www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @870
Počítadlo


Spam poison

Finančné prostriedky miest a obcí musia zostať na ich vlastných účtoch

ZMOS odmieta vytváranie atmosféry katastrofických scenárov

Združenie miest a obcí SlovenskaZMOS zásadne odmieta návrhy a stanoviská mesta Turčianske Teplice a jeho primátora o tom, že je výhodnejšie prostriedky miest a obcí presunúť do systému Štátnej pokladnice. Tento návrh ZMOS považuje za primátorov osobný názor, ktorý je v príkrom rozpore so základnými princípmi samosprávneho rozhodovania.

Pod systémom štátnej pokladnice sa rozumie sústava činností zabezpečujúca centrálne, nie samosprávne riadenie verejných financií.

Podľa podpredsedu ZMOS Vladimíra Bajana presun finančných prostriedkov do štátnej pokladnice by mal – vzhľadom na zníženie výnosov – negatívny ekonomický dopad na rozpočty miest a obcí. Ďalšie významné negatívum vidí podpredseda ZMOS v to, že by sa takouto formou predstavitelia samospráv zbavili zodpovednosti manažovať vlastné zdroje, potvrdzovať schopnosť riadiť vlastné finančné prostriedky mesta a znepružnilo by to operatívnu prácu samosprávy.

„Výrazne by to obmedzilo možnosť priebežne a rýchlo financovať úlohy a potreby miest a obcí. Vyberanie peňazí zo štátnej pokladnice je proces náročnejší a zdĺhavejší. Štátna pokladnica nie je utvorená na čerpanie finančných prostriedkov takpovediac zo dňa na deň. Skomplikovalo by to riešenie akútnych prípadov akými je napr. jednorazová sociálna dávka pre obyvateľa v hmotnej núdzi,“ uvádza príklad Vladimír Bajan a pokračuje:

„Štát negarantuje svoje povinnosti pri platbách v súvislosti s eurofondami, je dôležité spolupracovať s bankami, ktoré pomôžu preklenúť tento problém. Niektoré slovenské mestá avizujú napríklad záujem stavať nájomné byty alebo byty mladej rodiny. Treba si uvedomiť aj to, či alebo za akých podmienok vám dá banka na to úver, ak v nej nemáte prostriedky. Nezanedbateľný príjem pre obce a mestá je donorstvo bankových inštitúcií, ktoré pomáhajú samospráve realizovať napríklad sociálny program či kultúrne alebo športové akcie miest a obcí.“

ZMOS odmieta zároveň vytváranie atmosféry katastrofických scenárov krachu bankových inštitúcií, vytváranie prostredia na špekulatívne, nie zodpovedné rozhodovanie v tých samosprávach, kde hrozí alebo môže hroziť exekúcia účtov.

„Ak by takéto riziko vzniklo, exekučný poriadok pozná aj iné formy exekúcie, napr. exekúciu majetku. Tejto by žiadna štátna pokladnica nezabránila,“ dodáva podpredseda ZMOS Vladimír Bajan.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Petržalka
Kutlíkova 17
852 12 Bratislava
Čerpané z: www.petrzalka.sk

Petržalka, 25. 04. 2012 | Prečítané: 1467 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: 1 %
15-11-19 * 16:47
 Re: Európska únia
10-11-19 * 09:32
 Re: Dobrý záber
04-11-19 * 21:10
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore