajú zmesový odpad aj plasty
  2. Odpad z hnedých nádob putuje do kompostárne vo Svätom Jure
  3. Dodnes naši zamestnanci odviezli vyše 220 ton bio odpadu z hnedých nádob
  4. Po 3 – 5 mesiacoch vzniká z bio odpadu kompost
  5. Po 3 – 5 mesiacoch vzniká z bio odpadu kompost
  6. Bio odpad sa po dovoze do kompostárne drví a spracúva na kompost pri teplote 60 – 80 stupňov Celzia
  7. Takto vyzerá bio odpad z hnedých nádob po vytriedení a odstránení odpadu, ktorý doň nepatrí

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

OLOOLO a.s.
Odvoz a likvidácia odpadu a.s.
Ivanská cesta 22
821 04 Bratislava
Čerpané z: www.olo.sk

OLO, 06. 06. 2017 | Prečítané: 222 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (27 hl.)
 
Asi áno (5 hl.)
 
Asi nie (2 hl.)
 
Nie (25 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 59
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
 Ekumenizmus nenávisti
19-02-18 * 23:47
 Re: Ty si…
18-02-18 * 16:47
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore