www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @308
Počítadlo


Spam poison

Headlineri Bielej noci predstavia svetovo oceňované diela

Biela noc – 4. október 2014, Košice

Biela noc – 4. október 2014, Košice

Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku Biela noc/Nuit Blanche už piatykrát v prvú októbrovú sobotu preberie k životu nočné Košice. Aktuálny ročník Bielej noci ponúkne atraktívny program, zameraný hlavne na nové médiá a audiovizuálne projekty, čím sa stáva lídrom v prezentovaní nových umení v stredoeurópskom priestore. Medzi najzaujímavejšie budú patriť svetovo oceňované diela šiestich zahraničných headlinerov. Každý je z iného žánru a preto organizátori veria, že si diváci medzi nimi nájdu svoju srdcovku.

Elise Morinová – Waste Landscape (FR)

Inštalácia; Kunsthalle/Hala umenia Košice, Rumanova 1

Elise Morin – Waste LandscapeUž po tretí krát sa v Košiciach predstavuje známa francúzska umelkyňa Elise Morinová. Tentokrát dielom, ktoré bude plošne najväčším a najrozsiahlejším, aké kedy bolo v Košiciach inštalované. Vytvorí ho v Kunsthalle na 600 metroch štvorcových zo 60 tisíc cédečok. Po prvýkrát ho autorka predstavila v prestížnom centre súčasného umenia Centquatre (104) v Paríži v roku 2011 a nazvala Waste Landscape. Hoci bude v Košiciach až do 16. novembra, jedine počas Bielej noci bude špeciálne nasvietené tak, aby vytváralo čo najzaujímavejšie odlesky na kupole. Zároveň pri príležitosti jej otvorenia organizátori v spolupráci s Elise Morinovou, Quasars Ensemble a Jozefom Vlkom pripravili jedinečný hudobný projekt, pri ktorom si budú môcť diváci vychutnať netradičné spojenie vážnej súčasnej hudby a elektronických vstupov, ktoré vznikli pri inštalovaní cédéčok. Hudba a svetlo budu priamo komunikovať s inštaláciou. Vizuálne krásna a zaujímavá inštalácia v preklade znamená Krajina odpadu a nesie ekologické posolstvo, ktorým upozorňuje na plytvanie a hromadenie odpadu.

„Keď som sa zamyslela nad prezentáciou, predstavila som si dnešnú krajinu pretvorenú na púšť z plastov, symbol západnej civilizácie druhej polovice dvadsiateho storočia,“ uviedla autorka.

Množstvo cédečok, ktoré použila pri výrobe je pritom jednodennou produkciou „odpadu“ vydavateľstva Universal Music vo Francúzsku.

„Inštalácia nie je cieľom sama o sebe. Cieľom je konečná recyklácia,“ dodala E. Morinová.

Návštevníci sa s ňou budú môcť aj osobne stretnúť, ak prídu do Kunsthalle počas slávnostného otvorenia Bielej noci 4. októbra o 18.30 h, na ktorom osobne predstaví svoju inštaláciu. Zaujímavosťou je, že na tvorbe diela z CD nosičov, ktoré je potrebné ručne zdrôtovať a zviazať, sa podieľajú aj väzni z ústavu na výkon trestu v Košiciach Šaci.

„Vnímate to ako sociálny projekt, preto sme im ponúkli spoluprácu. Snažíme sa aj týchto ľudí zapojiť do procesu tvorby a samozrejme ich za to aj primerane honorovať,“ dodala Pacáková.

Joanie Lemercier – Fuji (FR)

Kresba, projekcia, zvuk; Východoslovenská galéria, Hlavná 27

Joanie Lemercier – FujiMedzi najväčšie ťaháky Bielej noci 2014 bude určite patriť aj európska premiéra diela nazvaného Fuji, vytvoreného kresbou, projekciou a zvukom v nových podzemných priestoroch Východoslovenskej galérie. Jeho autorom je mladý francúzsky vizuálny umelec Joanie Lemercier, zakladateľ prestížnej vizuálnej značky AntiVJ.

„V súčasnosti je na sólovej dráhe a patrí medzi najžiadanejších tvorcov nových médií a digitálneho umenia na svete. Aj preto nám trvalo tri roky, kým sa nám ho podarilo dostať do Košíc. Som preto obzvlášť hrdá na to, že tento rok bude súčasťou Bielej noci a že návštevníkom predstavíme umelca, ktorý patrí k svetovej špičke,“ uviedla umelecká riaditeľka a kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Jeho dielo je kombináciou rozsiahlych kresieb krajiny zobrazujúcich Fujiyamu, sprevádzaných svetelnou projekciou, ktorá vytvára priestorové 3D ilúzie. Abstraktný príbeh je inšpirovaný ľudovou legendou o bambusovej princeznej, ktorá patrí medzi kľúčové prvky japonskej kultúry. Umelec okrem toho povedie aj workshop pre slovenských novomedialistov v programovacom jazyku 4V a podelí sa so skúsenosťami s profesionálnymi umelcami z nášho regiónu.

Rodrigo Pardo – FLAT (BE, ARG)

Vertikálne závesné divadlo, tanec, mapping; fasáda budovy na Kukučínovej 7
Tri predstavenia o 19.30, 21.00 a 22.30 h (trvanie 30 minút)

Rodrigo Pardo – FLATNetradičný projekt nazvaný Flat (Byt) vykresľuje príbeh muža, ktorý sa jedného rána zobudí a má pocit, že život sa mu obrátil na ruby. Pokúsi sa svoj život navrátiť späť do normálu, alebo sa naučí odporovať gravitačnej sile? Existuje aj iná možnosť? Po prvýkrát sa divákom Bielej noci predstaví divadelno-akrobaticko-svetelné číslo, ktoré je vlastne mappingom, kombinovaným s akrobaciou a tancom. Inštalácia 4×4 metrového objektu, znázorňujúceho byt, bude umiestnená na fasáde budovy a umelec sa v ňom bude pohybuje pod 90 stupňovým uhlom. Aj preto patrí medzi technicky najnáročnejšie diela Bielej noci. Predstavenie Flat je strhujúci príbeh, ktorý vznikol vďaka spolupráci s prestížnou sieťou In Situ, ktorej je Biela noc členom, a tiež s projektom SPOTs v rámci festivalu Naše sídliská.

Klaus Obermaier – Dancing House (AT)

Interaktívny mapping a zvuková inštalácia; Fasáda Východoslovenského múzea, Námestie Maratónu mieru

Klaus Obermaier – Dancing HouseAutorom diela, ktoré vďaka špeciálnemu softwéru spája tradičný mapping s tancom, je významný rakúsky profesor nových médií, pôsobiaci aj v oblasti divadla. Uvedomuje si, že v dobe sociálnych médií sa očakávania mladej generácie vo vzťahu k umeniu zmenili. Do popredia vystupujú interaktívne inštalácie presahujúce pasívny prístup, povzbudzujúce divákov k aktívnej účasti a hravosti. Z pasívnych divákov sa vďaka tomu stávajú tvoriví hráči. Tak je tomu aj pri Dancing House, kde sú účastníci vyzývaní k pohybu, aby tak, ako napovedá názov diela, roztancovali seba aj celú budovu. V Košiciach budú môcť ľudia tancovať pred múzeom a ich pohyb sa bude graficky premietať na fasádu. Dielu na atraktivite pridáva aj mysteriózny vizuál.

Caitlind r.c. Brown & Wayn Garrett – CLOUD (CAN)

Svetelný interaktívny objekt; Námestie pri Miklušovej väznici

Caitlind r.c. Brown & Wayn Garrett – CLOUDCLOUD je nadrozmerný interaktívny objekt, vytvorený 6000 žiarovkami do podoby dažďového mraku. Jeho tvorcami sú kanadskí umelci Caitlind r.c. Brown & Wayne Garrett. Pri tvorbe využili bežne používané žiarovky a lanká, pričom cieľom bolo nanovo využiť potenciál materiálu, zachytiť moment spolutvorby a vytvoriť experimentálne prostredie. Ľudia pod mrakom budú môcť poťahovaním lanka zapínať a vypínať žiarovky, čo nielen zmení jeho osvetlenie, ale súčasne vytvára dojem súvislého dažďa. Tento prestížny umelecký svetelný objekt bol vytvorený pre Bielu noc v kanadskom Calgary a potom prešiel mnohými mestami sveta. Stal sa ikonou v svetelnom dizajne a získal viaceré ocenenia, vlani bol napr. nominovaný na cenu Innovation by Design Awards v New Yorku. Predpokladá sa, že ho videlo takmer milión ľudí.

„Sme hrdí, že ho tu môžeme mať, hoci ide finančne náročný projekt. Inštalácia vznikla vďaka podpore Skupiny VSE/RWE, ktorá je už dlhoročným partnerom Bielej noci, za čo som im veľmi vďačná,“ uviedla Pacáková.

Ako dodala, pre jeho umiestnenie pri Miklušovej väznici sa rozhodli, pretože podľa Košičanov je najmalebnejším miestom v meste.

NONOTAK – DAYDREAM (JAP, FR)

Audiovizuálna inštalácia; Galéria Alfa, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

NONOTAK – DAYDREAMDAYDREAM (Snívanie s otvorenými očami) vytvorila japonská dvojica umelcov žijúcich v Paríži. Hoci patria k najmladším autorom, v posledných dvoch rokoch sa zaradili medzi najžiadanejších umelcov.„Je pre mňa cťou, že do Košíc prichádzajú práve keď sú na vrchole a hoci vystavujú v najatraktívnejších destináciách sveta, dokázali si s nami zladiť svoj extrémne nabitý kalendár,“ zdôraznila umelecká riaditeľka festivalu.

Ona je grafička, on zvukový dizajnér a spoločne vytvárajú minimalistické svetelné štruktúry. V Košiciach sa predstavia zaujímavým zvukovo-svetelným geometrickým obrazom, ktorý má hĺbku a mení svoj tvar.

„Toto dielo neohúri veľkosťou, je to minimalistická estetika, ale zaujme svojou precíznosťou, dokonalou synchronizáciou obrazu a zvuku a detailným dizajnovým prepracovaním,“ konštatovala a dodala, že v tomto prípade absolútne platí, že v jednoduchosti je krása.

Dielo bude mať premiéru na Bielej noci, ale pozrieť si ho bude možné v Kasárňach/Kulturpark do polovice novembra.

„Mnohé diela sú tak finančne a produkčne náročné, že by bola škoda, ak by ostali v Košiciach iba pár hodín. Preto sa snažím, keď je to možné, nechať ich v našom meste ešte nejaký čas, aby si mohlo pozrieť čo najviac ľudí,“ uzavrela Pacáková.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

Súvisiace články:
V Továrni na Vianoce sa budú vyrábať vianočné prekvapenia (10.12.2014)
Festival Vlna naživo je „upletený“ z literárnej vlny, hudby a filmu (09.12.2014)
Preßburger Klezmer Band namieša podmanivý kokteil hudby (08.12.2014)
Hudba J. Grešáka nás prenesie z predvojnových Košíc do súčasnosti (05.12.2014)
Deti budú sadiť rozprávkové stromy (03.12.2014)
Výstava CE•ZA•AR zakotvila v najoceňovanejšej stavbe (26.11.2014)
FrouFrou: Súčasný tanec pod vplyvom vúdú (25.11.2014)
Hiroshi Hori pretancuje s bábkou až do ďalekého Japonska (18.11.2014)
Hudba z písacieho stroja v podaní detských hudobníkov (17.11.2014)
Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše (14.11.2014)
Do synagógy a kostola opäť zasvieti Svetlo porozumenia (06.11.2014)
Popri špičkových umelcoch na ARS NOVE 2014 vystúpia aj mladí slovenskí hudobníci (28.10.2014)
Spriaznené kapely Korben Dallas a Zrní privezú nové albumy a dobrú muziku (27.10.2014)
Filmové dni budú s veľkým poľským režisérom Krzysztofom Zanussim (21.10.2014)
ARS NOVA 2014 (15.10.2014)
Program festivalu Košické dni experimentálneho divadla a pohybu (13.10.2014)
Festival KEX sa bude niesť v znamení experimentálneho divadla a pohybu (06.10.2014)
Piata Biela noc bude umelecky najsilnejšia, sľubuje kurátorka (02.10.2014)
Kreatívne deti budú navrhovať modely a šperky na Košice Fashion Week (01.10.2014)
Polievky na festivale Rozmanitosť bojujú o slovenský rekord (01.10.2014)
Umenie Bielej noci oslovuje aj väzňov (29.09.2014)
Biela noc dáva výnimočnú šancu a priestor aj slovenským umelcom (29.09.2014)
Quasars Ensemble zahrá na poctu Alfredovi Schnittkemu (25.09.2014)
Festival Sound City Days premení Košice na mesto zvukov (17.09.2014)
Jiří Kovanda a jeho výstava Tri člny plávajú pospolu (15.09.2014)
Open Fest III. bude o slovenskom rocku s Metalindou (11.09.2014)
Nočné Košice už o mesiac rozžiari Biela noc (04.09.2014)
Leto v parku prináša vystúpenie opernej divy svetového formátu (14.08.2014)
Leto v parku začne v Košiciach už o deväť dní (31.07.2014)
Koncert Chrisa Normana je zrušený (30.07.2014)
SNP v dielach klasikov a súčasných slovenských výtvarných umelcov (28.07.2014)
Aj málo hercov dokáže zahrať veľké divadlo (18.07.2014)
Truhlica s kultúrou sa ešte zďaleka nevyprázdnila, je preplnená podujatiami (08.07.2014)
Košickému publiku zaspieva legenda Smokie – sám veľký Chris Norman (04.07.2014)
Davy opäť tiahnu na premietanie v Amfiteátri (03.07.2014)
Ponuka kultúrnych podujatí (20.06.2014)
Šiesty ročník festivalu Leto v parku opäť poteší multižánrovým obsahom i hviezdnym obsadením (19.06.2014)
Festival USE THE C!TY opäť vytiahne umenie do ulíc (17.06.2014)
Program v týždni od 9. do 15. júna 2014 (07.06.2014)
Pozvánka na vernisáž výstavy (03.06.2014)
Konvergencie prinesú do Košíc netradičný koncert pre deti i jazz (28.05.2014)
Program na týždeň od 19. do 25. mája 2014 (16.05.2014)
Konvergencie ako zvuková ochutnávka komornej hudby (15.05.2014)
Program v týždni 12. – 18. mája (12.05.2014)
Festival USE THE C!TY zaplaví mesto umením až v júni (12.05.2014)
Hokejové mestečko 2014 (09.05.2014)
Pozvánka na najbližšie podujatia (27.04.2014)
V predstavení SOLITUDO nikto nezostane sám (02.04.2014)
ONE DAY JAZZ FEST rozbubnuje Chris Dave (01.04.2014)
Program na mesiac apríl 2014 (31.03.2014)
Umelci sa vo svojich dielach zamýšľali nad témou nacionalizmus (25.03.2014)
Tri generácie sa stretnú pod „neónom“ (25.03.2014)

K13, 16. 09. 2014 | Prečítané: 2455 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (4 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore