www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @687
Počítadlo


Spam poison

Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom

Skutočným drahokamom v gotickej perle – Dóme sv. Alžbety, bude 22. marca o 20. hodine výnimočný koncert

O hudobné zamyslenie sa v predveľkonočnom Tichom týždni sa postará jedna z najväčších osobností hudobného sveta Jordi Savall s orchestrom Le Concert des Nations.

Svetoznámy španielsky hráč na violu da gamba, dirigent a skladateľ sa špecializuje na interpretáciu hudby obdobia renesancie, baroka a klasicizmu. V zrekonštruovanej katedrále, ktorá je jedným z investičných projektov Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013, koncertní majstri predvedú jedno z najskvostnejších diel Josepha Haydna Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži.

Katalánec Jordi Savall patrí medzi veľké osobnosti sveta hudby. Štyri desaťročia sa venuje objavovaniu zabudnutých hudobných pokladov. Pôvodné historické hudobné nástroje a kompozície, ktoré zapadli prachom, znovu oživuje a snaží sa im vdýchnuť niekdajší zvuk a neopakovateľné čaro. Zásluhou dnes už legendy ranej hudby, virtuóza v hre na violu da gamba, sa môžeme vrátiť o niekoľko storočí dozadu a počúvať skladby známych hudobníkov na dobových nástrojoch. Jeho koncertné, pedagogické a výskumné aktivity viedli k vytvoreniu mnohých hudobných projektov, za ktoré si Savall vyslúžil medzinárodné uznania odborníkov, celý rad prestížnych ocenení a obdiv hudobných nadšencov.

Masy divákov mali možnosť objaviť pôvab tohto výnimočného nástroja aj vďaka filmu Tous les Matins du Monde (Všetky rána sveta), v ktorom bol interpretom i hudobným režisérom. Svoje projekty vydáva Savall na vlastnom nezávislom labeli Alla Vox. Produkuje zvyčajne 5 nahrávok ročne a odohrá či diriguje približne 150 koncertov za rok v rôznych krajinách. Organizuje semináre, kurzy, venuje sa výskumu a odbornej príprave svojich projektov.

Savallove komorné vystúpenia alebo prezentácia veľkých vokálnych inštrumentálnych diel sú vždy zárukou jedinečného hudobného zážitku. Hudba v jeho podaní vyznieva tak, akoby prirodzene vyvierala z nástroja. Južné vášne a temperament sú na jeho koncertoch pod dohľadom reflexívnej hĺbavej mysle, čo spolu so Savallovou osobnou charizmou dodáva niektorým jeho vystúpeniam až mystickú povahu.

Ako sa raz vyjadril, už počas štúdií hral na violončelo niektoré slávne gambové skladby a vtedy si uvedomil, že pôvodné zneli inak. Chcel poznať, ako vyzerá vlastný repertoár tohto nástroja, a tak siahol po viole da gamba a začal hľadať jej vlastný zvuk. Zároveň pristupuje individuálne ku každej hudbe a hľadadá adekvátny zvuk každej skladby.

„Nestáva sa často, aby takí vzácni umelci svetového formátu vystupovali v Košiciach. Je to pre naše mesto pocta a historická udalosť. Jordi Savall je jedným z najuznávanejších interpretov, ale aj organizátorov koncertov dávnej hudby na dobových nástrojoch. Patrí k top svetovým hudobníkom. Orchestrálna verzia Josepha Haydna Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži naladí ľudí predveľkonočne a poskytne im nezabudnuteľný umelecký zážitok. Špičkový prednes originálnej verzie z roku 1785 v podaní orchestra Le Concert des Nations pod jeho dirigentskou paličkou v spojení s monumentálnou a skvostnou katedrálou, kde umelci vystúpia, sú tou najlepšou kombináciou toho, ako vniesť do mesta duchovný i umelecký rozmer v čase, keď si všetci pripomenieme ukrižovanie Krista,“ uviedol riaditeľ Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 Ján Sudzina.

Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži komponoval Joseph Haydn na objednávku španielskej katedrály v Cadize. Dóm sv. Alžbety so svojou akustikou umožní precítenie diela tak, ako by bolo komponované práve pre tento sakrálny objekt.

Koncert môže byť pred sviatkom Veľkej noci skvelým úvodom do spirituálneho rozmeru nadchádzajúcich dní. Odkaz Haydnovho diela je aj po mnohých rokoch veľmi sugestívny. V podaní takého umelca, akým Jordi Savall nepochybne je, to určite bude ešte emotívnejšie.

Jordi Savall

Jordi Savall je výnimočná osobnosť hudobného sveta. Už viac než tridsať rokov sa venuje znovuobjavovaniu zabudnutých hudobných pokladov, ktoré predkladá miliónom hudobných nadšencov. Predstavuje hudobný nástroj viola da gamba a kompozície, ktoré časom upadli do zabudnutia. Vyštudoval hru na violončele na konzervatóriu v Barcelone (1964) a potom sa ako autodidakt začal venovať viole da gamba a starej hudbe. Od r. 1968 pokračoval v nadstavbovom štúdiu na Schola Cantorum Basiliensis vo Švajčiarsku, kde po piatich rokoch nahradil svojho mentora Augusta Wenzingera a istú dobu tu vyučoval a viedol majstrovské kurzy. Jordi Savall patrí k najtalentovanejším, všestranne orientovaným hudobníkom svojej generácie. Je koncertným umelcom, učiteľom, vedcom a tvorcom nových hudobných projektov.

Jeho rušný koncertný život (viac než 140 vystúpení ročne), intenzívne nahrávacie aktivity (cca 6 nových albumov každý rok), zásadný príspevok k úspešnému filmu režiséra A. Corneaua „Všetky rána sveta“ (Cézar za soundtrack), ako aj založenie vlastného vydavateľstva Alia Vox demonštrujú, že stará hudba nemusí byť nevyhnutne elitárska, ale naopak, je určená pre mladé a stále početnejšie publikum, ktoré sa o ňu nesmierne zaujíma. Spolupracuje s troma súbormi – Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya a Le Concert des Nations, ktoré založil spolu s vynikajúcou sopranistkou Montserrat Figueras. Savallova diskografia zahŕňa viac než 170 nahrávok, za viaceré z nich dostal okrem iných ocenení Midem Classical Awards (1999, 2000, 2003 – 2006, 2010); dvojdiskový album „Don Quijote de la Mancha – Romances y Músicas“ bol vyhodnotený za nahrávku roka (2006) a nominovaný na Grammy. CD „Dinastia Borgia“ získalo Grammy (2011 – Best Small Ensemble Performance).

Jordi Savall je držiteľom mnohých vyznamenaní a ocenení – napr. Officier de l’Ordre des Arts et Lettres (1988), La Medalla de Oro de las Bellas Artes (1998), Victoire de la Musique (2002), Medalla d’Or of the Parliament of Catalonia (2003), Čestný doktorát od Université Catholique de Louvain (2000) a od Universitat de Barcelona (2006); v roku 2008 dostal titul „Umelec za mier“ od UNESCO. Od francúzskeho ministerstva kultúry nedávno získal rád Commandeur des Arts et des Letters, a dokonca aj čestný rytiersky rád Chevalier dans l'Ordre national de la Légion d'Honneur. Najnovším uznaním jeho práce a zásluh sú ceny Léonie Sonning Music 2012 a York Early Music Festival Lifetime Achievement Award 2012.

Manfredo Kraemer

Manfredo Kraemer študoval hru na husliach najskôr v meste Córdoba v Argentíne, neskôr na Hochschule für Musik Köln v Nemecku. V roku 1986 ho Reinhard Goebel prizval do renomovaného barokového súboru Musica Antiqua Köln. V nasledujúcich rokoch precestoval Európu, Áziu, Oceániu, Severnú i Južnú Ameriku, účinkoval ako sólista aj ako dirigent, absolvoval viac než sto koncertov ročne a pravidelne nahrával pre label Archive/Deutsche Grammophon Gesellschaft. V roku 1991 začal pracovať na voľnej nohe. Do svojich projektov ho pozývali najuznávanejší dirigenti barokovej hudby René Jacobs, Franz Brüggen, William Christie, Marc Minkowski, Gabriel Garrido, Jos van Immerseel a ďalší. Spolupracoval aj s viacerými súbormi (napr. Cantus Cölln, Musica ad Rhenum, Capriccio Stravagante, Les Cyclopes), niektoré z nich dokonca spoluzakladal.

Kraemerovo úsilie prinieslo svoje plody v podobe mnohých ocenení, ktoré potvrdili jeho pozíciu medzi poprednými barokovými huslistami súčasnosti. Od roku 1991 úzko spolupracuje s Jordim Savallom, stal sa prvým huslistom v Savallových súboroch Le Concert des Nations a Hespèrion XXI. Vyučuje hru na husliach v USA, v Európe, na Ďalekom východe i v Latinskej Amerike, ako dirigent hosťuje v Kanade, Austrálii, Južnej Amerike a v Európe. V roku 1996 založil úspešný súbor The Rare Fruits Council a v roku 2000 La Barroca del Suquía, ktorý je považovaný za jeden z najlepších orchestrov Latinskej Ameriky. Ponúka majstrovské barokové diela, ktoré na juhoamerickom kontinente neboli nikdy prezentované. Kraemer pôsobí aj ako umelecký šéf medzinárodného hudobného barokového festivalu Camino de las Estancias v Córdobe. Kraemerovu interpretáciu barokových husľových skladieb vyzdvihujú médiá po celom svete a jeho nahrávky chvália kritici najprestížnejších hudobných magazínov.

Le Concert des Nations

Orchester Le Concert des Nations vznikol v roku 1989 ako najmladší zo súborov vedených Jordim Savallom. Potreba orchestra, ktorý by dokázal interpretovať repertoár od baroka po romantizmus (1600 – 1850) na dobových nástrojoch, sa ukázala pri uvedení diela „Canticum Beatae Virgine“ M. A. Charpentiera – a tak boli položené základy tohto súboru. Le Concert des Nations je prvým orchestrom svojho druhu, tvoria ho prevažne hudobníci z latinských krajín (Španielsko, Latinská Amerika, Taliansko, Portugalsko, Francúzsko a i.), všetci sú prominentnými špecialistami v hre na dobové nástroje. Vysoká kvalita nahrávok a množstvo koncertov na renomovaných pódiách a festivaloch starej hudby pomohla súboru vybudovať si reputáciu jedného z najlepších orchestrov dobových nástrojov súčasnosti.

Le Concert des Nations má veľmi široký repertoár, ktorý zahŕňa skladby od najranejších orchestrálnych diel (1600 – 1650) až po romantické symfónie, priberajúc k tomu diela najvýznamnejších skladateľov baroka a klasicizmu. Orchester sa od roku 1992 venuje aj opere. Svoj operný debut uskutočnil s titulom „Una cosa rara“ španielskeho skladatela V. M. Solera. Nasledovalo uvedenie Monteverdiho „Orfea“ (1993, 1999, 2001, 2002 a 2007), dvoch španielskych opier „Il Burbero di Buon Cuore“ V. M. Solera (1995) a „Celos aun del aire matan“ J. Hidalga (2000) a napokon opera „Farnace“ od Antonia Vivaldiho (2001, 2003, 2005 a 2007), ktorá vyšla na CD vo vydavateľstve ALIA VOX. Opera „Orfeo“ bola zaznamenaná na DVD pre BBC/Opus Arte (2002), podobne ako „Die Sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze“ od F. J. Haydna (2007) v koprodukcii Element Productions a ALIA VOX (2007). Nahrávky súboru vychádzajú pod hlavičkou vydavateľstva Jordiho Savalla ALIA VOX.

Joseph Haydn
Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži
(originálna verzia pre orchester z roku 1785)
INTRODUZIONE
SONATA I
„Pater, dimite illis, non enim sciunt, quid faciunt“
„Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo robia“
SONATA II
„Hodie mecum eris in Paradiso“
„Dnes budeš so mnou v raji“
SONATA III
„Mulier, ecce filius tuus“
„Žena, hľa, tvoj syn“
SONATA IV
„Deus meus, Deus meus, ut quid dereliquisti me“
„Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil“
SONATA V
„Sitio“
„Žíznim“
SONATA VI
„Consummatum est“
„Je dokonané“
SONATA VII
„Pater, in manus tuas commendo spiritum meum“
„Otče, do tvojich rúk porúčam svojho ducha“
IL TERREMOTO

LE CONCERT DES NATIONS

Manfredo Kraemer | Koncertný majster
Lorenzo Colitto | Druhé husle
Balázs Máté | Violončelo sólo (Sonata II)
Kathleen Leidig, Santi Aubert, Isabel Serrano, José Manuel Navarro
Husle I
Stefan Plewniak, Paula Waisman, Elisabeth Bataller
Husle II
Angelo Bartoletti, Giovanni de Rosa, Lola Fernández | Violy
Antoine Ladrette, Rebecca Truscott | Violončelá
Xavier Puertas, Michele Zeoli | Kontrabasy
Marc Hantaï, Charles Zebley | Flauty
Paolo Grazzi, Alessandro Pique | Hoboje
Josep Borràs, Claude Wassmer | Fagoty
Thomas Müller, Javier Bonet, Lars Bausch, Silvia Centomo | Rohy
Stephen Keavi, René Maze | Trúbky
Marc Clos | Tympany
Dirigent: Jordi Savall

František Kovár číta texty zo Svätého písma a úvahy „Sedem posledných slov človeka“, ktoré k Haydnovmu dielu napísal držiteľ Nobelovej ceny za literatúru José Saramango.

Koncert podporili: Košice 2013, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Departament de Cultura de la Generalitat de Catalunya, Institut Ramon Llull a Program „Kultúra“ Európskej únie.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 22. 03. 2013 | Prečítané: 1962 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore