www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @720
Počítadlo


Spam poison

Fotografia leta

Rozhovor s Katarínou Hoglovou

Venujete sa fotografovaniu profesionálne alebo len tak, vo voľnom čase?

Fotografovanie je moje veľké hobby. Dalo by sa povedať, že viacmenej všetok voľný čas venujem fotografii. Či už je to čítanie náučnej literatúry, upravovanie fotografii alebo samotné fotenie. Už dva roky nemáme doma televízor, aby sme eliminovali zabíjanie drahocenného času, ale aj tak ho neostáva toľko, koľko by som chcela.

Odkiaľ máte peniaze na drahé fotoaparáty?

Katarína HoglováDrahý fotoaparát mám len jeden a neplánujem ho vymeniť. Našťastie si už foťáčik začal na seba zarábať aj sám. V letnom období som mala zopár zákaziek na fotenie fotografií hlavne mladých slečien, nejakú tú svadbu i rodinné portrétovky. Zárobok nie je postačujúci na pokrytie životných nákladov, ale ako bokovka popri zamestnaní je to fajn. Zárobok z fotenia potom aj tak nakoniec strovím na ďalšiu fotovýbavu. Ono, kúpou fotoaparátu tie ďalšie výlohy len začínajú. Či už sú to ďalšie objektívy, filtre, vhodné brašne na nosenie výbavy, statív, všetko sú to nákladné veci. Našťastie sa sem tam podarí vyhrať nejaké fotoprodukty aj v súťažiach. Práve preto vkladám fotky do letnej súťaže na Sme, pretože sa priznám, že fotoaparát, ktorý je výhrou letnej súťaže, by som veľmi chcela. (Fotografiou Cesta do hôr – vláčik v zákrute som vyhrala minulý rok tlačiareň Epson, na ktorej si doma tlačím A-štvorkové fotky).

Už 7 rokov pracujem v laboratóriu v jednej Anglickej nemocnici. Odbor som vyštudovala tu, na Westminster University v Londýne. Akurát minulý týždeň som dostala záverečné výsledky o úspešnom ukončení Masters v odbore Hematológia a Transfúzna veda (Transfusion science). Zatiaľ ma to uživí lepšie ako fotografia, ale ani z ďaleka ma až tak nebaví.

Používate umelecké meno Wildkat. Vraví sa, že mačky majú 7 alebo aj 9 životov. Koľko životov by ste chceli mať vy?

Snažím sa žiť tak, akoby som mala len jeden pokus. Teda naplno. Ak by som mala šancu na ďalší život, určite by som sa chcela narodiť v rodine cigánských kočovných kmeňov. Cestovať po svete, nosiť farebné šaty, kvety vo vlasoch, spievať a tancovať a živiť sa remeslom. Jedného dňa nejakých vystopujem a prikvačím sa k ním na pár mesiacov.

Ste naozaj divoká? Vyjadruje umelecké meno vašu povahu?

Do určitej miery určite divoká som. Som veľmi slobodná duša a mám rada divokú prírodu. V zuboch som však zatiaľ ešte nikoho neroztrhala.

Meno Wildkat mi bolo dané tu v UK, kde ma všetci volajú v skratke Kat. Po niekoľkých wild akciách, kurzoch prežitia a maratónoch mi tá prezývka akosi prischla.

V roku 2007 som zabehla maratóny v Londýne, Berlíne a New Yorku oblečená ako mačička – len dopĺňam informáciu, aj keď viem, že to s fotografovaním nesúvisí.

Vo vašich fotografiách prevažujú farebné fotografie. Ale nájdu sa aj čierno-biele. Prečo občas zvolíte čierno-biely prevod?

Svet je krásny vo farbe. Pre mňa sú farebné fotky veselšie. Čierno-biely prevod volím v prípadoch, keď chcem, aby vynikla atmosféra, tvary či emócie. Často nad tým ani nerozmýšľam, pozriem sa na fotku a viem, že jej čierno-biele prevedenie pristane viac. Často už pri fotení viem, že fotku budem neskôr prevádzať do čierno-bielej podoby.

V piatom výbere letných fotiek na stránke fotky.sme.sk získava fotografia Farbené leto najvyššiu priazeň. Tešíte sa? Čo vravíte na to, že práve vaša fotografia najviac zaujala?

Samozrejme, že mám obrovskú radosť. Na foto-portál fotky.sme.sk pridávajú autori mnoho pekných letných fotiek, takže som poctená, že práve moja bola vybraná do výberu, a ešte k tomu má aj najviac hlasov. Touto cestou by som chcela poďakovať všetkým, čo si fotku pozreli alebo za ňu i hlasovali. Tak isto ďakujem matke prírode, že stvorila také nádherné makové pole.

Ako vznikla fotografia Farebné leto?

Kamarát Janko pracuje tu v UK, aby mohol financovať stavbu domu na Slovenku. Manželka Katka s dvomi krásnymi dcérkami Slávkou a Jankou je na Slovenku. Kočky prišli ocinka navštíviť na dovolenku do Anglicka, aby spolu strávili pár letných týždňov. Janko vedel o mojej fotografickej vášni a tak ma poprosil, či by som im nespravila nejaké rodinné fotočky. Samozrejme som súhlasila. Dohodli sme sa na zlatú večernú hodinku a šli sme na moje obľúbené miesto, ktoré sa mi zdalo na tento účel ideálne.

Bolo dosť chladno tak som ich poprosila aj o trochu pohybovej aktivity, pri ktorej vznikla táto fotka. Ešte krajšia je podobná fotka spredu, kde šťastnej rodinke vidieť rozohriate úsmevy. Kvôli zachovaniu anonymity som však na foto-portál vložila záber od chrbta.

Bolo mi povedané, že fotografia bude visieť v obývačke na stene vo veľkom formáte v novom domčeku.

Čo vravia na vašu záľubu blízki, príbuzní, rodina?

Fotografovanie mi počarilo už v detstve, keď som otcovi asistovala pri vyvolávaní fotiek v tmavej komore, ktorú sme mali doma. Mala som vtedy asi len okolo 8 rokov a fotoaparáty neboli hračky pre dievčatá. Ale vyvolávanie fotiek ma fascinovalo. Otec nasvietil fotografický papier a ja som potom fotografii vdychovala život kúpeľom vo vývojke a následne v ustaľovači.

Môj prvý fotoaparát prišiel o dosť neskôr. Keďže moje túlavé topánky neustále niekde cestovali, chcela som zachytiť atmosféru zahraničia aj na fotkách. Kompaktný digitálny fotoaparát Canon Ixus 50 bol môj prvý.

Môj dnešný fotografický úspech má vlastne na svedomí môj skvelý priateľ Vladko. Asi pred 2 a pol rokmi sa mi dostala do rúk jeho malá zrkadlovka Canon EOS 350D a odvtedy si s ňou on už nezafotil. So slovami, že ja fotím oveľa lepšie, sa ho pre mňa vzdal. Rozdúchalo to tlejúcu pahrebu vo mne, a tá zrazu začala horieť. Fotografovanie sa stalo každodennou súčasťou a v začiatkoch mi Vladko veľmi pomohol hlavne s technickými záležitosťami. O rok nato som túto „hračkársku“ zrkadlovku vymenila za poloprofesionálny foťáčik Canon EOS 5D Mark II, s ktorým fotím už vyše roka.

Rodičia, brat aj priatelia a známi ma veľmi podporujú a držia palce aby som to dotiahla čo najďalej. Aj vďaka nim som tam, kde som a som im veľmi vďačná. Dohadzujú mi aj zákazníkov na fotenie, čo mi pomáha financovať fotovýbavu.

Máte fotografický sen?

Kto by nemal!
V novembri tohto roka sa chystáme s priateľom Vladkom na vysnívanú cestu okolo sveta. Mojim snom je po návrate zohnať sponzorov, ktorí by mi umožnili spraviť výstavu fotografií z cesty. Tak isto by som chcela pripraviť knižku o turistických trasách, ktoré počas ciest plánujeme absolvovať. Je to veľký sen, a budem sa veľmi snažiť, aby sa mi splnil. Keďže na snívanie mám v hlave miesta dosť, ďalším je aj presadiť sa ako cestovateľský žurnalista a fotograf.

Silne emotívne pôsobí fotografia s názvom Život je krásny. Práve pri nej ste zvolili čierno-biely prevod. Prečo?

V tomto prípade mi išlo o zdôraznenie emócií, ktoré fotka vyžaruje. Kontrast medzi jarou a jeseňou života, čoho symbolom je ako Ella drží starkú za jej zrelú pokožku. Takisto výrazy tvári, ten očný kontakt je veľmi silný.

Život je krásny © Katarína Hoglová

Ako vynikla fotografia bez mena. To ste naozaj boli niekde na cintoríne? Je to fotomontáž?

Bez mena © Katarína HoglováDúfam, že nebudem znieť príliš morbídne, keď poviem, že anglické cintoríny mám veľmi rada. Majú takú výnimočnú atmosféru. Niektoré hroby sú staré aj niekoľko sto rokov. Rada sa po takýchto historických cintorínoch prechádzam a čítam si náhrobné kamene, ak sú čitateľné. Človek si na takýchto miestach uvedomuje, že nie je nesmrteľný. Mne osobne cintoríny paradoxne dodávajú silu a energiu do života. A na druhej strane sú ešte aj veľmi fotogenické.

Fotografia vznikla počas jarného výletu do Yorkshire na severe Anglicka. Kostolík stojí blízko pri ceste, ktorou sme išli. Zelena trávička bola posypaná trsmi snežienok, ktoré aj krásne zdobili všetky hroby. Veľmi sa mi páčil kontrast medzi snežienkami ako symbolu prichádzajúcej jari a hrobmi, ktoré tam stoja už desiatky či stovky rokov bez života.

Výsledný modrastý chladný nádych som fotke dorobila post-procesom v PC.

Ďakujem za rozhovor.

Na stránke Sme.sk máte možnosť hlasovať za najkrajšiu fotku leta! Práve prebieha piate kolo.

Fotografie Kataríny Hoglovej si môžete pozrieť návštevou jej galérií na Fotky.sme.sk alebo na foto-portáli Ephoto.sk.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 09. 08. 2010 | Prečítané: 6985 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (7 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (3 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 42
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore