www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @765
Počítadlo


Spam poison

Futbalový turnaj Fortuna Víkend šampiónov v Bratislave je zrušený

Stanovisko KR PZ v Bratislave k rozhodnutiu starostu mestskej časti Nové Mesto o zákaze organizovania športového podujatia – medzinárodného futbalového turnaja „Fortuna Víkend šampiónov“

KR PZ v Bratislave nie je v žiadnom prípade proti konaniu rôznych športových podujatí a aj doteraz vykonávalo všetky opatrenia, ktorými sa snažilo vytvoriť vhodné podmienky pre konanie športových podujatí tak, aby bol zabezpečený verejný poriadok, ochrana života, zdravia a majetku občanov.

Fortuna Víkend šampiónovVychádzajúc však zo skutočnosti, že organizátor medzinárodného futbalového podujatia Fortuna Víkend šampiónov dostatočne nedeklaroval opatrenia na zabezpečenie ochrany života a zdravia fanúšikov na štadióne, čiže atribúty, ktoré považuje KR PZ v Bratislave za prioritné, bolo nutné z našej strany požiadať Mestský úrad Bratislava-Nové Mesto, aby vydali rozhodnutie o zákaze športového podujatia.

Organizátor športového podujatia totiž nesplnil niektoré konkrétne povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 479/2008 o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí a niektoré z povinností vedome porušil.

Zvlášť chceme poukázať, že organizátor podujatia nemal v zákonom stanovenej lehote spracované ustanovené opatrenia, ktoré vykoná, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku, ohrozenia bezpečnosti, života a zdravia účastníkov. Vzhľadom k tomu, že podujatie bolo označené za rizikové, organizátor mal doručiť aj vypracované organizačné poriadky, bezpečnostné opatrenia na ochranu života a zdravia občanov a zabezpečiť ich zverejnenie. Organizátor podujatia nezabezpečil dostatočný počet usporiadateľskej služby a pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby. Taktiež nevykonal opatrenia na oddelenie skupiny priaznivcov súťažiacich mužstiev a taktiež pre organizovaných priaznivcov hosťujúceho súpera nevyčlenil dostatočné priestory tak, ako im ukladá zákon. Takisto nesplnil svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona, ktorý nedovoľuje pre účastníkov podujatia miesta na státie na štadiónoch s kapacitou nad 5 000 účastníkov, na ktorých možno odôvodnene predpokladať rušenie verejného poriadku.

Organizátor neriešil zabránenie stretu nevraživých fanúšikov na spoločných priestoroch objektu (vstup, chodby, priestory na občerstvenie, toalety).

Treba poukázať, že samotným organizátorom bolo podujatie označené ako rizikové.

V porovnaní s ostatnými športovými podujatiami treba poukázať na enormnú koncentráciu rizikových fanúšikov v malom uzavretom priestore a v prípade narušenia verejného poriadku, výtržníctva a následnej potreby vykonať služobný zákrok, v prípade následnej možnej paniky, by zákonite došlo k tlačenici spôsobenej ustupujúcimi osobami, voči ktorým by bol zákrok vedený a tým by mohlo dôjsť k tragickým následkom – napríklad pošliapaniu ďalších osôb, ktoré by neboli zúčastnené na konflikte.

Dňa 3. 1. 2012 bola vykonaná rekognoskácia uvedeného objektu, pri ktorej bol organizátor upozornený na potrebu vykonania konkrétnych opatrení za účelom zvýšenia bezpečnosti života a zdravia občanov aj s prihliadnutím na stavebno-technické riešenie objektu, ktoré nevykonal. Napriek upozorneniu o obmedzení počtu fanúšikov z dôvodu ponechania dostatočného priestoru pre vykonanie prípadných služobných zákrokov a prípadnej evakuácie návštevníkov, všetky miesta organizátor vypredal.

Požiadavke organizátora o zabránenie pricestovania rizikových fanúšikov na športové podujatie, prípadne zadržanie takýchto fanúšikov nebolo možné vyhovieť, nakoľko PZ môže konať len na základe zákona a v súlade so zákonom, a také oprávnenie Policajnému zboru zákon nedáva.

Na základe rokovania organizátorov, predstaviteľov KR PZ v Bratislave a predstaviteľov mestského úradu Bratislava-Nové Mesto v zastúpení starostom Mgr. Rudolfom Kusým dňa 5. 1. 2012 bolo rozhodnuté, že organizátor môže odstrániť všetky nedostatky. V prípade, že organizátor všetky nedostatky odstráni a príjme opatrenia, ktoré zabezpečia ochranu života, zdravia a majetku občanov, k čomu mu bolo zo strany KR PZ v Bratislave ponúknuté poskytnutie metodickej pomoci, KR PZ v Bratislave svoju žiadosť o zákaze uvedeného podujatia stiahne a starosta mestskej časti Nové Mesto prehodnotí svoje rozhodnutie.

KR PZ v Bratislave sa týmto ospravedlňuje všetkým slušným fanúšikom, ktorým bol následkom týchto opatrení znemožnený očakávaný športový zážitok, avšak prijaté opatrenia boli nevyhnutné z dôvodu ochrany ich životov a zdravia.

Stanovisko zaslala hovorkyňa KR PZ mjr. Mgr. Tatiana Kurucová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave
Špitálska 14
812 28 Bratislava
Čerpané z: Tlačové správy www.minv.sk

MINV, 06. 01. 2012 | Prečítané: 2313 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1249
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore