www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @762
Počítadlo


Spam poison

Hlasovanie o Strom roka 2016 bolo odštartované na festivale Pohoda

Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo

Do konca septembra 2016 môžu záujemcovia poslať hlas jednému z dvanástich stromov – finalistov ankety Strom roka a podporiť tak jeho ošetrenie. Cieľom ankety, ktorej štrnásty ročník, organizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Hlavnými partnermi ankety sú Nadácia Slovenskej sporiteľne a Slovenská agentúra životného prostredia. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už piaty rok spevák Peter Lipa.

Svoj obľúbený strom do ankety mohli prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Komisia vybrala začiatkom júna z 50 prihlásených stromov 12 finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 7. júla 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2016. Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016.

Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

12 finalistov ankety Strom roka 2016

1. Čerešňa Lehota pod Vtáčnikom, okres Prievidza 100 rokov
2. Dub cerový Šurianky, okres Nitra 150 rokov
3. Lipa malolistá Spišské Bystré, okres Poprad 200 rokov
4. Lipa veľkolistá Cigeľ, okres Prievidza 500 rokov
5. Javor poľný Kokošovce, okres Prešov 250 rokov
6. Platan javorolistý Budatín, okres Žilina 270 rokov
7. Vŕba biela Nižná Myšľa, okres Košice 42 rokov
8. Lipa malolistá Smrdáky, okres Senica 300 rokov
9. Pagaštan konský Malý Cetín, okres Nitra 165 rokov
10. Platan javorolistý Tornaľa, okres Revúca 300 rokov
11. Červený buk Hermanovce, okres Prešov 200 rokov
12. Hruška planá Lovčica-Trubín, okres Žiar nad Hronom 120 rokov

Príbehy nominovaných stromov 2016

Čerešňa (Lehota pod Vtáčnikom)Strom č. 1 – Čerešňa (Cerasus avium)

Lehota pod Vtáčnikom, okres Previdza
lokalita: Lehota pod Vtáčnikom – miestna časť Sekaniny
vek: 100 rokov, obvod: 300 cm, výška: 12 m

Prihlásená čerešňa je unikátna v tom, že málokedy tento druh stromu dorastie do majestátnej výšky, šírky. Tento strom rastie na lúke, ktorá bola kedysi plná senární. V čase chystania sena alebo pasenia dobytka slúžili na prespávanie celých rodín, aby nemuseli schádzať každý deň do dediny. Na jednej z takýchto „lazných lúk“ si ľudia vysadili čerešňu, ktorá im poskytovala úľavu pri ťažkých prácach v hore a na lúkach.

Dub cerový (Šurianky)Strom č. 2 – Dub cerový (Quercus cerris)

Šurianky, okres Nitra
lokalita: na hranici katastrov Šurianok a Hruboňova
vek: 150 rokov, obvod: 275 cm, výška: 19 m

Dub samotár ako krásny solitér s mohutnou korunou viditeľnou z diaľky je medzným stromom, ktorý už od nepamäti oddeľuje katastre dvoch susedných obcí. Pred poškodením ho ochránila dvojica miestnych aktivistov, ktorí po dohode s obcou a farmármi, zabezpečili vytvorenie ochranného pásma. V ňom je priestor pre rast mladých cerových semenáčikov. Odvtedy sa o strom pravidelne starajú miestni obyvatelia a využívajú ho na oddych pri prechádzkach i poľných prácach.

Lipa malolistá (Spišské Bystré)Strom č. 3 – Lipa malolistá (Tilia cordata)

Spišské Bystré, okres Poprad
lokalita: v juhovýchodnej časti nového cintorína
vek: 200 rokov, obvod: 597 cm, výška: 17 m

Existencia tejto krásnej lipy súvisí s históriou dediny, spôsobom života a myslenia predkov, ktorí mali v úcte stromy už od pohanských čias. Táto lipa je jednou z posledných štyroch hraničných líp, ktoré vytyčovali cintorín. Cintorín bol založený na farských pozemkoch po veľkej povodni v roku 1813, ktorá poškodila starý cintorín. Vysádzanie hraničných stromov bolo kedysi častým zvykom, aby sa zabezpečili jasné a pevné hranice pozemkov.

Lipa veľkolistá (Cigeľ)Strom č. 4 – Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos Scop.)

Cigeľ, okres Prievidza
lokalita: na vŕšku Ozanineje pri kostole sv. Matúša v Cigli
vek: 500 rokov, obvod: 760 cm, výška: 27 m

Lipa pri kostole je najmohutnejším a najstarším stromom v Cigli a okolí. Je staršia ako akákoľvek budova v obci, dokonca staršia ako kostol. Počas jej života sa pod ňou odohrávali všetky významné životné udalosti obyvateľov Cigľa (krsty, svadby, pohreby…) a pre mnohých Cigeľčanov je tento strom akoby členom rodiny. Bútľavá lipa niekedy po prvej svetovej vojne vyhorela, potom akoby ožila a z jej koreňa v strede dutiny vyrástla nová lipka, spolu pripomínajú matku s dieťaťom.

Javor poľný (Kokošovce)Strom č. 5 – Javor poľný (Acer Campestre)

Kokošovce, okres Prešov
lokalita: rekreačná oblasť Sigord – pri vodnej nádrži
vek: 250 rokov, obvod: 380 cm, výška: 16 m

Javor poľný rastie v údolí riečky Delňa, dnes v rekreačnej oblasti Sigord nad vodnou nádržou rovnakého mena. Tento strom bol nemým svedkom udalosti z 22. júla 1895, keď okolo neho prechádzala v koči so svojím sprievodom manželka Františka Jozefa I. Habsburského, Uhorská kráľovná Alžbeta Bavorská, nazývaná Sisi. Cisárovná Sisi sa tu na ceste z Bardejovských kúpeľov zastavila na krátke pohostenie a na jej pamiatku miesto nesie pomenovanie Pamätný háj kráľovnej Alžbety.

Platan javorolistý (Budatín)Strom č. 6 – Platan javorolistý (Platanus hispanica)

Budatín, okres Žilina
lokalita: park pri Budatínskom hrade
vek: 270 rokov, obvod: 603 cm, výška: 27 m

Platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku významných riek Kysuce a Váhu. Založený bol za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany – rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní.

Vŕba biela (Nižná Myšľa)Strom č. 7 – Vŕba biela (Salix alba)

Nižná Myšľa, okres Košice
lokalita: pri budove kláštora v obci Nižná Myšľa
vek: 42 rokov, obvod: 410 cm, výška: 11 m

Vŕba je na Slovensku veľmi často sa vyskytujúci strom v povodí riek a jazier. Pre obyvateľov obce Nižná Myšľa má však veľkú hodnotu, pretože väčšina z nich pod jej korunou doslova vyrastala. V budove, pri ktorej rastie, sa totiž po desaťročia nachádzala škôlka a základná škola. Nie je preto náhoda, že ju v roku 1974 vysadili práve učiteľky miestnej školy.

Lipa malolistá (Smrdáky)Strom č. 8 – Lipa malolistá (Tilia cordata)

Smrdáky, okres Senica
lokalita: pri miestnom cintoríne
vek: 300 rokov, obvod: 484 cm, výška: 15 m

Okrem liečivých prameňov majú Smrdáky skutočný poklad aj v tejto nádhernej mohutnej lipe. Jedná sa o najstarší strom v obci. Je pravdepodobné, že bol vysadený koncom 17. storočia, kedy bol postavený aj miestny kostol. Ako zelený anjel, vysoko nad obcou, rozprestiera svoje krásne široké krídla, pod ktorými chráni pokoj známej kúpeľnej dedinky. Svoju stráž tu neúnavne drží už 300 rokov. V strome sa zabývali divé včely a hniezdisko tu nachádza množstvo spevavcov.

Pagaštan konský (Malý Cetín)Strom č. 9 – Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum L)

Malý Cetín, okres Nitra
lokalita: v parku pri kostole
vek: 165 rokov, obvod: 307 cm, výška: 20 m

V minulosti bol pod gaštanom park, kde sa hrávali deti, stretávali dôchodcovia, dokonca sa konali i zábavy – a všetci pod ním tancovali. Asi niet páru v obci, ktorý by pod gaštanom nemal rande a asi každá dievčina v obci dostala aspoň raz pusu pod týmto gaštanom. Napriek tomu, že každoročne je krásne zakvitnutý, plody nemal ani raz. Medzi obyvateľmi sa traduje, že mu chýba spriaznená duša, priateľ – najbližšie veľké stromy, resp. gaštany sú vzdialené 200 až 300 m.

Platan javorolistý (Tornaľa)Strom č. 10 – Platan javorolistý (Platanus hispanica)

Tornaľa, okres Revúca
lokalita: mestský park Zoltánka
vek: 300 rokov, obvod: 497 cm, výška: 25 m

Platan rastie v bývalom anglickom parku rodu Tornallyayovcov, dnes známom pod názvom Zoltánka, ktorý bol vytvorený na začiatku 19. storočia. V tesnej blízkosti parku je prameň prírodnej minerálnej vody Gemerka. Strom spolu s vápencovou skalou sa stal symbolom nielen parku, ale aj mesta. Pod platanom sa stretávali mladí ľudia, žiaci miestnych stredných škôl a pod stromom vznikali aj doživotné lásky. Tento strom je pre miestnych, ale aj pre bývalých študentov orientačným bodom a tento strom je pre nich skutočným stromom s veľkým „S“.

Červený buk (Hermanovce)Strom č. 11 – Červený buk (Fagus sylvatica)

Hermanovce, okres Prešov
lokalita: v areáli kaštieľa Péchy
vek: 200 rokov, obvod: 350 cm, výška: 15 m

Strom je príbehom veľkej lásky, Františka Péchyho, cisárskeho komisára za panovania Márie Terézie, a Barbory Bereczkej, dcéry bardejovského zemana. Po smrti svojho manžela dala Barbora v roku 1820 postaviť krásny kostol s hlavným oltárom zo školy Majstra Pavla, mauzóleum a vysadiť krásny 3 hektárový park. Na znak veľkej lásky k svojmu manželovi dala vysadiť aj červený buk, ktorý v nemčine znamená „BLUTBUCHE“, čo symbolizuje, že manželova krv ostala tiecť v strome a dodnes je symbolom lásky.

Hruška planá (Lovčica-Trubín)Strom č. 12 – Hruška planá (Pyrus pyraster)

Lovčica-Trubín, okres Žiar nad Hronom
lokalita: pri ceste E 572, pri motoreste
vek: 120 rokov, obvod: 325 cm, výška: 9 m

Lokalita, kde táto krásna hruška rastie, plní od nepamäti pasienkovú funkciu a hrušky plánky tvoria jej prirodzenú súčasť. Pravdepodobne bola medzným stromom. Ak bolo zámerom, aby poskytla tieň v čase letných horúčav, dnes by jej koruna hravo ochránila pred slnečnými lúčmi celú generáciu potomkov toho, kto ju zasadil. Svojou nádhernou siluetou a zasadením do krajiny prináša krásny estetický zážitok – koruna pripomína klobúk a jeden výrazný konár pierko, pierko za klobúkom. Hrušku preto nazývajú veselá, pohľad na ňu vždy zlepší náladu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

EkopolisNadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
Súťaž PRE VODU – Mladí ľudia pomôžu nájsť obciam riešenia efektívneho hospodárenia s vodou (21.12.2016)
Premietanie filmu Before the Flood (07.12.2016)
Banská Bystrica bude mať na Slovensku prvenstvo v oblasti udržateľnej mobility (01.12.2016)
Päť známych turistických lokalít sa v roku 2016 dočkalo obnovy (25.11.2016)
V Košiciach sa bude diskutovať na tému Voda a sídla (16.11.2016)
Témou bratislavského seminára bude „Voda, rieky a krajina“ (02.11.2016)
Titulom Strom roka 2016 sa pýši budatínsky platan (26.10.2016)
Vo Zvolene sa uskutoční seminár „Voda a sídla“ (20.10.2016)
Program Zelené oázy štartuje ďalšiu dekádu (19.10.2016)
Martinská cyklistická výzva ministrovi dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (17.10.2016)
V Martine sa uskutočnil 8. ročník národnej konferencie Cyklistická doprava 2016 (15.10.2016)
Súťaž PRE VODU – Mladí ľudia môžu pomôcť efektívne riešiť hospodárenie s vodou (10.10.2016)
Čaká nás už 8. ročník národnej konferencie Cyklistická doprava 2016 (05.10.2016)
Slovenské mestá navštívia zástupcovia významných nórskych mimovládnych organizácií (05.10.2016)
V Trenčíne vznikla multifunkčná učebňa v prírode (01.10.2016)
Program rozvoja rómskych komunít podporil na Slovensku ďalších 6 projektov (20.09.2016)
Prebieha Európsky týždeň mobility venovaný inteligentnej a udržateľnej mobilite (17.09.2016)
Obnovená cyklotrasa Zvolen – Banská Bystrica (31.08.2016)
Do 15. septembra 2016 môžu samosprávy poslať svoju nomináciu do súťaže PRE VODU (31.08.2016)
Záhrada komunitného centra v obci Ulič je v novom šate (23.08.2016)
Do konca septembra môžete rozhodnúť o Strome roka 2016 (18.08.2016)
Európsky týždeň mobility 2016 podporí rozvoj trvalo udržateľnej mobility v mestách (04.08.2016)
Aj zákazníkom METRO záleží na životnom prostredí (19.07.2016)
Slávnostné otvorenie obnovených turistických chodníkov v Národnom parku Muránska planina (23.06.2016)
Fotografická súťaž Do práce na bicykli má svojich víťazov (17.06.2016)
Nadácia Ekopolis odštartovala 2. ročník súťaže PRE VODU (16.06.2016)
Do fotografickej súťaže Do práce na bicykli sa zapojilo 60 súťažiacich (29.05.2016)
Blíži sa uzávierka fotografickej súťaže Do práce na bicykli (20.05.2016)
Na bratislavskom hradnom kopci oživia dobrovoľníci staré historické schody (13.05.2016)
Blíži sa uzávierka nominácií do 14. ročníka ankety Strom roka (09.05.2016)
Nadácia Ekopolis odštartovala fotografickú súťaž Do práce na bicykli (02.05.2016)
Na energiu s rozumom: prinášame inšpirácie pre úspory energie na komunálnej úrovni (30.04.2016)
Obnova turistických lokalít vďaka podpore oblátok Horalky od Sedity (28.04.2016)
Súťaž PRE VODU 2016 má svojich víťazov (27.04.2016)
Pôsobenie Fondu pre MVO uzavrela konferencia Dá sa to, podpora mimovládneho sektora bude pokračovať (22.04.2016)
Slovenská hruška obsadila v európskej ankete 3. miesto (21.04.2016)
Výročná správa Nadácie Ekopolis za rok 2015 (19.04.2016)
10. ročník grantového programu Zelené oázy priniesol podporu 21 zeleným projektom (16.04.2016)
V súťaži PRE VODU 2016 poznáme 6 finalistov (12.04.2016)
Cyklistické organizácie z celého Slovenska vyzývajú vládu, aby sa zaviazala rozvíjať bicyklovanie (04.04.2016)
Dá sa to: Úspechy mimovládnych organizácií predstaví záverečná konferencia Fondu pre MVO (26.03.2016)
Nadácia Ekopolis vyhlásila 14. ročník ankety Strom roka (23.03.2016)
Prvé projekty na úspory energie v školách a obciach (04.03.2016)
Európsky strom roka – posledná možnosť zahlasovať za slovenskú hrušku (27.02.2016)
Do súťaže PRE VODU ponúklo nápady na efektívnejšie hospodárenie s vodou dvanásť tímov (24.02.2016)
Do konca februára môžete rozhodnúť o víťazovi ankety Európsky strom roka (18.02.2016)
16. februára 2016 budeme diskutovať o vodnom plánovaní a povodiach (04.02.2016)
Hruška zo Slovenska bojuje o titul Európsky strom roka (01.02.2016)
Súťaž Pre vodu 2016 – Do uzávierky študentských prác zostávajú už len necelé 4 týždne (27.01.2016)

Nadácia Ekopolis, 07. 07. 2016 | Prečítané: 1192 | Rubrika: Súťaže

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore