www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @605
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Hlava štátu na návšteve SAV

Počas prehliadky pracovísk sa neustále diskutovalo o výskume, o možnostiach aj o podmienkach a perspektívach Ústavu polymérov SAV

Prezident SR Andrej Kiska v stredu 19. júla 2017 navštívil Slovenskú akadémiu vied. Na Ústave polymérov, ktorý obstál v medzinárodnom hodnotení ako najlepší spolu s Ústavom etnológie, si pozrel Laboratórium kompozitných materiálov, XPS laboratórium či Laboratórium pre výskum biomateriálov. Činnosť týchto výskumných pracovísk mu predstavil riaditeľ ústavu Igor Lacík, členka predsedníctva SAV Mária Omastová, ale aj študentská osobnosť roka Veronika Némethová.

„V praxi tu vidieť, ako sa dá spájať teória s praxou, ako sú tu priamo pripravované a vyvíjané metódy pre liečenie cukrovky, pre liečenie rakoviny. Vidíme, ako sa dá spolupracovať s firmami z praxe a ako sa dokáže vytvoriť model, kedy výskum prináša praktické dôsledky na dopad ľudí, ale čo je veľmi dôležité, vytvára nezanedbateľne aj prísun finančných prostriedkov pre vedu. Myslím si, že presne o tom by sme mali dnes rozprávať – ako nachádzať modely prepájania vedy a výskumu s praxou, a to nielen z pohľadu samotnej akadémie vied, vysokých škôl a univerzít, ale aj z pohľadu exekutívy. Ako by sa mala exekutíva zameriavať na to, aby toto prepojenie bolo úspešné,“ povedal prezident SR Andrej Kiska.

Prezident ďalej dodal, že vo svete bežne fungujú agentúry financované vládou, ktoré sú zamerané presne na to, aby spolufinancovali projekty prepojenia vedy a výskumu s praxou. Slovensko by malo tieto dobré príklady z praxe nasledovať.

„Je naozaj úžasné pre Slovenskú akadémiu vied a vôbec pre celú vedeckú prácu na Slovensku, keď najvyšší štátny predstaviteľ navštívi našu inštitúciu a my máme možnosť mu ukázať, že aj niektoré ústavy SAV ‚hrajú ligu majstrov‘. S touto podporou sa nám ľahšie presadzujú naše záujmy, ktoré sú oprávnené, či už ide o financovanie, stabilizáciu grantového systému, alebo ide o to, aby sme mali, ako aj pán prezident spomenul, zmysluplnú agentúru, ktorá bude priamo podporovať aplikovaný výskum a vývoj,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.

Monika Hucáková

Foto:

Prezident SR Andrej Kiska v laboratóriu Ústavu polymérov SAV

Prezident SR Andrej Kiska v laboratóriu Ústavu polymérov SAV s RNDr. Máriou Omastovou a prof. Pavlom Šajgalíkom.

Zľava: Ing. Matej Mičušík, PhD. a prezident SR Andrej Kiska

Prezident SR Andrej Kiska podáva ruku Ing. Matejovi Mičušíkovi, PhD., ktorý pracuje v oddelení kompozitných materiálov.

Počas prehliadky pracovísk sa neustále diskutovalo…

Počas prehliadky pracovísk sa neustále diskutovalo o výskume, o možnostiach aj o podmienkach a perspektívach Ústavu polymérov SAV.

Autorom fotografií je Vladimír Šimíček.

Po kliknutí na fotografie sa v novom okne zobrazia v lepšom rozlíšení o rozmeroch 2 464 × 1 640 bodov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SAVÚrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané z: www.sav.sk

SAV, 20. 07. 2017 | Prečítané: 132 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore